Reklama

Kierowcy parkują na ul. Dworcowej jak chcą. Nic dziwnego, bo nawet urzędnicy nie wiedzą jak mają parkować

Grzegorz Żądło
Jakiś czas temu jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na sposób, w jaki kierowcy parkują na ul. Dworcowej. Nie chodziło tym razem o nielegalny postój na części teoretycznie zamkniętej dla ruchu, ale na wyznaczonym parkingu od strony ul. św. Jana.

Jeszcze nie trafiło mi się, żeby samochody po północnej stronie były zaparkowane prawidłowo. Za każdym razem na miejscach do parkowania równoległego są ustawione prostopadle – napisał czytelnik.

Rzeczywiście, w części parkingu po stronie hotelu Diament kierowcy codziennie parkują prostopadle. Na granitowych płytach widać już ślady po obecności aut. Problem w tym, że nie bardzo wiadomo czy takie parkowanie jest poprawne, czy nie. Mogłoby się wydawać, że samochody powinny stać równolegle do jezdni, tak jak parkują goście Monopolu kilkanaście metrów wcześniej. Hotel ma wykupione koperty, które zostały wymalowane równolegle. Logiczne wydaje się, że w dalszej części parkingu powinno być tak samo. Jak jednak jest? Wygląda na to, że nie wie tego nawet sam MZUiM, który zarządza tym parkingiem. A już na pewno nie wie tego Katowicka Agencja Wydawnicza, która w imieniu MZUiM odpowiada za kontakty z mediami.

Kiedy kilkanaście dni temu zapytaliśmy KAW o to, w jaki sposób kierowcy powinni parkować na ul. Dworcowej, dostaliśmy taką odpowiedź od Dawida Zapały. – W chwili obecnej jest tam wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu na czas budowy hotelu przy ul. Dworcowej 10, która obowiązuje do 30.06.2022. Nieprawidłowo zaparkowane samochody zgłaszamy do odpowiednich służb. Jeśli one potwierdzą łamanie przepisów, wobec tych kierowców zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Dopytaliśmy, na czy polega tymczasowa organizacja ruchu, jeśli chodzi o parkowanie oraz jak będą mogli parkować kierowcy, kiedy zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu.

Odpowiedzi nie dostaliśmy, bo osoba, z którą się kontaktowaliśmy poszła na urlop. Od kolejnej osoby z KAW dowiedzieliśmy się, że na ul. Dworcowej obowiązuje już stała organizacja ruchu. – Docelowa organizacja ruchu została już wprowadzona po wykonaniu przebudowy ul. Dworcowej. Kierowcy powinni się już stosować do znajdujących się na tym terenie znaków drogowych i wprowadzonej tam organizacji ruchu – napisała nam Malwina Kaczor z KAW.

Dopytaliśmy, czy aby na pewno na Dworcowej obowiązuje już docelowa organizacja ruchu. Okazało się, że jednak nie. – Tymczasowa organizacja ruchu obowiązuje do 30.06. Kierowcy powinni się stosować do obowiązujących znaków – napisała w kolejnym mailu Kaczor, zaprzeczając swoim poprzednim informacjom.

Wróciliśmy więc do puntu wyjścia. Co gorsze, powoływanie się na znaki jest zupełnie bezpodstawne, bo tych regulujących sposób parkowania akurat w tym miejscu Dworcowej nie ma. Jest tam wprawdzie znak informujący o tym, że postój jest płatny, ale jedocześnie stoi znak zakazu postoju, obowiązujący od 23 listopada 2021. Informacji o tym czy samochody mają stać prostopadle czy równolegle do jezdni brak.

Zwróciliśmy na to uwagę, ale zamiast ustalenia faktów, dostaliśmy maila o urlopie kolejnego pracownika KAW i prośbę o kontakt z trzecią już osobą z tej miejskiej spółki PR.

Daliśmy jednak za wygraną. Do tematu wrócimy, kiedy zakończy się czas obowiązywania tymczasowej organizacji ruchu, czyli po 30 czerwca. 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*