Reklama

Biurowiec na os. Witosa został już wyburzony. W jego miejsce powstanie budynek mieszkalny

Grzegorz Żądło
Firma RISER z Jaworzna kończy porządkowanie terenu po wyburzeniu biurowca typu „Lipsk” przy ul. Kossutha na os. Witosa. Kończy się też projektowanie budynku, który powstanie w jego miejsce. Znajdą się w nim mieszkania oraz lokale usługowe.

Po biurowcu przy ul. Kossutha 7 wiele już nie zostało. Wykonawca kończy rozbiórkę przyziemia i porządkuje teren. Jeszcze w połowie maja stał tu budynek, który miał sześć kondygnacji. Kilka lat temu miasto próbowało go sprzedać. W pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 5,220 mln zł. Chętnych jednak nie było. W drugim cena została obniżona do 4 mln zł, ale ponownie nikt nie był zainteresowany.

Mimo różnych planów, budynek cały czas stał pusty. Dlatego zapadła decyzja, że zajmie się nim Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miejska spółka przygotowała koncepcję, na podstawie której powstaje już projekt nowego obiektu. W planach jest budowa około 75 mieszkań w dwóch wieżach, które połączy niższy łącznik. Na parterze i pierwszym piętrze łącznika mają się mieścić miejski żłobek i dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na poziomie -1 oraz na zewnątrz zaplanowano około 170 miejsc parkingowych. Mieszkania mają być głównie trzy, cztero i pięciopokojowe.

Tak wyglądał wyburzony biurowiec.
Wykonawcą rozbiórki starego biurowca oraz projektu i nowego budynku jest wybrana w przetargu firma RISER, która zaproponowała za swoje usługi 46 985 128,24 zł brutto. Spółka z Jaworzna sprawnie przeprowadziła pierwszy etap inwestycji, czyli rozbiórkę pokrytego azbestem biurowca z lat 70. Kończy się projektowanie nowego budynku, którego wykonanie też będzie jej zadaniem. Do połowy września wykonawca powinien złożyć w urzędzie miasta wniosek o pozwolenie na budowę. Mieszkania przy ul. Kossutha 7 mają powstać w ciągu 24 miesięcy.
Tak ma wyglądać nowy budynek przy ul. Kossutha 7.

Założenie jest takie, że będzie można je wynająć, ale nie będzie można ich wykupić. Przyszli lokatorzy będą musieli m.in. wpłacić tzw. zwrotną partycypację, czyli pokryć część kosztów budowy oraz kaucję w wysokości 12-miesięcznego czynszu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*