Reklama

W Zawodziu powstał zielony plac dla mieszkańców

Łukasz Kądziołka
W niewykorzystanej przestrzeni między blokami stanęły m.in. małe szklarnie i bambusowe tipi. Przy wszystkim pomagały dzieci mieszkające na ul. Cynkowej i w okolicy. Inicjatywa była możliwa dzięki współpracy KZGM z organizacjami pozarządowymi. To jeszcze nie koniec zmian w tym miejscu. Będą też meble miejskie i zabawki dla dzieci, a na zakończenie odbędzie się festyn dla mieszkańców.

Palety zostały przerobione na grządki, rosną w nich teraz pelargonie. Obok stanęły niewielkie szklarnie. Posadzono w nich pomidory, truskawki i zioła. Akcja w Zawodziu została przeprowadzona w miniony weekend. Na ulicy Cynkowej, między szarymi blokami, powstał ogród społeczny. W jego tworzeniu wzięli udział również mieszkańcy ulicy, zwłaszcza ci młodsi. Dzieci chętnie włączyły się w sadzenie roślin. – To jest większy projekt. Obeszliśmy wszystkie domy i wypytaliśmy większość mieszkańców. Z jednej strony chodziło o stworzenie zielonej przestrzeni, a z drugiej miejsca do spotkań dla dorosłych i zabawy dla starszych dzieci – mówi Emilia Makówka z grupy Mia100. Mieszkańcy opowiadali o swoich potrzebach i na tej podstawie powstał plan co zrobić z nieużywaną przestrzenią. Pomysł i wykonanie należał do grupy, a materiały i narzędzia sfinansował KZGM.

PRZECZYTAJ TEŻ: KZGM idzie na wojnę z kibolami

Jak ktoś zrobi coś sam, to to szanuje. Cieszymy się, że taka inicjatywa wyszła i udało się wciągnąć w to mieszkańców – mówi Renata Rymsza, kierownik oddziału eksploatacji budynków w KZGM. To nie ostatnia inicjatywa związana z przestrzenią na ul. Cynkowej. W piątek rozpoczną się warsztaty studenckie, które mają być dopełnieniem ogrodu. Weźmie w nich udział 30 osób z całej Polski, które zakwalifikowały się do projektu. Podczas dwudniowej akcji, w Fabryce Porcelany i na ul. Cynkowej, powstaną m.in. meble miejskie i instalacje dla dzieci. Uczestnicy zastanowią się też jak zmniejszyć hałas na ulicy, która znajduje się w sąsiedztwie ruchliwych dróg i torów kolejowych. – Chcemy zachęcić ludzi, żeby przychodzili na ten plac – mówi Kuba Kopecki z Fundacji Antyrama, która zajmuje się interwencjami miejskimi i organizacją warsztatów.

Pierwszą okazją do wyjścia na plac będzie festyn dla mieszkańców. W niedzielę na Cynkowej będzie poczęstunek, gry planszowe i zabawy dla dzieci oraz muzyka na żywo.


Tagi:

Komentarze

  1. Radosław Rojek 9 maja, 2017 at 3:02 pm - Reply

    Super pomysł i świetne wykonanie!

Dodaj komentarz

*
*