Reklama

Wiadukty obok IKEA zostaną wyburzone i wybudowane na nowo. Będą utrudnienia na S86

Ł. K.
Wiadukty nad al. Roździeńskiego (S86) zostaną wyburzone i wybudowane na nowo. Inwestycja za 26 mln złotych zacznie się w ciągu kilku miesięcy. Na trasie pomiędzy Katowicami a Sosnowcem w ciągu doby przejeżdża nawet ok. 130 tys. samochodów. Szykują się duże utrudnienia.

Wiadukt nad S86 od dawna jest w fatalnym stanie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odwlekała remont tak długo, że teraz obiekt nadaje się już tylko do wyburzenia i wybudowania na nowo. Kilka lat temu, w 2019 roku, został podparty stalową konstrukcją. To były tylko doraźne prace, które zostały przeprowadzone po to, żeby z wiaduktu w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino można było bezpiecznie korzystać. Nie jest on jednak w pełni bezpieczny, bo zamknięte są schody dla pieszych, co uniemożliwia przejście między ul. Bohaterów Monte Cassino a al. Roździeńskiego.

Obiekt składa się dwóch wiaduktów z jezdnią i chodnikiem i kładki technologicznej, którą przebiega rurociąg ciepłowniczy. Sam projekt przebudowy kosztował około 300 tys. złotych, a prace budowlane mają pochłonąć prawie 26 mln złotych. Ogłoszony w zeszłym roku przetarg został właśnie rozstrzygnięty. GDDKiA poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty. – Nie wpłynęły odwołania, więc przewidujemy, że do podpisania umowy dojdzie jeszcze w styczniu lub na początku  lutego – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Primost Południe z Będzina. Przed rozpoczęciem rozbiórki istniejącego obiektu wykonawca będzie musiał opracować projekt czasowej organizacji ruchu. Prace budowlane powinny zacząć się wiosną. GDDKiA zakłada, że zadanie zostanie wykonane dwuetapowo. Po rozbiórce i wybudowaniu jednego z wiaduktów oraz dopuszczeniu go do ruchu, rozpoczną się prace rozbiórkowe i budowa drugiego wiaduktu. Wybudowane w latach 80. obiekty zostaną zastąpione nowymi o długości blisko 85 m i szerokości ponad 14 m. – Przewidujemy, że wykonawca będzie chciał wyłączać jedną jezdnię na czas jednej części remontu i przenieść ruch na drugą stronę – informuje Prusak i dodaje, że jednym z kryteriów wyboru była minimalizacja czasu utrudnień. Niezależnie od tego, dla kierowców będzie się to wiązało z dużymi utrudnieniami. Podczas realizacji prac ruch w obu kierunkach odbywałby się tylko jedną jezdnią. Przejazd górą, ul. Bohaterów Monte Cassino, ma być całkowicie zamknięty.

Całość prac powinna zostać zakończona do 22 miesięcy od daty podpisania umowy. Uwzględniając zaoferowane w ofercie skrócenie czasu trwania utrudnień, wykonawca będzie miał prawo prowadzić ruch między jezdniami drogi S86 poprzez przejazd technologiczny maksymalnie przez 60 dni, ponadto w okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca do 31 sierpnia.


Tagi:

Komentarze

 1. uzurpator 19 stycznia, 2024 at 4:19 pm - Reply

  Już miałem nadzieję, że ktoś poszedł po rozum do głowy i połączył stronę IKEI oraz Castoramy tak, aby można z jednej na drugą stronę bez problemu przejść.

  • Jan 19 stycznia, 2024 at 7:38 pm Reply

   Jest zespół wiaduktów pod drogą w wykopie na wschodnim krańcu Ikea.
   Wychodzisz na parkingu Castoramy.

 2. Ravger 19 stycznia, 2024 at 11:14 am - Reply

  “GDDKiA poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty. – Nie wpłynęły”
  Brzmi, jakby oferty nie wpłynęły…

Dodaj komentarz

*
*