Reklama

[TYLKO U NAS] Wiemy ile kosztowały ławeczki z konturem Polski. To nie jest mała kwota

Grzegorz Żądło
Ustaliliśmy ile kosztowały ławeczki, o których od kilku dni mówi cała Polska. Jedna taka konstrukcja to koszt 100 000 zł netto. Instalacji ma być 16, w każdym województwie po jednej. Oznacza to, że łącznie na ławki zostaną wydane prawie 2 mln zł brutto.

Stawianie patriotycznych ławek z kształcie konturu Polski wywołało krytykę i kpiny w całej Polsce. Chodzi nie tylko o samą instalację, ale też dołączony do niej 15-punktowy regulamin. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Okazuje się, że ławki to akcja promocyjna Banku Gospodarstwa Krajowego. Zapytaliśmy ile kosztuje jedna taka konstrukcja, kto jest autorem koncepcji oraz kto wymyślił regulamin. Na część pytań nie dostaliśmy odpowiedzi.

Instalacje są częścią akcji reklamowej, która promuje Polskę i polskie inwestycje wspierane przez BGK na terenie całego kraju. Ich umiejscowienie jest zależne od wskazań władz w poszczególnych miastach. Zależało nam na miejscach uczęszczanych przez mieszkańców. Projekt przygotowała i wykonała działająca na zlecenie BGK agencja Hackett Hamilton, wyłoniona do obsługi reklamowej banku w postępowaniu przetargowym w lutym 2022 r. – poinformowała nas Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

Jak tłumaczy rzecznik, instalacje to mała architektura o dość dużych gabarytach. – Solidna stalowa konstrukcja waży 5 ton i ma wysokość 4 metrów, szerokość 3,3 m i głębokość 2 m. Koszt wyprodukowania jednej instalacji to więc 100 tys. zł netto. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji i w myśl przepisów prawa przygotowany został regulamin – podobne regulaminy można zobaczyć na przykład przy placach zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Czyż.

W planach jest ustawienie 16 instalacji, po jednej w każdym województwie. Planowane lokalizacje to: Białystok, Chorzów (przy Planetarium Śląskim), Gdańsk, Gorzów Wlk., Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Międzyzdroje, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Toruń, Wrocław.

Rzecznik BGK nie odpowiedziała na nasze pytania o autorów koncepcji instalacji i regulaminu korzystania z niej. Bez odpowiedzi pozostało też pytanie, czy planowane jest uroczyste odsłonięcie ławek.


Tagi:

Komentarze

 1. mirekk 22 września, 2022 at 3:01 pm - Reply

  Może chociaż jako opał się nada („Można palić wszystkim” – powiedział Wóc)

 2. Art 5 września, 2022 at 1:11 pm - Reply

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego te ławki (abstrahując od kosztów) stoją tyłem do inwestycji, które z tych ławek powinniśmy podziwiać ???

 3. Tom 5 września, 2022 at 11:00 am - Reply

  Pomijając wszystko inne … to jak się obejrzy tą ławeczkę na żywo to okazuje się, że jest wykonana tandetnie. Najtańsza sklejka, zacieki z lakieru, odchodząca i pękająca farba (a to dopiero kilka dni stoi ).

 4. Rt 1 września, 2022 at 5:38 pm - Reply

  Wolna Polska bez uni europejskiej !!!

 5. Sk 1 września, 2022 at 5:36 pm - Reply

  Super pomysł super ławka Wielka Polska bez platformy i unii europejskiej!!!!

 6. MM 1 września, 2022 at 2:46 pm - Reply

  Z tego już się zrobił kabaret na całą Polskę. I nie ma się co dziwić.
  W czasach kryzysów, wojny, epidemii, szalejącej inflacji gdy miliony ludzi zmagają się z prawdziwymi problemami, których końca nie widać oni (autorzy tego „dzieła” a nietrudno się domyślić kto) wywalają kolejne miliony złotych na jakieś bzdury. To kpina z nas wszystkich.

Dodaj komentarz

*
*