Reklama

Szykuje się wojna w śląskiej Platformie Obywatelskiej. Dawid Kostempski ostro krytykuje Wojciecha Saługę

Grzegorz Żądło
Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, zapowiedział dziś, że będzie startował w wyborach na przewodniczącego śląskich struktur Platformy Obywatelskiej. Tym samym stanie do rywalizacji z marszałkiem województwa Wojciechem Saługą, któremu zarzuca kneblowanie partyjnej opozycji i brak chęci przeprowadzenia zmian w partii.

Kostempski zwołał dzisiaj konferencję prasową, na której krytykował swoją partię i jej kierownictwo. Zaczął od tego, że po przegranych wyborach parlamentarnych w 2015 roku w regionalnych strukturach PO niewiele się zmieniło. – Platforma nie potrafiła zbudować silnej i efektywnej opozycji, ale także doprowadzić do spójności struktur i członków, którzy ją tworzą. Partia powinna być ta sama, ale nie taka sama. Pełniący obowiązki przewodniczącego śląskich struktur Wojciech Saługa kultywuje raczej tej drugiej zasadzie – mówił Kostempski i wymieniał kolejne zarzuty, które ma do marszałka województwa.

– przez kilkanaście miesięcy nie przeprowadził gruntownych zmian i modernizacji śląskiej PO, tak żeby stała się bardziej atrakcyjna

– nie przeprowadził rozliczeń po przegranych wyborach parlamentarnych, nie było korekty błędów

– nie potrafił przebić się ze swoim stanowiskiem w Warszawie

– nie potrafi rozmawiać z członkami PO i elektoratem

To wszystko powoduje, że nie poruszamy się do przodu. A w końcu jesteśmy jedną z największych struktur  w Polsce. Sam Borys Budka nie wygra za nas wyborów. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce – mówił Kostempski. Zaatakował też śląskich posłów PO. – Zabrakło aktywności naszych posłów. Mamy fachowców parlamentarzystów, ale mamy też czarne owce, które szkodzą i powinny być relegowane z naszych struktur.

Nie podał jednak żadnych nazwisk. Stwierdził za to, że wielu szeregowych członków czuje się sfrustrowanych i niedocenionych, bo partia “pamięta o nich tylko przy okazji wyborów”.

Podsumował, że PO nie jest gotowa do wygrania wyborów do sejmiku i w powiatach ziemskich.  – Tam toczą nas konflikty, których Wojciech Saługa nie umie i nie chce rozwiązać. Knebluje krytykę – powiedział prezydent Świętochłowic.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie objeżdżał struktury PO w całym województwie i spotykał się z członkami partii. – Liczę na to, że Wojciech Saługa nie będzie mi przeszkadzał w relacjach ze strukturami i zdecyduje się na zdrową konkurencję i rywalizację.

Co na to wszystko Wojciech Saługa? Na razie jest niedostępny. Niedługo po wystąpieniu Kostempskiego opublikował na Twitterze zdjęcie kartki z podpisem Borysa Budki, który poparł jego kandydaturę na szefa regionu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*