Reklama

Tylna Mariacka powstaje „na raty”. Miasto zamawia toaletę i śmietniki

Tak wygląda od długiego czasu gospodarowanie odpadami na Tylnej Mariackiej w trakcie przebudowy.

Redakcja
Trwa przebudowa ulicy Tylnej Mariackiej w centrum Katowic. Niedawno zaczęto tu montować maszyny parkingowe. Jednak brakuje jeszcze toalet i śmietników. To oznacza, że wszystko będzie gotowe dopiero w przyszłym roku.

Pod koniec sierpnia Katowice poinformowały, że z kilkuletnim opóźnieniem rozpocznie sie montaż maszyn parkingowych ul. Tylnej Mariackiej. Konstrukcja tzw. smart parkingów zaczęła się pojawiać na początku września. Pierwotnie nowa Tylna Mariacka miała być gotowa jeszcze przed modernizacją ul. Dworcowej. Zanim wykonawca przystąpił do montażu maszyn, długo trwały przygotowania. Wycięto bluszcze rosnące na murze oporowym, do którego przylegają smart parkingi kosztujące 21 mln zł. Jednak przede wszystkim przebudowany został układ drogowy. Zniknęły naziemne miejsca postojowe (łącznie ok. 70).

PRZECZYTAJ TEŻ: Wysoki na 15 metrów „szkielet” stanął w centrum Katowic. To początek montażu maszyny parkingowej

Montaż maszyn parkingowych jest już na ukończeniu. Jednak to nie będzie koniec prac na Tylnej Mariackiej. Nadal brakuje tu zapowiedzianych przez miasto elementów. Dlatego Katowickie Inwestycje ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie toalety publicznej i zespołu pojemników na odpady komunalne. Zgodnie z dokumentacją przetargową mają one zostać zlokalizowane bliżej ul. Dworcowej i tunelu w kierunku ul. Wojewódzkiej, po południowej stronie ulicy.

W jednym budynku znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do nich będzie płatny. Obok drzwi wejściowych znajdzie się urządzenie do płatności. Płatność ma być możliwa kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Jak wynika z koncepcji, cały budynek ma być pokryty stalą corten. Z tego materiału są m.in. wykonane elementy małej architektury obok NOSPR oraz ażurowa obudowa stacji trafo na ul. Dworcowej. Elewacja ma być wycięta laserowo. W koncepcji przykładowo pokazano, że mogą to być na przykład otwory w kształcie plastra miodu tworzące powtarzający się motyw.

Plan według koncepcji firmy Naywarch z Chorzowa.

Obok, między toaletą publiczną a stacją trafo, znajdzie się zespół pojemników na odpady. Będzie on również zasłonięty konstrukcją wykonaną z cortenu. Łącznie znajdzie się tu 14 pojemników. Mają to być tzw. półpodziemne, których dolną część montuje się poniżej poziomu terenu. Jednak w tym miejscu nie będzie możliwości ich częściowego ukrycia pod ziemią. Dlatego wykonane zostaną konstrukcje, które mają stanowić stelaże dla pojemników. Żeby umożliwić wyrzucanie odpadów, trzeba będzie jeszcze dobudować podesty. Wszystkie elementy – toaleta, śmietniki i stacja trafo mają być utrzymane w kolorystyce grafitowej lub stali corten, żeby nie wyróżniały się na tle wejścia do tunelu pomiędzy Dworcową a Wojewódzką.

PRZECZYTAJ TEŻ: Znika zielona ściana na ul. Tylnej Mariackiej. Bluszcz zostanie całkowicie wycięty

Katowickie Inwestycje czekają na oferty chętnych firm do 9 listopada. Miasto na razie nie podaje, ile może kosztować kolejna inwestycja na Tylnej Mariackiej. Dokumentacja projektowa powinna powstać w pół roku od momentu zawarcia umowy. Natomiast roboty budowlane miałyby zakończyć się dwa miesiące później. To oznacza, że Tylna Mariacka mogłaby być w pełni gotowa w połowie 2023 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Damian 28 października, 2022 at 10:58 pm - Reply

  Ta stal kortenowska to już mi się trochę przejadła. To jest fajne jak się widzi po raz pierwszy ale nie mam ochoty mieszkać w mieście z rdzy. I bez tego jest syf.

 2. Grucha 27 października, 2022 at 7:15 pm - Reply

  Pewnie kilkaset tysięcy pójdzie na kolejny reprezentacyjny kibel w centrum, no ale ktoś musi kasę przytulić

 3. Piotr 26 października, 2022 at 5:02 pm - Reply

  Takie rzeczy tylko z impotentami organizacyjnymi z UM Katowice !!
  Która to już pozycja na liście ich indolencji ??!!

Dodaj komentarz

*
*