Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
To będzie bardzo pogodny i jak na połowę listopada, bardzo ciepły weekend. Temperatura, zarówno w sobotą, jak i niedzielę, może wzrosnąć do 16 stopniu Celsjusza. Warto wykorzystać ładną pogodę i wyjść z domu. Poniżej nasze propozycje na sobotę i niedzielę.

SOBOTA 

Bieg Wolność na 5 – Powstania Śląskie

Kilkuset biegaczy stanie na starcie powstańczego biegu. Organizatorzy z III LO im. Mickiewicza postanowili w sposób sportowy uczcić 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Dlatego medal, który na mecie otrzymają biegacze, będzie przedstawiał jedno z trzech skrzydeł Pomnika Powstańców Śląskich. W kolejnych edycjach każdy biegacz będzie mógł zdobyć kolejne dwa. Jednak zanim na szyjach zawodników zawisną pamiątkowe medale, będą oni musieli przebiec 5-kilometrową trasę ulicami centrum Katowic. Start i meta biegu będzie usytuowany na placu przy III LO na ul. Mickiewicza. Bieg wystartuje o godzinie 11.00.
Utrudnienia:
W związku z imprezą kierowcy muszą przygotować się na czasowe wstrzymanie ruchu na: ul. Mickiewicza, ul. Sokolskiej, ul. Chorzowskiej (odcinek do ronda gen. Ziętka), rondo gen. Ziętka, al. Roździeńskiego (odcinek do Uniwersyteckiej), ul. Uniwersyteckiej, ul. Bankowej, ul. Pańki, ul. Górniczej, ul. Damrota, ul. Powstańców, ul. Francuskiej, ul. Jagiellońskiej, pl. Miarki, ul. Kochanowskiego, ul. św. Jana, ul. Pocztowej. Na ostatnim odcinku zawodnicy przebiegną przez Rynek. Zmiany na drogach mają zostać wprowadzone na 1,5 godziny – od 10.30 do 12.00. Mapa z trasą biegu jest dostępna TUTAJ.

Zdrowie pod kontrolą, Supersam

Studenci medycyny z IFMSA – Poland prowadzić będą bezpłatne badania i konsultacje, a także radzić, jak zdrowo żyć. Bezpłatnie wzrok przebada Doktor Marchewka .

Studenci polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny (IFMSA) dostępni będą od godz. 11:00 do 17:00. W tym czasie odwiedzający DH Supersam będą mogli m.in. zmierzyć poziom ciśnienia tętniczego i glukozy.

W ramach akcji „ProfiRAKtyka” panie będą miały okazję nauczyć się samobadania piersi oraz porozmawiać o profilaktyce nowotworowej. Palaczom studenci doradzą, jak skutecznie rzucić szkodliwy dla zdrowia nałóg. Każdy będzie miał także szansę poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie badania i konsultacje, w tym badanie wzroku, są bezpłatne.

Klub Małych Kinomanów, Galeria Libero

Uczestnicy sobotniego wydarzenia obejrzą interaktywne przedstawienie „Świat Doktora Dolittle”. W pełnym humoru i piosenek spektaklu wystąpi również papuga Polinezja. Razem z publicznością doktor wybierze na wielkim globusie miejsca, które wspólnie odwiedzą podczas przedstawienia. Nie zabraknie również atrakcji dla całej rodziny. Dzieci i ich opiekunowie zagrają w koło fortuny – familijny quiz wiedzy o zwierzętach z bajkowymi nagrodami. W pasażu Libero stanie także kolorowa gra w klasy oraz wielkoformatowa kolorowanka „Świat zwierząt”. Nie zabraknie strefy malowania buziek i kolorowych tatuaży. Udział w wydarzeniach z cyklu Klub Małych Kinomanów jest bezpłatny. Wydarzenie potrwa od 11:00 do 18:00.

NIEDZIELA 

III Światowy Dzień Ubogich, Rynek

Najpierw zjedzą, a później spotkają się z perkusistą Skaldów, posłuchają koncertów i zobaczą pokaz iluzji. Niedziela będzie dniem ubogich w centrum Katowic. Osoby potrzebujące będą w niedzielę miały dużo powodów do uśmiechu. Wydarzeniu towarzyszyć mają drugie urodziny Zupy w Kato, czyli cotygodniowej akcji dzielenia się zupą z potrzebującymi. Organizatorzy chcą też, żeby pozostali ludzie zauważyli ubogich. Dlatego o godz. 15.00 ruszy z Rynku marsz. Na zakończenie wolontariusze wręczą potrzebującym 300 paczek z podstawowymi produktami jak środki higieniczne, ciepłe rzeczy do ubrania czy słodkości. Wydarzenie na Rynku rozpocznie się po godz. 8.00. Więcej TUTAJ.

Przedpremierowo: „Irlandczyk” Martina Scorsese w kinie Światowid

Trzy wielkie aktorskie osobistości kojarzone z filmem gangsterskim w najnowszym obrazie Martina Scorsese. „Irlandczyk” zostanie pokazany przedpremierowo w kinie Światowid. Taka okazja będzie w niewielu kinach w Polsce. Akcja filmu toczy się na przestrzeni kilku dekad i ukazuje kulisy jednej z największych nierozwiązanych zagadek w historii USA, jaką było zniknięcie owianego legendą przewodniczącego związków zawodowych Jimmy’ego Hoffy. Długo wyczekiwana przez kinomanów produkcja trafi do repertuarów kin 22 listopada. Specjalny pokaz w Światowidzie o godz. 18.30. Bilety kosztują 15 zł (ulgowy) i 18 zł (normalny). Więcej TUTAJ.

Miejska garażówka, Centrum Organizacji Pozarządowych

Druga edycja wydarzenia, którego ideą jest dawanie rzeczom drugiego życia. W Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Młyńskiej (oraz prawdopodobnie również na zewnątrz) będzie można odwiedzić jedno z 30 stoisk. Na nich znajdą się przedmioty niepotrzebne, które mogą jeszcze się przydać innym. Chodzi o to, żeby zamiast do śmietnika trafiły w ręce kolejnej osoby. Cena wszystkich towarów nie może być wyższa niż 30 zł. Wstęp jest wolny. Garażówka odbędzie się w godzinach 12.00-17.00. Więcej TUTAJ.

Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, kościół św. Anny

Wybitny kompozytor uznany za jednego z najważniejszych twórców XX w. zmarł 12 listopada 2010 roku w Katowicach. W tę niedzielę, w kościele na Nikiszowcu, odbędzie się koncert poświęcony jego twórczości. Zabrzmią trzy utwory Henryka Mikołaja Góreckiego. Poza tym muzycy wykonają też kompozycje Mieczysława Weinberga i Mieczysława Karłowicza. Wszystkie utwory wykona Śląska Orkiestra Kameralna prowadzona przez dyrygenta, Roberta Kabarę. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

CAŁY WEEKEND

4 Buildings, MCK

Nowe wydarzenie branży budowlanej rozpoczęło się w piątek. Jednak w weekend drzwi MCK zostaną otwarte dla każdego, kto interesuje się zrównoważonym budownictwem, nowinkami i ekologicznymi trendami w budownictwie, planuje budowę domu, szuka projektu dla swojej rodziny, marzy o pięknym ogrodzie lub potrzebuje fachowca od budowy domu. Podczas imprezy będzie można porozmawiać z ekspertami, posłuchać znanych architektów lub wymienić roślinami z innymi uczestnikami. Dodatkowo odbędą się warsztaty dla dużych i małych. W programie zajęcia o wermikompostowaniu w domu i na zewnątrz, robienie toreb z koszulek czy lekcja dla dzieci o tym, jak pielęgnować oraz samodzielnie posadzić rośliny. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a rodzinny 10 zł.  W sobotę i niedzielę 4Buildings odbędzie się w godzinach 10.00-18.00. Więcej TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*