Reklama

Tauron Ciepło nie zdążył podłączyć trzech budynków do sieci, więc w Załężu stanęła mobilna kotłownia na olej opałowy

Grzegorz Żądło
Trzy budynki przy ul. Gliwickiej w Katowicach powinny być już podłączone do sieci ciepłowniczej, ale Tauron Ciepło nie zdążył ze wszystkimi pracami. Dlatego postawił przy jednej z kamienic mobilną kotłownię na olej opałowy. Jak zapewnia spółka, ciepło z sieci ma popłynąć do mieszkańców na przełomie tego i przyszłego roku.

Miejskie budynki przy ul. Gliwickiej 190 i 194 oraz należący do wspólnoty mieszkaniowej budynek pod nr 192 miały zostać uciepłownione przed rozpoczęciem tego sezonu grzewczego.

Kamienica nr 190 przeszła przy okazji m.in. termomodernizację, a nr 194 remont elewacji. Obydwa budynki KZGM mają też już wewnętrzną instalację CO. Wcześniej, mieszkańcy ogrzewali lokale za pomocą pieców węglowych lub gazowych.

W drodze negocjacji z Tauronem Ciepło ustalono, że dla trzech budynków powstanie jedna wspólna wymiennikownia. – To co było po naszej stronie, czyli wykonanie wewnętrznych instalacji, było gotowe w lipcu. Reszta, czyli przygotowanie wymiennikowni  i podpięcie budynków do sieci, należało już do TC – mówi Grzegorz Dudek, kierownik działu technicznego w KZGM.

Okazało się jednak, że TC nie zdążył przed pierwszymi chłodami. Dlatego spółka ustawiła przy jednym z budynków kotłownię opalaną olejem opałowym. To rzadko spotykane rozwiązanie. Jego zastosowanie było możliwe, bo wymiennikownia jest już gotowa. Dzięki temu mieszkańcy kamienic mają ciepło, tyle że podawane jest ono z innego źródła. – W trosce o dobro i komfort mieszkańców budynku przy ulicy Gliwickiej 190-194 w Katowicach, zastosowaliśmy tam tymczasowe rozwiązanie zastępcze w zakresie dostawy ciepła. Zgodnie w wcześniejszymi informacjami, wraz z finalizacją spraw formalno-dokumentacyjnych, z początkiem 2022 roku, zasilanie z mobilnej kotłowni kontenerowej zostanie zastąpione dostawami bezpośrednio z sieci ciepłowniczej – informuje Małgorzata Kuś rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

W tym tygodniu w mieszkaniach komunalnych przy ul. Gliwickiej 190 i 194 mają zostać zamontowane na kaloryferach ostatnie podzielniki ciepła.

Podłączenie do sieci miejskich budynków przy Gliwickiej jest dofinansowane z Unii Europejskiej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*