Reklama

Platforma Obywatelska i Nowoczesna przedstawiły program dla Śląska

Ł. K.
Koalicja Obywatelska ogłasza program dla Śląska. Są punkty, które pokrywają się z postulatami „centralnymi”, jak walka ze smogiem. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele obu partii, to program wypracowany podczas spotkań z mieszkańcami regionu. Minimalnym celem PO i Nowoczesnej w nadchodzących wyborach jest utrzymanie władzy w sejmiku.

Po ogólnopolskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej lokalne struktury PO i Nowoczesnej przedstawiły swój program dla Śląska. PO chwali się swoimi dokonaniami, a Nowoczesna zachęca do głosowania w nadchodzących wyborach. Jak zapewnił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, to najlepsza drużyna i najlepszy program. – Przez 12 lat wykonaliśmy skok cywilizacyjny. Wykorzystaliśmy wspaniale okazję, jaką było wejście Polski do Unii Europejskiej i województwo śląskie garściami czerpało z funduszy unijnych. I zmienialiśmy, pozytywnie zmienialiśmy, naszą małą ojczyznę – mówi Borys Budka.

Program Koalicji został podzielony na sześć obszarów: rodzina; turystyka, wypoczynek i czas wolny; nasze dziedzictwo; komunikacja i infrastruktura transportowa; zrównoważony rozwój regionalny; gospodarka/środowisko. Wśród najważniejszych postulatów są m.in. zwiększenie liczby żłobków, dofinansowanie zatrudnienia niań i opiekunek, modernizacja Parku Śląskiego, stworzenie połączenia kolejowego do Pyrzowic, budowa tzw. wschodniej DTŚ-ki. Punkty programu ogłoszone na ostatniej konwencji obu partii, czyli „sześciopaku” można zauważyć również w regionalnych postulatach. Jednym z nich jest dalsza walka o czyste powietrze. – Myślę, że rzeczą najważniejszą chyba jest kwestia walki ze smogiem. To dotyczy tak naprawdę każdego rejonu woj. śląskiego i to jest coś, co odczuwamy na co dzień. To są ewidentne straty w kwestii ludzkiego życia, ludzkiego zdrowia, rozwoju dzieci. Ale także to są ewidentne straty w gospodarce. Jeśli więcej chorujemy, krócej żyjemy, źle się czujemy, to mniej chodzimy do pracy i jesteśmy mniej produktywni – mówi Monika Rosa, przewodnicząca regionu śląskiego Nowoczesnej. W nadchodzących wyborach Koalicja Obywatelska chce przede wszystkim utrzymać władzę w wojewódzkim sejmiku. Jednak celem jest obsadzenie swoimi kandydatami jak największej liczby stanowisk w miastach, gminach i powiatach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*