Reklama

W poniedziałek zostanie uruchomiona pierwsza od 40 lat nowa linia tramwajowa w metropolii

Redakcja
Po 40 latach przerwy powstała nowa linia tramwajowa w metropolii. W poniedziałek oddane do ruchu zostanie nowe połączenie w Sosnowcu-Zagórzu.

W największej dzielnicy Sosnowca powstała nowa linia tramwajowa za ponad 88 mln zł. Od początku grudnia trwały jazdy próbne na linii w Zagórzu. To pierwsza od 40 lat nowa linia w metropolii. Rozpoczyna swój bieg na pętli w Zagórzu. W miejscu, gdzie dotarła kilkadziesiąt lat temu ostatnia taka inwestycja Tramwajów Śląskich.

Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku. Linia przebiega od pętli, tunelem pod ul. Braci Mieroszewskich, przez nieużytki do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmigłego do ronda im. Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową.

Od przystanku Zagórze Rondo Jana Pawła II do sosnowickiego dworca pasażerowie dotrą w 17 minut, do przystanku Katowice Zawodzie Centrum Przesiadkowe w 40 minut, a na katowicki Rynek w 50 minut. Do Zagórza kursuje z Katowic linia tramwajowa nr 15.

W najbliższy poniedziałek, 19 grudnia, dokładnie o godz. 14.09, pierwszy raz liniowy tramwaj wyruszy w nową trasę z przystanku Zagórze Centrum Przesiadkowe. Inaugurację zaplanowano celowo o tej porze. – Z pewnością z tych pierwszych kursów linii nr 15 na nowym torowisku w Zagórzu będą chcieli skorzystać nie tylko mieszkańcy Zagórza, ale także miłośnicy tramwajów z innych miast, którzy od jakiegoś czasu dopytują nas o otwarcie linii. Dlatego też ten pierwszy kurs zaplanowaliśmy dopiero po 14.00, a nie po 5.00 rano – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie. Przejazd nowym odcinkiem w Zagórzu zajmie 6 minut. Do pokonania tramwaj będzie miał nieco ponad trzy kilometry, zatrzymując się po drodze na kolejnych pięciu nowych przystankach. Do przystanku końcowego Zagórze Rondo Jana Pawła II dojedzie o 14.15. Wszystkie następne kursy linii nr 15 będą już realizowane na trasie: Katowice pl. Wolności – Zagórze Rondo Jana Pawła II. Ich częstotliwość utrzymana zostanie na obecnym poziomie, co 15 minut.

Pełen rozkład jazdy dla linii nr 15 jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. MM 19 grudnia, 2022 at 8:28 am - Reply

    Czyli jednak da się budować nowe linie tramwajowe. Szkoda tylko, że nie u nas. Bo tego co budują pomiędzy Chorzowską a Gliwicką linią tramwajową nazwać nie można. To tylko łącznik a nie linia jak UM próbuje nam wmawiać chwaląc się nową „linią” tramwajową w Katowicach. Ten odcinek bez samych rozjazdów ma raptem kilkaset metrów, więc aż śmieszne jest nazywanie tego linią tramwajową.

Dodaj komentarz

*
*