Reklama

Ulice jednokierunkowe zamiast dwukierunkowych. W ten sposób władze Katowic chcą tworzyć miejsca parkingowe w centrum miasta

ul. Kilińskiego w Katowicach.

Grzegorz Żądło
Urzędnicy chcą zmienić organizację ruchu na kilku ulicach w centrum Katowic. Chodzi o to, żeby na uwolnionej w ten sposób przestrzeni stworzyć miejsca parkingowe. Problem w tym, że nie zostało przeprowadzone żadne badanie ruchu i nikt nie wie jak ograniczenie przejazdu na jednej ulicy wpłynie  na ruch na innej.

Potencjalne wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na kilku ulicach w centrum Katowic to kolejne działanie doraźne. Jest związane z nową polityką parkingową i koniecznością dostosowania przestrzeni ulic do obowiązujących przepisów. Przez wiele lat w Katowicach piesi wchodzili na przejścia wprost zza zaparkowanych tuż obok samochodów, a widoczność na skrzyżowaniach była ograniczona. Już w 2019 roku policja poleciła dostosować ciągi parkingowe do przepisów. Przez kilka lat niewiele się w tej w sprawie działo. Kiedy kilka miesięcy temu MZUiM (poprzez wyłonioną w przetargu firmę) zaczął likwidować nielegalne miejsca parkingowe, władze Katowic przestraszyły się protestów części mieszkańców. Jednym z pomysłów jak zwiększyć liczbę parkingów, jest zmiana organizacji ruchu. Część ulic ma się stać jednokierunkowa.

Tak ma być na ulicach:

– Jordana, na odcinku od Skłodowskiej-Curie do Kościuszki (kierunek do Kościuszki)

– Kilińskiego, od Kopernika do Poniatowskiego (ten kierunek)

– Stalmacha, od Skłodowskiej-Curie do Kilińskiego (taki kierunek na tym odcinku)

– PCK, od Kilińskiego do Skłodowskiej-Curie (taki kierunek)

– Rymera, tu ma nastąpić zmiana kierunku jazdy, na taki od Kościuszki do Skłodowskiej-Curie

– Drzymały, od Kopernika do PCK (taki kierunek)

– Głowackiego od wjazdu do budynków KSM do Jordana

O ile część planowanych zmian nie będzie miała większego wpływu na poruszanie się po śródmieściu, o tyle zlikwidowanie dwóch kierunków np. na ul. Głowackiego sprawi, że ul. Kilińskiego stanie się jedyną drogą wyjazdową pomiędzy ul. Kościuszki i ul. Mikołowską w kierunku autostrady A4 (poprzez ul. Poniatowskiego).

Z kolei likwidacja możliwości jazdy ul. Kilińskiego z południa na północ mocno skomplikuje dojazd wszystkim, którzy np. podwożą dzieci do Pałacu Młodzieży.

Tak naprawdę, trudno powiedzieć czy, które i jak zmiany w organizacji ruchu wpłyną na jego płynność, bo urząd miasta nie przeprowadził żadnych badań na ten temat. Nie ma żadnego modelu ruchu ani szczegółowej analizy. Trudno nie odnieść wrażenia, że to koleje działanie na szybko, a jego jedynym celem jest uspokojenie nastrojów części mieszkańców śródmieścia. Zresztą, urzędnicy powodów swoich nie decyzji nie ukrywają.

Aby zbilansować utratę miejsc na niektórych ulicach możliwe i zasadne jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego. Dzięki temu, w wielu miejscach, możliwe będzie wprowadzenie parkowania skośnego lub udostępnienia jednej strony drogi do postoju tylko dla mieszkańców. Ruch jednokierunkowy wprowadzany jest zatem tam, gdzie skutkuje zwiększeniem ilości miejsc postojowych, spotyka się z akceptacją społeczną oraz nie wpływa na znaczne ograniczenie dostępu do danej ulicy – tłumaczy Sandra Hajduk, rzecznik UM Katowice.

Wspomniana akceptacja społeczna mierzona jest prawdopodobnie opiniami mieszkańców, którzy brali udział w zorganizowanych naprędce spotkaniach ulicznych, na których urzędnicy tłumaczyli konieczność dostosowania infrastruktury parkingowej do obowiązujących przepisów. Trudno jednak opierać się na zdaniu kilkunastu osób, zwłaszcza w przypadku ulic, które nie obsługują tylko ruchu lokalnego, a służą za drogi dojazdowe do różnego rodzaju instytucji.

Do naszej redakcji już kilka razy dzwonił mieszkaniec ul. Kilińskiego, który przekonuje, że zrobienie z niej ulicy jednokierunkowej nie jest dobrym rozwiązaniem. – Mnie i moim sąsiadom podobała się organizacja ruchu, którą przygotowała na zlecenie MZUiM zewnętrzna firma. Parkowanie po jednej stronie, zmiana strony parkowania, co wpływa na prędkość z jaką jeżdżą kierowcy, swobodne wymijanie się pojazdów i bezpieczny wyjazd z posesji. Kiedy usłyszałem, że to już nieaktualne, zdziwiłem się. Na Kilińskiego nie potrzeba wielu miejsc parkingowych, wystarczy tu przyjść wieczorem lub w weekendy. Dla mieszkańców miejsc wystarczy. Dlaczego nie zaczekać aż wejdą w życie nowe opłaty parkingowe i poszerzona strefa płatnego parkowania i wtedy robić tak istotne zmiany? Teraz to działanie po omacku i bez żadnych danych – uważa pan Wojciech.

Proponowanych zmian w organizacji ruchu nie opiniowała też m.in. Rada Dzielnicy Śródmieście.

Ul. Starowiejska w Katowicach

Ulice w południowej części śródmieścia Katowice to niejedyne drogi, na których ruch już niedługo ma się odbywać inaczej. Jednokierunkowa stanie się też m.in. ul. Starowiejska, na której stanęły już odpowiednie znaki.


Tagi:

Komentarze

 1. Erwin 1 września, 2023 at 11:48 pm - Reply

  Jordana przydałaby się jednokierunkowa, ale od Podchorążych do Kościuszki. teraz tam czasem trudno się wyminąć z obu stron

 2. Mieszkaniec 1 września, 2023 at 7:53 pm - Reply

  Niestety większości miast ma problem z samochodami. Można spotkać takie artykuły gdzie ludzie parkują nie tylko na trawniku czy w drodze pożarowej ale też na placach zabaw czy wręcz zastawiają się kierowcy nawzajem.
  Wydaje się że warto dalej z jednej strony wykorzystywać szanse parkingów przy hipermarketach, a nawet supermarketach, i zadbać o dobre, szybkie połączenia autobus, tramwaj z Śródmieściem Katowic.
  Takie przykłady Cerafour, Ikea, Auchan, 3 Stawy. Do Ikea brakuje lini tramwajowej.
  Z drugiej dla mieszkańców coś w rodzaju parkingów strzeżonych. Raczej też poza ścisłym Śródmieściem bo brak wolnej przestrzeni. Tak czy siak miasta nie są z gumy.

  • BylyMieszkaniec 1 września, 2023 at 11:25 pm Reply

   Jeśli ktoś jest idiotą to zaparkuje nawet na środku skrzyżowania. Dlaczego osoby parkujące nieprzepisowo nie są karane mandatami? Policja ma za dużo roboty pewnie wypoczywając w swoich radiowozach przy mało uczęszczanych miejscach. To samo straż miejska – praca oparta na powolnych spacerkach, pogaduszkach i gapieniu się w smartfony.

  • Damian 1 września, 2023 at 10:48 pm Reply

   Będziesz z Ikei targał meblościankę tramwajem?

   • klm 10 września, 2023 at 6:16 pm Reply

    @Damian, do osobówki i tak nie wsadzisz.

   • Mieszkaniec 2 września, 2023 at 8:45 am Reply

    meblościankę targasz na dachu samochodu ? haha co pokolenie to coraz gorzej. Tam stoją takie transportowe taxi do wykorzystania haha Tu można dopowiedzieć że przed każdym wejściem powinno być miejsce na tzw rozładunek, a nie zaparkowane i nie mozna noc wnieść.
    Mandaty ?! Tylko będzie narzekanie że miasto ma kolejny podatek w formie mandatów za parkowanie. Można poszukać że NY, największą metropolia też ma ten problem.
    Bardziej myślałem że będzie problem z priorytetem dla transportu miejskiego w GZM. Autobusy w GZM nie widziały nigdy buspasa. Tramwaje no właśnie, obecnie trzeba by nowa definicje dodawać. Szybki Tramwaj albo lekkie metro. Oczywiście kolej jak użyjesz to będą protesty. Metro to już wogole abstrakcja.

  • P Śl 1 września, 2023 at 8:45 pm Reply

   Nooo i na pewno wszyscy pobiegną się przesiadać, a właściciele marketów oddadzą i to za darmo miejsca na swoich parkingach.

   • Erwin 1 września, 2023 at 11:46 pm Reply

    ale na noc mogliby tanio wynajmować

    • P Śl 3 września, 2023 at 1:04 am Reply

     Mówimy o przesiadkach i nie wiem kto by chciał w nocy parkować pod Ikeą, w sumie 3 Stawach np. też, bo do parkingu daleko, a nóżki, jak wiadomo, są zmęczone….

   • BylyMieszkaniec 1 września, 2023 at 11:31 pm Reply

    To bardzo proste, ale nie wpadła jeszcze na ten pomysł żadna sieć sklepów. Właściciele marketów mogą się kontaktować ze mną w sprawie tego autorskiego pomysłu. Chętnie wyjaśnię co i jak i dużo nie wezmę za swoje usługi – kwota 6 cyfrowa wystarczy. Dla Biedrony kwota 7 cyfrowa 😀

   • Mieszkaniec 1 września, 2023 at 10:28 pm Reply

    Na Silesii “oddają”… bo wiedzą że klient wróci

    • P Śl 3 września, 2023 at 1:02 am Reply

     Oddają? Ciekawe, bo czytałem chyba tutaj, że myślą o płatnym. Prędzej narazie przymykają na to oko i tam raczej się nikt nie przesiada jak sądzę, tylko parkują.

     • Katowiczan 3 września, 2023 at 3:47 pm Reply

      Parking będzie płatny chyba od 1 października, nic dziwnego, w okolicy powstają biurowce, które nie posiadają miejsc parkingowych dla przyszłych pracowników. Współczuję okolicznym mieszkańcom, pobliskie uliczki będą zawalone zaparkowanymi samochodami 🙂

 3. Mike 1 września, 2023 at 5:06 pm - Reply

  Krupa mistrz. Zmniejszyć ilość przejezdnych dróg, żeby w centrum pomieścić jeszcze więcej aut. Tego nawet goście z PZPR by nie wymyślili. Geniusz transportu.

 4. Klakson 1 września, 2023 at 2:53 pm - Reply

  może zmniejszmy liczbę mieszkańców w Katowicach?

  • Grzegorz Żądło 1 września, 2023 at 4:14 pm Reply

   Liczba mieszkańców Katowic systematycznie spada o kilka tysięcy rocznie.

   • Marian 10 września, 2023 at 6:10 am Reply

    Nie dziwię się

   • BylyMieszkaniec 1 września, 2023 at 11:32 pm Reply

    Za wolno spada. Ale Krupa i jego banda nieudaczników bardzo się starają, żeby spadało szybciej.

 5. Bartek 1 września, 2023 at 2:31 pm - Reply

  > Drzymały, od Kilińskiego do PCK (taki kierunek)

  A nie przypadkiem tak:

  Drzymały, od Kopernika do PCK (taki kierunek)

  Bo Kilińskiego nie w żadnym miejscu nie styka się z Drzymały

  • Katowiczanin 1 września, 2023 at 2:50 pm Reply

   A co się dziwisz, skoro w UM Katowice pracują ludzie z Zagłębia i nie mają pojęcia o czym decydują.
   Zresztą sam prezydencina nie jest lepszy. Największy szkodnik Katowic.

  • Grzegorz Żądło 1 września, 2023 at 2:49 pm Reply

   Hmm, pewnie tak. Wykaz dostałem z UM, ale rzeczywiście chyba był tam błąd.

 6. Katowiczan 1 września, 2023 at 1:37 pm - Reply

  Czytając kolejne informacje nt. pomysłów urzędników jak zmniejszyć liczbę aut w centrum miasta nie zmniejszając jej, mam wrażenie, że w UM Katowice pracują świry, wariaci ? Monty Python przestaje być przy tym śmieszny

  • BylyMieszkaniec 1 września, 2023 at 11:39 pm Reply

   Nie świry i wariaci, tylko miernoty umysłowe z tzw. nadania.
   To zbieranina zupełnie oderwana od rzeczywistości i nastawiona jedynie na szkodzenie mieszkańcom, których testują kolejnymi swoimi kretynizmami.
   W normalnym społeczeństwie już dawno zostaliby odesłani na zieloną trawkę – na zawsze. Niestety mieszkańcy Katowic wielokrotnie już pokazywali, że nie są zdolni do pokazania tej mafii gdzie jest jej miejsce.

  • Bartek 1 września, 2023 at 2:32 pm Reply

   Sęk w tym, że chodzi o zmniejszenie auto w centrum, ale nie mieszkańców też centrum. Obecny kierunek spowoduje, że centrum jeszcze bardziej się wyludni.

   • Katowiczan 1 września, 2023 at 6:50 pm Reply

    Na miejscach dla mieszkańców będą parkować przyjezdni za darmo, nie oszukujmy się, jeśli teraz parkują niezgodnie z przepisami to nie przepuszczą okazji zaparkować za free na miejscu dla miszkanca, proste….
    I tym sposobem, nadal centrum będzie zabite autami a mieszkaniec centrum, będzie nadal każdego dnia stał w korkach .
    Na prawdę nie dziwie się że ludzie uciekają z Katowic.

Dodaj komentarz

*
*