Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
Raczej deszczowy i niezbyt przyjemny będzie ten weekend. Jeśli ktoś będzie chciał ruszyć się z domu i mimo wszystko spędzić go aktywnie, to poniżej znajdzie ściągę. Udanego weekendu.

SOBOTA

Dzień zwierząt i ZOOopiekunów w Śląskim Zoo

W sobotę oficjalnie imię otrzyma młoda panda ruda, odbędzie się spotkanie z opiekunami pand małych i będzie można odwiedzić stoiska edukacyjne Śląskiego ZOO i Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, gdzie uczestnicy poznają ciekawostki dotyczące zwierząt. Wydarzenie rozpocznie sie o godz. 10.00. Udział w cenie biletu wstępu do zoo. Więcej TUTAJ.

Bieg „Zdążyć przed rakiem” w Parku Zadole

Udział w biegowych zawodach może wziąć każdy, kto opłaci wpisowe (w całości przeznaczane na cele statutowe fundacji, w tym bezpłatne badania profilaktyczne u kobiet i mężczyzn) w wysokości 50 zł i zdecyduje się przebiec lub przespacerować z kijkami dystans ok. 5 km. Uczestnicy otrzymają pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. W miasteczku biegowym czekać będzie wiele atrakcji, m.in. kawiarnia Zdążyć Przed Rakiem, strefa sportu (gdzie można wykręcać kilometry na specjalnych trenażerach rowerowych), strefa rehabilitacji, strefa darmowych badań PSA dla mężczyzn, strefa dla dzieci i fotobudka. Start o godz. 12.00. Więcej TUTAJ.

KINO DZIECI w kinie Światowid

Po raz dziewiąty Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Kino Światowid zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. To wydarzenie dla młodych widzów skierowane do dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów. W sobotę odbędą się dwa ostanie seanse tego cyklu. Wyświetlone zostaną dwa filmy „Mecz o wszystko” (godz. 12.00) i „Lato, kiedy nauczyłam się latać” (godz. 14.00). Bilety kosztują 14 zł. Więcej TUTAJ.

Festiwal KaTonacje 2022 w Scenie za szybą (ul. Przedwiośnie 4A)

Druga odsłona Festiwalu KaTonacje, który promuje artystów związanych z Katowicami i prezentuje różne Tonacje (kolory) muzyki. Koncertów będzie można posłuchać na żywo i poprzez streaming on-line w różnych tonacjach. Pojawią się również podcasty, podczas których będą omawiane programy koncertów. Tegoroczną edycję rozpocznie koncert Airis String Quartet (Aleksandra Czajor-Kowalska – skrzypce, Grażyna Zubik – skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela). Wstęp na koncerty jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Rezerwacje pod adresem [email protected]. Szczegóły i dostęp online TUTAJ.

Swap party – wymianka ubrań w Kato Urban Corner

Wymiana ciuchów w centrum Katowic. To sposób na to, by dać ubraniom nowe życie, zrobić porządek w szafie czy po prostu przekazać w dobre ręce to, w czym z różnych powodów nie chodzimy.Każdy może przynieść maksymalnie 5 ubrań, za które otrzyma 5 żetonów. Następnie uczestnicy wymienią je na rzeczy, które wpadną im w oko. Ubrania, które nie znajdą nowego właściciela zostaną przekazane potrzebującym. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do 14.00. Wstęp wolny. Zapisy TUTAJ.

Beats of Solidarity, CEL

Polscy i zagraniczni artyści i artystki rozruszają przez całą noc dwa parkiety CELu. Klimaty muzyczne będą oscylowały wokół electro, techn i breaks. Zagrają: MEJLE, Sterioa, Margas, Moli x Rayndu x dj dziorg, M4RY JAN3, Klamsonic, Somnolent Works, mPE, Molson. Wstęp 30 zł. Cały dochód z imprezy zostanie przekazany na wsparcie Grupy Granica, która od niemal roku udziela pomocy humanitarnej uchodźcom i uchodźczyniom na granicy polsko-białoruskiej. Początek imprezy o 23.00. Więcej TUTAJ.

NIEDZIELA

Silesia Marathon

Kilka tysięcy biegaczy wystartuje sprzed Stadionu Śląskiego. Trasa prowadzi, jak w poprzednich latach, przez Chorzów, Katowice, Mysłowice i Siemianowice Śląskie. W zależności od wybranego dystansu zawodnicy będą mieli do pokonania 50 km, 42 km lub 21 km. Pierwsi ruszą uczestnicy najdłuższego biegu – ultramaratonu, start zaplanowano na godz. 7.30. Później, o godz. 8.30, rozpocznie się maraton, a na końcu, o godz. 9.40, półmaraton. Meta, jak co roku, na bieżni Stadionu Śląskiego. Podczas imprezy będą utrudnienia w ruchu dla kierowców (więcej TUTAJ) i pasażerów komunikacji miejskiej (więcej TUTAJ).

Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Festiwal, który potrwa cały miesiąc, zainauguruje wydarzenie w sali koncertowej Miasta Ogrodów. To jedna z 6 lokalizacji, gdzie odbędą się koncerty podczas tegorocznej edycji festiwalu. Ideą jest promocja najwybitniejszych młodych artystów i współpraca z prestiżowymi konkursami muzycznymi. Jako pierwsza wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyr. Anny Sułkowskiej-Migoń wraz Andrzejem Grygierem (gitara). Publiczność posłucha kompozycji J. Rodrigo i A. Dvořáka. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Bezpłatne wejściówki na koncerty pod adresem: [email protected]. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. NieDaSięŻycWtymAntypaństwie 2 października, 2022 at 8:19 pm - Reply

  Z innych ciekawych wieści – od około 19:30 Katowice zaciemnione, chyba przed atakiem bombowym, bo jak to wytłumaczyć? Przecież nie oszczędnościami na oświetleniu, które powinny być zakontraktowane i uwzględnione w budżecie, uwzględniając umowę na wahania cen.
  Mógłbym jeszcze zrozumieć na wyłączenia w godzinach 24:00-5:00, ale o tej porze to gruba przesada. Z kolei w poprzednich latach władzom miasta nie przeszkadzały wiosną i latem latarnie włączone do godziny 12! Czy sygnalizację ruchu też wyłączyli? Tego nie sprawdziłem.
  Ciemność wszędzie, nawet na przejściach dla pieszych. Czekamy teraz z niecierpliwością na: 1. wzrost ilości wypadków (potrącenia, stłuczki, latające samochody na rondach, w witrynach sklepu i domach), 2. wzrost przestępczości, 3. wykorzystaniu sytuacji przez pseudowymiar sprawiedliwości w państwie z gówna (nadużycia sędziów i prokuratorów, a katowicka prokuratura znana jest na całą Polskę).
  Na domiar złego jest jesień, pogarszające się warunki pogodowe, chwile temu zaczęło padać i wzmógł się wiatr.

  Jakie wałki przygotowuje magistrat katowicki? Czy Krupa wynagrodzi siebie i innych nagrodami i podwyżkami za niezwykle przemyślane i odpowiedzialne decyzję, ewidentnie skierowaną przeciw mieszkańcom?

Dodaj komentarz

*
*