Reklama

Trwa budowa osiedla KTBS przy al. Korfantego. Budynki osiągnęły docelową wysokość

Redakcja
Przy al. Korfantego 179 trwa budowa osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budunki osiągnęły już docelową wysokość. Uroczystość zawieszenia wiechy odbyła się w czwartek 4 kwietnia.

Budowa osiedla rozpoczęła się w październiku 2023 roku. Wykonawca stosuje gotowe prefabrykowane elementy, dzięki czemu prace postępują szybciej niż przy tradycyjnej metodzie wznoszenia bloków.

Na terenie po byłej bazie KZGM powstanie łącznie 6 budynków, w których znajdzie się 208 mieszkań. Wykonawcą prac jest firma Pekabex S.A., która sama produkuje prefabrykowane elementy. Jeden taki element ma wymiary około 6-7 metrów długości i wysokość jednej kondygnacji. Pozwala to na złożenie jednego piętra w około tydzień. Potem trzeba wykonać tylko strop. Całość prac nad jedną kondygnacją zajmuje nie więcej niż półtora do dwóch tygodni. Wykonanie całego sześciopiętrowego budynku zajmuje około dwóch miesięcy.

Ściany są tak gładkie, że nie trzeba ich już potem od wewnątrz tynkować. W gotowych elementach znajduje się także instalacja elektryczna.

Bloki będą miały od 6 (cztery) do 8 kondygnacji (dwa). Najwięcej będzie w nich mieszkań dwupokojowych – 91 i trzypokojowych – 84. Na osiedlu znajdą się także plac zabaw, parking i strefa, w której mieszkańcy będą mogli spędzać czas na powietrzu. Osiedle będzie ogrzewane przy użyciu pomp ciepła. Koszt inwestycji to około 90 mln zł. 90% tej kwoty pochodzi z funduszy zewnętrznych: Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Reszta to wkład własny KTBS.

Wprawdzie inwestorem osiedla jest KTBS, ale później miejska spółka wynajmie wszystkie mieszkania miastu z prawem podnajmu na mieszkania komunalne.

Mieszkania będą wykończone w standardzie „pod klucz”, co oznacza w pełni wyposażoną łazienkę, drzwi wewnętrzne, podłogi, a także zlewozmywak i kuchenkę.

Zgodnie z umową, pozwolenie na użytkowanie osiedla powinno zostać wydane do końca stycznia 2025 roku, ale wykonawca deklaruje, że skończy budowę jeszcze w 2024 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. efe 5 kwietnia, 2024 at 8:07 am - Reply

    Jak zostanie przebudowany i przystosowany do tego osiedla wjazd na ul. Korfantego? Zostaną przygotowane prawo i lewoskręty i nie zostanie zabudowana kolejna sygnalizacja świetlna blokująca główną drogę – prawda?

Dodaj komentarz

*
*