Reklama

Wigilia dla Samotnych wraca do MCK. Będą wolne miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Ł. K.
Po długiej przerwie Metropolitalna Wigilia dla Samotnych powraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Nadal można włączyć się w organizację wielkiego wydarzenia dla potrzebujących.

Wigilia w końcu nie na dowóz, tylko stacjonarnie. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się Metropolitalna Wigilia dla Samotnych. Inicjatywa wspierana przez miasta metropolii powraca do normalności. Po pandemicznej przerwie organizatorzy zaproszą potrzebujących do MCK. Niektórzy już odbierają zaproszenia w sklepie socjalnym Spichlerz na os. Tysiąclecia. Dzisiaj na Wigilię zapisał się pan Stanisław z Dąbrowy Górniczej.
Niesamowite, że można spotkać tam osoby z różnych profesji, od profesora do odźwiernego. Są ludzie, którym los sprawił niemiłą niespodziankę i są w takiej sytuacji – mówi Stanisław Sterno, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

Katowice włączają się w organizację, udostępniając Spodek i MCK. Po to, żeby było jak przygotować i ugościć potrzebujących, którzy na Wigilię docierają z różnych części województwa. – Ideą jest to, żeby ludzie nie czuli się samotni w ten jeden wieczór – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. W tym roku wyjątkowo fundacja Wolne Miejsce chce ugościć też osoby, które są zmuszone święta spędzać poza swoim krajem. Choć wielu z nich święta obchodzić będzie dopiero po Nowym Roku. – Staramy się przygotować w tym roku wolne miejsca dla osób, które w Polsce przebywają, dla uchodźców wojennych. Tych osób, które do nas przyjdą na wolne miejsce może być jeszcze więcej – mówi Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

W Wigilię na gości w MCK będą czekały tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, karp oraz coś słodkiego. Poza tym nikt nie powinien wyjść z Wigilii z pustymi rękami. – Zachęcamy wszystkich do robienia ozdób świątecznych i organizowania zbiórek w swoich społecznościach czy zakładach pracy. Zbiórek rzeczy, darów, prezentów, które potem nasi wolontariusze umieszczą w paczkach – mówi Sylwia Blacha, koordynatorka Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych.

Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłaszać się przez stronę fundacji. Jeśli ktoś ma pytania dotyczące uczestnictwa w Wigilii, może dzwonić pod numer tel. 500-498-737. W Katowicach zaproszenia są wydawane w sklepach socjalnych „Spichlerz” przy ul. Tysiąclecia 82 i ul. Świdnickiej 25 oraz w Tychach na I piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8. Metropolitalna Wigilia dla Samotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpocznie się o godz. 16.00. Wejście będzie możliwe od godz. 15.00.


Tagi:

Komentarze

  1. Peptydo 15 grudnia, 2022 at 4:00 pm - Reply

    Świetna wiadomość! W końcu trochę normalności 🙂

Dodaj komentarz

*
*