Reklama

W Katowicach powstaną ogrody społeczne. Tam, gdzie będą chcieli tego mieszkańcy

Zdjęcie: Patrycja Paprotna.

Redakcja
Katowice ruszają z kolejną zieloną akcją. Przy współpracy z mieszkańcami, w mieście powstanie kilka ogrodów społecznych. To miejsca, w których można uprawiać warzywa, zioła czy byliny. Chętni już mogą zgłaszać potencjalne lokalizacje. Zanim mieszkańcy zostaną ogrodnikami, zdobędą fachową wiedzę i zostaną wyposażeni w pakiet startowy.

Akcja „Zróbmy Sobie Grządki” zakłada stworzenie czterech prototypowych ogrodów społecznych. Inicjatywa musi wyjść od mieszkańców, bo to oni mają potem uprawiać i doglądać rośliny.

Przygotowaniem ogrodów zajmie się grupa Miastoogród z Fundacji Bobrowe Żeremia, która ma już doświadczenie w podobnych działaniach. W czterech wybranych lokalizacjach stanie średnio po sześć wysokich skrzyń na rośliny, złożonych z prefabrykowanych elementów. Mieszkańcy będą wspólnie z członkami fundacji budować grządki z gotowych elementów i uczyć się podstaw ogrodnictwa, m.in. doboru roślin, z uwzględnieniem gatunków rodzimych, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Częścią każdego z ogrodów będzie dodatkowy element wykonany na miejscu z drewna: ławka, leżak, pergola, stolik z siedziskami, kompostowniki itp. Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostaną materiały do konstrukcji grządek, ziemię i sadzonki wybranych roślin oraz zestawy drobnych narzędzi ręcznych z konewką. Do wyboru będą rośliny jadalne, zioła i kwitnące byliny.

Miastoogród stworzy także rodzaj poradnika „zrób to sam”, żeby zachęcić mieszkańców Katowic do tworzenia podobnych ogródków na własną rękę.

1 lipca rozpoczął się nabór uczestników projektu, który potrwa do 11 lipca. Jeden z podstawowych warunków uczestnictwa to zebranie grupy co najmniej 5 osób, które zadeklarują, że wezmą udział zarówno w budowie ogródka, jak i późniejszym dbaniu o niego. Ogródki mogą mieć wielkość do 20 m.kw. Co ważne, zgłaszany teren powinien być gruntem miejskim, dostępnym publicznie.

Akcja zostanie sfinansowane z nagrody w wysokości 10 000 euro, którą Katowice dostały w międzynarodowym konkursie Transformative Action Award 2020 za projekt KATOobywatel.

Regulamin projektu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie projektu KATOobywatel w aktualnościach i w zakładce: „Nasze akcje”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*