Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
Weekend nie będzie należał do ciepłych. Chociaż pogoda nie zachęca, to będzie sporo powodów do wyjścia. W Spodku odbędzie się festiwal  muzyczny, którego początki sięgają 30 lat wstecz. Poza tym będzie można zobaczyć obrazy znanego malarza lub wybrać się na spektakl po śląsku. Zapraszamy na nasz przegląd weekendowych wydarzeń.

SOBOTA

Dzielnicowe spotkania z historią i architekturą

Najpierw będzie wykład, a potem zwiedzanie. Tym razem chętni wybiorą się na spacer do jednorodzinnego domu zlokalizowanego przy ul. Powstańców 23.  Dom wybudował dla siebie katowicki budowniczy Paul Frantzioch w latach 1907 – 1908.  W okresie międzywojennym dom zamieszkiwał wraz z rodziną Wojciech Korfanty. Dziś jest to placówka Przedszkola Miejskiego nr 33 w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.30. Obowiązują zapisy pod adresem: [email protected]. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Odjazdy, Spodek

Kilkunastu artystów na dwóch scenach. Reaktywacja Odjazdów to głównie muzyka z okolic jazzu i punka. Wystąpią weterani oraz „świeża krew” polskiej sceny. Będą tez ciekawe kolaboracje. Pink Freud zagra z frontmanami kultowych polskich zespołów, a Tymonowi Tymańskiemu będzie towarzyszył Krzysztof Trebunia-Tutka. Wejście do Spodka od godziny 16. Ceny biletów zaczynają się od 70 zł. Więcej TUTAJ.

Sztuka świata, Muzeum Śląskie

Tematem spotkania będą świątynie Indii. Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się o sztuce sakralnej i najważniejszych zabytkach. Prezentację z cyklu Sztuka świata poprowadzi dr Agnieszka Staszczyk. Wstęp na wydarzenie kosztuje 1 zł. Bilet można kupić przed spotkaniem. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 16. Więcej TUTAJ.

Koncert Pieśni Patriotycznych, MDK Bogucice-Zawodzie

Zespół Akordeonistów „Katowice-Kleofas” oraz Śląski Ludowy Zespół Śpiewaczy „Zawodzianki” wykonają pieśni patriotyczne i tradycyjne Górnego Śląska. Spóźniony koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w sali przy ul. Markiefki 44A. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

Night Biking Katowice

To będzie wycieczka dla wytrwałych. Kolejna nocna rowerowa wyprawa przejedzie trasę z Katowic do Będzina. Cel to zamek, a cała trasa będzie miała około 40 km długości. W większości będzie prowadziła drogami asfaltowymi. Zbiórka przed siedzibą NOSPR o godz. 20.00. Powrót przez Grodziec i Siemianowice Śląskie.

Koncert Marcina Wyrostka, Kościół św. Anny w Nikiszowcu

Okazją do posłuchania wirtuoza akordeonu będzie 90. rocznica poświęcenia kościoła św. Anny w Nikiszowcu. Początek koncertu o godz. 19. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

Rajzentasza, MDK Szopienice-Giszowiec

Każda historia jest inna, ale wszystkie trzy są opowiedziane po Śląsku. Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Mirosława Neinerta, dyrektora Teatru Korez ma być zabawna, ale nie brakuje też poważniejszych spraw. Na scenie będzie można zobaczyć aktorów z Chorzowa. Reduta Śląska to teatr złożony z amatorów, którzy grają jak zawodowcy. Wstęp na spektakl kosztuje 10 zł. Początek spektaklu o godz. 17.00. Więcej informacji TUTAJ.

Festiwal Muzyki Kameralnej, Akademia Muzyczna

To jeden z czterach koncertów w ramach festiwalu. Kwartet Śląski zaprosił do współpracy wybitnych pianistów. Tym razem w repertuarze znalazły się utwory Szymona Laksa, Ignacego Friedmana i Antonina Dvoraka. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Targi „Bliżej zdrowia, bliżej natury”, Miasto Ogrodów

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek, ale potrwa jeszcze do końca weekendu. Będą stoiska m.in. z ziołowymi herbatami, suplementami odżywczymi i środkami wspomagającymi odporność. Przygotowano też wykłady i warsztaty. Uczestnicy będą mogli posłuchać o stosowaniu szczepionek i o cukrze w codziennej diecie. Bilety w cenie 14 zł można kupić przy wejściu. Pełny program jest dostępny TUTAJ.

Otwarcie wystawy: Jesienne portrety Witkacego, Muzeum Historii Katowic

Wernisaż wystawy portretów artysty, wykłady i dyskusje. Wszystko wokół twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najpierw odbędzie się wernisaż wystawy jego portretów. Później będzie wykład. Z kolei niedzielne spotkanie rozpocznie wykład. Kolejny punkt programu to debata i pokaz filmu. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*