Reklama

TBS szuka chętnych na mieszkania w centrum Katowic

G. Ż.
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma jeszcze kilkanaście wolnych mieszkań w jednej ze swoich inwestycji. To lokale, które po 5 latach będzie można wykupić. Budynek przy ul. Krasińskiego będzie gotowy do końca tego roku.

To kolejna inwestycja KTBS z tzw. dojściem do własności. Polega to na tym, że wynajmując mieszkanie, spłaca się w czynszu część jego wartości. Po 5 latach można dopłacić brakującą kwotę i stać się właścicielem. Można też dalej spłacać raty.

Wydawało się, że 40 lokali szybko się rozejdzie. W naborze, który odbył się wiosną, zostały złożone wnioski na wynajem wszystkich mieszkań. Jednak w związku z tym, że wniosek nie jest jeszcze wiążący (a dopiero umowa partycypacji), część osób zrezygnowała i tym samym zwolniło się kilkanaście mieszkań. KTBS ogłosiło więc drugi nabór, który właśnie trwa. Obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Blok przy ul. Krasińskiego 12 a, b, c zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Obok budynku znajdzie się 40 miejsc postojowych. 4 kolejne będą w garażach zlokalizowanych na parterze. Każde mieszkanie wyposażone jest w balkon lub taras. We wszystkich mieszkaniach jest ogrzewanie podłogowe. Na dachu znajdują się panele fotowaltaiczne, które będą produkować prąd na potrzeby wspólnych części budynku (np. winda, światło na klatce schodowej). Zamontowane już okna mają nawiewniki z filtrami antysmogowymi, a budynek został pokryty samoczyszczącym się tynkiem.

Chętni do zamieszkania przy ul. Krasińskiego na początku muszą wpłacić tzw. partycypację w wysokości do 45% kosztów budowy. Potem przez 5 do 25 lat resztę wartości mieszkania (powiększoną o prowizję KTBS) spłaca się w czynszu. W przypadku bloku przy ul. Krasińskiego, szacowany koszt partycypacji wynosi ok. 2.062 zł/m kw. Oznacza to, że przy najmniejszym mieszkaniu (33,12 m kw.) partycypacja wynosi 67 983,28 zł, a przy największym (62,71 m kw.)  – 128 741,28 zł. To kwoty, które trzeba wpłacić przy podpisaniu umowy. Do tego kaucja w wysokości 6-miesięcznego czynszu, który wynosi około 26 zł/ m kw. W czynszu zawarta jest rata spłaty kredytu, która stanowi 62% wartości czynszu.

Żeby płacić stawkę czynszu obniżonego w wysokości 26,5 zł/m kw. (bo podstawowa stawka to 52 zł), trzeba spełniać dwa warunki: płacić podatki w Katowicach i mieścić się w widełkach dochodowych (szczegóły TUTAJ)

W przypadku rezygnacji z najmu zwracane są: kaucja, partycypacja oraz równowartość rat kapitałowych spłaconych przez najemcę w okresie trwania najmu.

Wniosek o wykup mieszkania można złożyć nie wcześniej niż po upływie 5 lat od zawarcia umowy najmu i nie później niż 12 miesięcy przed upływem okresu, na który została zawarta. Czynsz płatny jest do dnia wykupu mieszkania. Po wyodrębnieniu lokalu mieszkalnego na własność, wspólnota mieszkaniowa decyduje o wysokości zaliczek, czyli opłacie eksploatacyjnej, funduszu remontowym, opłacie za zarządzanie i administrowanie.
Według szacunków KTBS, koszt kupna mieszkania łącznie z udziałem w gruncie, miejscem postojowym, komórką lokatorską i marżą KTBS (10%) wynosi ok. 6.300 zł/m2 brutto. Oczywiście w kolejnych latach ta kwota może być wyższa bądź niższa. Wszystko zależy od wyceny gruntu w dniu wykupu.

Mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim.

Wnioski o wynajem można składać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: [email protected].


Tagi:

Komentarze

  1. Luk 29 sierpnia, 2020 at 6:04 pm - Reply

    pan krupa nigdy nie dbal o mieszkancow katowic tylko dba o interesy deweloperow itp. Pod szyldem ze miasto ma byc dla ludzi tylko slogan bo ludzie z koszutki maja dosc imprez i na os paderewskiego podobnie weekendy wali muzyka ze spac sie nie da tak dba krupa o swoich mieszkancow ze miasto sie wyludnia !!!!

  2. Rafał 28 sierpnia, 2020 at 7:56 pm - Reply

    Były by ceny Tbs jak na Leopolda było by więcej chętnych skąd ludzie mają brać kasę ja czekam 2lata i zero tak miasto dba o swoich mieszkańców z Katowic

    • Grzegorz Żądło 28 sierpnia, 2020 at 8:39 pm Reply

      Na Leopolda są mieszkania, których nie można wykupić i z rządową dopłatą do czynszu. Ta inwestycja skierowana jest do zupełnie innego klienta.

      • Munioman 31 sierpnia, 2020 at 1:24 am Reply

        @Grzegorz Żądło: Do kogo TBS adresuje tą inwestycję?

        Moja dygresja:
        Mam nadzieję, że nie dla młodych bo przy konieczności wyłożenia na start 70 – 140 tysięcy złotych na start w gotówce trzeba być majętnym człowiekiem, więc raczej nie młodym i na dorobku.
        Kredytu na korzystnych warunkach na tą partycypację też się chyba nie dostanie skoro nie jest się właścicielem mieszkania…

Dodaj komentarz

*
*