Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
To nie będzie pogodny weekend. Początek jesieni przywita nas chłodem i deszczem. Część wydarzeń odbędzie się na zewnątrz, dobrze więc zaopatrzyć się w ciepłą odzież i parasol. Zapraszamy na przegląd wydarzeń weekendu.

SOBOTA

IV Dni Energii Miasta Katowice, Rynek

Od godziny 11.00 do 17.00 swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli także dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych. Będą animacje dla dzieci, kino i warsztaty.

O godz. 13 przy ul,  Młyńskiej 2 otwarte zostanie Miejskie Centrum Energii, czyli punkt informacyjny dla mieszkańców, w którym dowiedzą się wszystkiego m.in. na temat oszczędzania energii, wymiany systemów ogrzewania i związanych z tym miejskich programów wsparcia. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

III Międzynarodowe Zawody Psów Ratowniczych o Puchar Górnego Śląska, Dolina Trzech Stawów

Impreza na plaży przy stawie kąpielowym w Dolinie Trzech Stawów rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 17. Będzie można zobaczyć w akcji psy ratownicze. Więcej informacji TUTAJ.

Finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Rynek

W sobotę odbędą się wydarzenia, które będą podsumowaniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Sobota będzie dniem bez samochodu. Z dowodem rejestracyjnym kierowcy będą mogli jeździć samochodami i tramwajami bezpłatnie. Przez pierwszą godzinę za darmo będzie można wypożyczyć rower miejski. Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni
Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami carsharingu.

100-lecie Szpitala Murcki, Park Murckowski

W sobotę  Szpital w Murckach świętuje 100-lecie działalności. O godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpocznie się uroczysta Msza Święta, a po niej uroczystości przeniosą się do Parku Murckowskiego. Najmłodsi znajda tam dmuchańce, zjeżdżalnię czy ściankę wspinaczkową. Dzięki zaangażowaniu Straży Pożarnej będą także mogli zobaczyć pokazy gaśnicze czy wnętrze bojowego wozu strażackiego. Specjalne atrakcje przygotowała także Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Nie zabraknie także mini rajdu rowerowego, zorganizowanego przez Grupę Rowerową MURCKI. Z kolei Katowickie Wodociągi odsłonią kulisy swojej działalności. Będzie można stać się operatorem kamery do sprawdzania stanu sieci i testerem zapachów wody.

O godzinie 12.00 w Parku Murckowskim wystąpi Orkiestra Dęta KWK Staszic. Po niej zaprezentują się dziecięce zespoły taneczne i muzyczne. O godzinie 14.30 odbędzie się pokaz karate, a od 15.00 na scenie dominować już będzie muzyka. Rozpocznie Chopper Band, zespół współtworzony przez pacjentów Szpitala w Murckach. Później, o godzinie 16.30, zagra kapela góralska Maliniorze. Zwieńczeniem pikniku będzie zaplanowany na godzinę 19.30 koncert zespołu Sami.

W czasie pikniku będziemy można skorzystać z podstawowej diagnostyki i poznać swoją wagę, ciśnienie oraz poziomy cukru i cholesterolu. Będzie też okazja do wspólnych ćwiczeń.

Ubiegamy się o Zdrowie2 #OnkologiaNaCeglanej, Dolina Trzech Stawów

To wydarzenie sportowe organizowane przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Kornela Gibińskiego, Fundację Nu-Med oraz Miasto Katowice. Wydarzenie ma promować zdrowy styl życia oraz regularne badania. Bieg organizowany jest na terenie Parku Leśnego Muchowiec Kąpielisko–Plaża i jest drugą edycją wydarzenia sportowego połączonego z „Biała Sobotą w terenie”, czyli możliwością przeprowadzenia darmowych badań medycznych, m.in. mammografii, USG piersi, wzroku dzieci i dorosłych, znamion dermatoskopem, ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Można będzie także uzyskać porady dietetyka, fizjoterapeuty, stomatologa. Biegowi towarzyszyć będzie Fundacja Iskierka z “JedzOnko” wraz z atrakcjami dla najmłodszych.
W trakcie trwania wydarzenia będzie przeprowadzana zbiórka na rzecz Fundacji NU-MED oraz Fundacji Iskierka. Dodatkowo od będzie się bieg dziecięcy, bieg NW oraz BuggyGym. Organizatorzy przewidują 500-800 uczestników. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

NIEDZIELA

“Koncert życzeń”, Miejski Dom Kultury „Koszutka” (filia “Dąb)

O godz. 17 rozpocznie się koncert przeznaczony dla seniorów. Wystąpią artyści IPiUM „Silesia”: Joanna Iwaszkiewicz-mezzosopran, Krzysztof Iwaszkiewicz-baryton, Joanna Steczek-fortepian, Alicja Przytuła-prowadzenie koncertu. Program: arie z opery Carmen G. Bizeta, pieśni, muzyka operetkowa i musicalowa, piosenki Louisa Armstronga, Elvisa Presleya i Franka Sinatry. Wstęp wolny.

CAŁY WEEKEND

Planszówki w Spodku

W sobotę i niedzielę na antresoli katowickiego Spodka odbędzie się pierwsza edycja katowickiego festiwalu gier planszowych “Planszówki w Spodku. Impreza odbędzie się w sobotę w godzinach 10.00-21.00, a w niedzielę w godzinach 10.00-19.00. Odwiedzający będą mogli skorzystać z wypożyczalni gier (liczącej ok. 500 tytułów), obsługiwanej przez animatorów pomagających poznać zasady. Ponadto odbędą się również pokazy nowości i prototypów gier. Pasjonaci gier będą mogli zajrzeć również na stoiska przygotowane przez czołowe polskie wydawnictwa gier planszowych.

Wstęp kosztuje 10 zł. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*