Reklama

Wolne miejsca przy stołach w MCK zajmą potrzebujący. W niedzielę kolejna Wigilia dla Samotnych

Redakcja
Trwają ostatnie przygotowania do wielkiej wigilii, która ma zgromadzić kilka tysięcy osób. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym dla każdego powinno znaleźć się wolne miejsce.

Przygotowania do Wigilii dla Samotnych trwają od września. Najpierw gromadzono produkty, a później werbowano wolontariuszy. W tym roku chętnych do pomocy jest więcej osób niż zwykle. To dobra wiadomość, ponieważ pracy jest bardzo dużo. Gotowanie rozpoczęło się już w poniedziałek, a w sobotę pierwsze samochody z jedzeniem wyjechały ze Społecznego Ministerstwa ds. Samotności przy ul. Mikołowskiej 44. – Idziemy w klasykę, bo musi być tradycyjnie. Mamy karpia, mamy sałatkę zero waste, żeby nie marnować tych warzyw, z których gotowany był barszcz, będą uszka i kapusta z grochem – mówi Agnieszka Koska, szefowa kuchni w fundacji Wolne Miejsce. Tylko na wigilię w Katowicach przygotowano około 1 t karpia, 1000 litrów barszczu i 20 tys. uszek. Część transportów wyjechało do innych miast, a w niedzielę jedzenie przewożone będzie do MCK.

Równolegle do przygotowywania posiłków w lokalu przy Mikołowskiej, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwa rozkładanie stołów i ozdabianie sali. Ma ona pomieścić od 3 do 4 tysięcy osób, które będzie obsługiwać kilkuset wolontariuszy. Coraz częściej Wigilię dla Samotnych odwiedzają nie tylko potrzebujący. Są to osoby, które nie chcą być same, a niektórzy przychodzą z ciekawości, zobaczyć, jak wygląda to wydarzenie. – Tak naprawdę najmniej chodzi o to jedzenie, najbardziej o obecność drugiego człowieka. Nasze wydarzenia charakteryzują się tym, że organizujemy je dokładnie w wieczór wigilijny. Jesteśmy wtedy z tymi, którzy normalnie byliby samotni – mówi Marta Wilczyńska, dyrektor generalny fundacji Wolne Miejsce. W kuchni w Katowicach powstało także około 10 tys. posiłków, które trafią do innych miast. Fundacja Wolne Miejsce w tym roku przygotowuje wigilie m.in. w Pszczynie, Warszawie, Lublinie, Radomiu czy Kołobrzegu.

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych rozpocznie się w niedzielę, 24 grudnia, o godz. 16.00, ale drzwi MCK zostaną otwarte godzinę wcześniej. Aby dojechać do MCK i wrócić z wigilii, uczestnicy wydarzenia mogą korzystać bezpłatnie z wszystkich linii ZTM w godzinach 11.00-23.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*