Reklama

Wigilia w paczkach, które dotrą do samotnych i potrzebujących. Trwają przygotowania do świątecznej akcji

Redakcja
Wigilia przyjedzie do potrzebujących i samotnych. Katowice i metropolia wspierają kolejną edycję „Wigilii dla Samotnych”. Tylko w Katowicach świąteczne posiłki dotrą do 2 tys. osób.

2 tony śledzi, około 3 tony karpia, 100 tys. uszek i tyle samo pierogów. To wszystko będzie przygotowywane w MCK, a następnie trafi do domów osób potrzebujących. W tym po raz kolejny nie będzie wspólnego spotkania przy stole w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale to z Katowic do około 30 miast wyjadą wolontariusze z paczkami. Dotrą one nawet do Warszawy i Kołobrzegu. Łącznie przygotowanych zostanie około 30 tys. paczek świątecznych.

Katowice od 22 do 24 grudnia bezpłatnie udostępnią halę Spodek jako centrum przygotowania paczek z potrawami wigilijnymi i prezentami. Spodek stanie się w tych dniach wielkim centrum dystrybucyjnym. Jednak zanim przesyłki wyjadą do potrzebujących, trzeba to wszystko ugotować. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym już tydzień przed Wigilią rozpocznie się „Wielkie Świąteczne Gotowanie z Gwiazdami”. Organizatorzy zaprosili kulinarne gwiazdy, by w jeden wybrany dzień objęły funkcję szefa i wraz z wolontariuszami, uczniami szkół gastronomicznych, przygotowywały świąteczne specjały: barszcz z uszkami, smażone karpie, sałatki śledziowe oraz pierogi. Nadal można włączyć się w wielką akcję pomocy. Potrzebne są produkty i ręce do pracy. – W kuchni mamy około stu ludzi dziennie. Nie każdy wytrzymuje cały dzień, więc im będzie nas więcej, tym będzie nam łatwiej. Czasami też są nocki. Oprócz gotowania jest też pakowanie, bo wszystko jest na wynos. Musi to być bezpiecznie zapakowane i dowiezione do wszystkich miast – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Sama akcja rozwożenia odbędzie się 24 grudnia w godz. od 7.00 do 15.00. Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa nie pozwala spędzić Wigilii w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. Ruszyła infolinia Fundacji Wolne Miejsce, nr tel. 514 045 416 jest czynny przez całą dobę, do 20 grudnia br. włącznie. – Chodzi o to, żeby to przede wszystkim dotarło do tych osób samotnych. Żeby one wiedziały, że ludzie, mieszkańcy metropolii o nich pamiętają i chcą się dzielić – mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Metropolia na akcję wyłoży niespełna 40 tys. zł. Z kolei Katowice dofinansowują kolejną Wigilię dla Samotnych kwotą 130 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*