Reklama

Jest przetarg na budowę nowej linii tramwajowej w Katowicach

Grzegorz Żądło
Tramwaje Śląskie ogłosiły w środę 15 września przetarg na budowę nowej linii tramwajowej, która połączy ul. Gliwicką i ul. Chorzowską. Powstaną dwa tory i dwa przystanki. Tramwaje będą mogły skręcać z nowej linii w każdym kierunku.

Przetarg na budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna (po zachodniej stronie) miał zostać ogłoszony już kilka miesięcy temu. Ciągle jednak był przekładany. W końcu ogłoszenie pojawiło się na stronie Tramwajów Śląskich. Spółka chce wybudować 1518 metrów pojedynczego toru (czyli około 760 metrów linii dwutorowej) oraz 382 m torów przy rozjazdach. Żeby tramwaj mógł skręcić z i w ul. Chorzowską, musi zostać zbudowany wiadukt nad DTŚ. Kiedy trasa powstawała, zostały zawczasu przygotowane przyczółki. Wiadukt powstanie około 20 metrów od istniejącego, którym jeżdżą samochody. Oznacza to, że w bliskiej odległości znajdą się dwie sygnalizacje świetlne. Będą też dwa nowe przystanki tramwajowe. Jeden zostanie zlokalizowany około 30 metrów od ul. Gliwickiej, drugi około 7 metrów od ul. Chorzowskiej (w takiej odległości znajdzie się początek peronów).

Żeby tramwaj mógł przejechać nad Rawą, konieczne będzie rozebranie historycznego mostku i zbudowanie nowego. Po starym zostanie tylko dokumentacja zdjęciowa.

Część rosnących na trasie nowej linii drzew (platany) ma zostać przesadzona w inne miejsce.

Nowa linia została tak zaprojektowana, żeby umożliwić poprowadzenie ruchu tramwajowego we wszystkich relacjach. Projekt przewiduje montaż rozjazdów we wszystkie strony, dzięki czemu tramwaj z ul. Grundmanna będzie mógł skręcić zarówno lewo, jak i w prawo zarówno w ul. Gliwicką, jak włączyć się w linię wzdłuż ul. Chorzowskiej.

Na razie trudno powiedzieć które linie pojadą po nowym torowisku. Nieoficjalnie mówi się o utworzeniu linii śródmiejskiej, która będzie jeździła w kółko z pl. Wolności przez dworzec PKP, Rynek, Rondo i ul. Grundmanna.

Na składanie ofert potencjalni wykonawcy mają czas do 18 października. Sama budowa ma potrwać 14 miesięcy, co oznacza, że wzdłuż ul. Grundmanna tramwaje mogłyby pojechać najwcześniej na początku 2023 roku.

Ostatnia linia tramwajowa w Katowicach (do Brynowa) została oddana do użytku 18 września 1947 roku.

Inwestycja jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.


Tagi:

Komentarze

  1. Ernest 19 września, 2021 at 10:22 am - Reply

    a na południu dalej żadnego tramwaju

Dodaj komentarz

*
*