Reklama

W Katowicach powstały cztery ogrody społeczne

Redakcja
W czterech dzielnicach Katowic powstały ogrody społeczne. To efekt akcji „ZróbMy Sobie Grządki”, która została sfinansowana z nagrody, jaką  miasto dostało za projekt KatoObywatel.

W otwartym konkursie wybrane zostały cztery lokalizacje, w których mieszkańcy, przy pomocy specjalistów, stworzyli mini ogrody społeczne. To skwer Koszycki na os. Kukuczki (Bogucice), okolice ul. 1 Maja 108 (Zawodzie), podwórko kamienic przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) oraz teren zielony przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka). Za nadzór nad realizacją projektu „ZróbMy Sobie Grządki” odpowiedzialna była inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.

Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostali wszystko co potrzebne jest do stworzenia ogrodu, w tym deski, ziemię czy rośliny. Uczyli się podstaw ogrodnictwa, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Przede wszystkim jednak sami musieli się zaangażować.

Mieszkańcy, z pomocą i pod okiem prowadzących warsztat, składali skrzynie z prefabrykowanych elementów, wykładali je specjalnym materiałem i wysypywali ziemią, a na koniec sadzili użytkowe zioła i byliny. W każdym z miejsc powstały też od podstaw elementy drewnianej małej architektury, stosownie do zapotrzebowania: pergole, ławki, kompostowniki. W każdej z grup inicjatywnych musiało się znaleźć minimum pięć osób, ale już w trakcie prac dołączały kolejne.

Przedstawiciele mieszkańców opiekujący się powstałymi ogrodami społecznymi otrzymują narzędzia niezbędne do ich dalszego utrzymywania i pielęgnowania, m.in. pikownik, rękawiczki, widełki ręczne, mały kultywator, łopatki. Dzisiaj w taki zestaw wyposażony został ogród przy ul. 1 Maja 108, pozostałe otrzymają swoje pakiety w najbliższych dniach.

Projekt „ZróbMy Sobie Grządki” to pilotaż, który miał za zadanie inspirować. Na bazie zebranych doświadczeń Miastoogród stworzy jeszcze poradnik dla mieszkańców, który na zasadzie „Zrób to sam” będzie ułatwiał przenoszenie  idei ogrodów społecznych na własne podwórko. Na Facebooku rozwija się też grupa Katoogrodnicy, która skupia mieszkańców zainteresowanych miejskim ogrodnictwem i w założeniu ma się stać polem do współpracy, wymiany pomysłów, dzielenia się plonami czy narzędziami.

Działanie „ZróbMy Sobie Grządki” zostało sfinansowane z nagrody Transformative Action Award, którą miasto zdobyło za projekt KatoObywatel i również jest elementem tego projektu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*