Prace na węźle w Giszowcu wkraczają w decydujący etap. Są gotowe w 75%, ale do końca jeszcze długa droga. W najbliższym czasie kierowcy na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 81 i 86 skorzystają z nowej łącznicy.
Utrudnienia dla kierowców w Giszowcu mają prowadzić do całkiem nowej jakości w podróżowaniu z północy na południe i na odwrót. Tak zapowiadano w 2018 roku, kiedy rozpoczynała się przebudowa skrzyżowania dróg DK86 i DK81. To największa drogowa inwestycja w Katowicach od 13 lat. Po drodze było jednak sporo przeszkód. Nie tylko z powodu osunięcia się ziemi w wyniku ulewnych deszczów. Węzeł będzie też droższy niż planowano z innych powodów, o których pisaliśmy TUTAJ.
Dzisiaj miasto pochwaliło się, że budowa węzła wchodzi w decydującą fazę. Wykonawca, firma NDI, zrealizowała 75% wszystkich prac. Oprócz nowego układu drogowego ich zakres obejmuje konieczną przebudowę wszystkich sieci uzbrojenia podziemnego.
Dla kierowców bardziej interesujące mogą być inne elementy tej inwestycji. Przed przebudową DK86 miała przekrój dwujezdniowy. Wykonywany odcinek o długości 2,5 km ma dwie nowe jezdnie główne oraz dwie dodatkowe, które zapewniają połączenie z bezkolizyjnymi łącznicami, obsługującymi ruch tranzytowy i ruch lokalny. – W pierwszym etapie wykonaliśmy dwie nowe jezdnie zachodnie, które już zostały oddane do ruchu. Obecnie realizujemy budowę obu jezdni wschodnich, z wiaduktami, które znajdują się w ich ciągu – mówi Adam Owsiany, dyrektor projektu NDI. DK81 została już przebudowana. Na długości 1,1 km powstały dwie dwupasmowe jezdnie. W planie jest także dziewięć bezkolizyjnych łącznic. W listopadzie kierowcy będą mogli pojechać piątą oddaną do użytku łącznicą. Poprowadzi ona ruch od strony centrum Katowic i Sosnowca w kierunku Skoczowa i Wisły, czyli z DK86 do DK81 w kierunku południowym.
W tym miesiącu rozpoczął się kolejny etap przebudowy ul. 73 Pułku Piechoty i ul. Kolistej, w ramach którego zostanie wybudowana nowa kanalizacja deszczowa, sieci elektroenergetyczne i teletechniczne. Następnie wykonana zostanie droga wraz z chodnikami. W najbliższych tygodniach zaplanowano także montaż podziemnego zbiornika retencyjnego o pojemności 590 m sześc.
Wszystkie prace na węźle DK86/DK81 zakończą się do połowy przyszłego roku. Koszt inwestycji to około 308 miliona złotych, z czego 244 milionów dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.