Reklama

[TYLKO U NAS] Jest pozwolenie na budowę nowej siedziby prokuratury w Załężu. Trzeba będzie wyciąć około tysiąca drzew

Grzegorz Żądło
Prokuratura Okręgowa w Katowicach ma już prawomocne pozwolenie na budowę swojej nowej siedziby, która ma powstać pomiędzy ul. Gliwicką i DTŚ. W marcu planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy. Zanim rozpoczną się prace budowlane, trzeba będzie wyciąć około 1000 drzew.

Nowa siedziba katowickich prokuratur ma powstać na działce o powierzchni 3,5 hektara, która mieści się pomiędzy ulicą Gliwicką a DTŚ-ką. Ze wschodu teren graniczy ze Zborem Zielonoświątkowym Betania. Z kolei naprzeciwko, po drugiej stronie DTŚ, mieści się sklep Auchan.

Konkurs na siedzibę prokuratur w Katowicach został rozstrzygnięty wiosną 2021 roku. Zainteresowanie nim od początku było duże, choć ten budynek to duże wyzwanie dla architektów. Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu opracowania studialnego, a drugi wymagał stworzenia o wiele bardziej szczegółowych koncepcji urbanistyczno-architektonicznych. Zgłosiło się ponad 70 zespołów architektów, a spośród nich zostały dopuszczone 63. Ostatecznie, w pierwszym etapie złożonych zostało 28 prac, a do drugiego przeszło 6 pracowni. Sąd konkursowy nagrodził trzy.

Zdaniem komisji – w której skład weszli nie tylko architekci, ale również przedstawiciele prokuratur oraz prezydent Katowic – najlepsza okazała się koncepcja pracowni Ostrowscy Architekci z Katowic. „Jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Budynek ma mieć powyżej 23 tys. m kw. powierzchni i będzie miał 24 metry wysokości. 16 865 m kw. mają zająć parkingi i miejsca postojowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łącznie zaplanowano 582 miejsca postojowe.

Siedziba prokuratur zaprojektowana przez katowickich architektów zostanie posadowi0na na potężnej skrzyni garażowej na poziomie zero, w której zaparkuje prawie 500 samochodów. Wjazd będzie poprowadzony od strony DTŚ-ki oraz ulicy Gliwickiej. W ten sposób architekci zniwelowali różnicę wysokości na działce. Sama budowla nie będzie wysoka. Stanowić ją będą dwa budynki w kształcie liter „U”. Są one połączone ze sobą łącznikami i poprzez przepierzenia, mają wewnętrzne zielone dziedzińce. Zielona ma być też przestrzeń na dachach, które będą dostępne dla pracowników. Patrząc z powietrza, mają przypominać symbol graficzny paragrafu – §. Elewacje. Zostały zainspirowane prokuratorską togą. Chodzi o pionowe pasy, czyli lamele koloru czerwonego. Takimi akcentami jest wykończony strój prokuratora. – Elewację kształtują lamele w różnym układzie. Gęsto ułożone na parterze i rozpraszające się ku górze. Dzięki temu uzyskujemy bardzo charakterystyczny efekt plastyczny – mówił po konkursie Marek Fengler, architekt z pracowni Ostrowskich.

Kolejnym ważnym krokiem po rozstrzygnięciu konkursu było uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej. Do jej wydania Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło prezydenta Sosnowca, który zdecydował, że w przypadku budowy nowej siedziby prokuratury nie jest wymagane przeprowadzenie oceny odziaływania na środowisko.

Z decyzji środowiskowej wynika, że na terenie, na którym zostanie zbudowana siedziba prokuratury, rośnie 1155 drzew. Zdecydowaną większość z nich trzeba będzie wyciąć. Na usunięcie 838 drzew potrzebne będzie pozwolenie. Jednak to nie wszystko. Wycięte zostanie też znaczną liczba drzew, które nie zostały ujęte w zestawieniu, a które na wysokości 5 cm mają obwód pnia poniżej 50, 60 lub 85 cm (w zależności od gatunku). Takie drzewa można usunąć bez pozwolenia.

Na terenie pomiędzy ul. Gliwicką i DTŚ rosną przede wszystkim brzozy brodawkowate, topole osiki, robinie białe i mieszańce topoli amerykańskiej. Wycinkę będzie można przeprowadzić poza sezonem lęgowym ptaków, czyli od 16 października do końca lutego.

Część istniejącej zieleni ma zostać wykorzystana przy tworzeniu skweru, który powstanie w zachodniej części działki i ma być ogólnodostępny. Pomiędzy drzewami powstaną ciągi piesze, droga rowerowa oraz mała architektura.

Wiosną 2021 roku koszt budowy nowej siedziby prokuratur szacowany był na 190 mln zł. Przeniesienie wszystkich prokuratur działających w Katowicach – okręgowej, regionalnej, wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej i czterech Prokuratur Rejonowych ma nastąpić w 2024 lub 2025 roku.

Przetarg na wykonawcę siedziby prokuratury ma zostać ogłoszony w marcu.


Tagi:

Komentarze

 1. Elwir 25 stycznia, 2022 at 10:29 pm - Reply

  Mieszkańcy nie chcą betonowej pustyni, mają dosyć bezmyślnego wycinania ostatnich zielonych miejsc w mieście, zajmijcie sie organizowaniem budowy w miejscach, gdzie nie ma zieleni, to jest patologia w gospodarowaniu! Powodzie, wichury, grad i inne zjawiska będziecie pielęgnować; astmy, covidy i inne choroby właśnie dzięki takiej bezmyślności będą coraz częściej atakować…. Ludzie, zacznijcie łączyć fakty! Wybijecie ptaki, które tam mają gniazda, będziecie mieli inwazje komarów, kleszczy, albo innych żyjątek, którymi te ptaki się żywią i DE FACTO to one was chronią! Żadna chemia tego nie zastąpi. Tym bardziej BETON!

 2. Grzegorz 24 stycznia, 2022 at 9:30 pm - Reply

  Przeciez to drzewa z samosiewu, pomiędzy dwiema autostradami. Niewielka strata.

  • Michał 25 stycznia, 2022 at 10:07 am Reply

   Grzegorz, czy to że te drzewa to samosiew sprawia że nie zapobiegają tworzeniu wysp ciepła, nie produkują tlenu (wiążąc jednocześnie w drewnie CO2), nie przyczyniają się do retencji wody i nie chronią gleby przed erozją, albo że nie osłaniają Gliwickiej przed hałasem DTŚ-ki? Drzewa to nie tylko wartości estetyczne, a w dobie kryzysu klimatycznego – właściwie głównie nie.

  • kukura 24 stycznia, 2022 at 10:08 pm Reply

   Dobrze się czujesz Grzesiu?

 3. Wycinka 24 stycznia, 2022 at 6:23 pm - Reply

  Betonowanie miasta twa w najlepsze .Jesze jedna kadencja dla P.Krupy i w Katowicach nie będzie ani jednego drzewa .Taki to „szkodnik”

  • Damian 24 stycznia, 2022 at 8:27 pm Reply

   Drzewa będą, w drogach, jak na Korfantego.

Dodaj komentarz

*
*