Reklama

Leszek Jodliński będzie dyrektorem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Jerzy Gorzelik i Leszek Jodliński. Źródło: www.slaskie.pl

Grzegorz Żądło
Leszek Jodliński zostanie powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Pełniąca do tej pory obowiązki szefa tej placówki Alicja Knast złożyła rezygnację. W zamian ma zająć się stworzeniem Muzeum Sportu przy Stadionie Śląskim. Nadal będzie też dyrektorem Muzeum Śląskiego. Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego na razie sprawy komentować nie chce.

Dla Leszka Jodlińskiego będzie to powrót do pracy dla samorządu woj. śląskiego. W latach 2008-2013 był dyrektorem Muzeum Śląskiego. Został jednak odwołany. Powodem było zamieszanie wokół wystawy o historii Górnego Śląska. Zdaniem niektórych środowisk jej scenariusz był za bardzo proniemiecki. Dyrektorem MŚ został Dominik Abłamowicz. Jednak on też musiał pożegnać się ze stanowiskiem. W lipcu 2014 roku nowym dyrektorem została Alicja Knast. Zarząd woj. śląskiego powołał ją na 7 lat. Od tamtej pory kierowała zarówno Muzeum Śląskim, jak i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Aż do teraz. – Złożyłam rezygnację z funkcji dyrektora Muzeum Górnośląskiego. Kiedy okazało się, że nie będzie połączenia muzeów, dalsze kierowanie dwiema placówkami uważam za bezcelowe. Moja misję uznałam w tym zakresie za zakończoną – mówi Alicja Knast.

Połączenia muzeów nie będzie, bo nie zgodził się na to minister kultury w nowym rządzie PiS.

W Bytomiu Alicję Knast ma zastąpić Leszek Jodliński. On sam nie komentuje sprawy. Również Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oficjalnie nie potwierdza informacji o jego nominacji. – Decyzję personalną podejmie zarząd województwa. Do czasu jej ogłoszenia nie komentujemy kwestii nazwisk – informuje Witold Trólka z biura prasowego UMWŚ.

Jerzy Gorzelik, lider Ruchu autonomii Śląska, który stoi za kandydaturą Jodlińskiego, oficjalnie też nie potwierdza, że sprawa jest przesądzona. Przyznaje jednak, że o innym kandydacie nie było mowy. – To świetny fachowiec, jeden z lepszych muzealników w Polsce. Przy okazji byłoby to naprawienie krzywdy, którą wyrządzono Leszkowi Jodlińskiemu za czasów marszałka Mirosława Sekuły – tłumaczy Gorzelik.

Decyzja zarządu województwa w sprawie powołania dyrektora Muzeum Górnośląskiego ma zapaść na najbliższym posiedzeniu, a to odbędzie się we wtorek. Nie wiadomo za to, kiedy zarząd zajmie się sprawą Muzeum Sportu przy Stadionie Śląskim. Miałaby je stworzyć Alicja Knast. – Nie dostałam żadnej oficjalnej propozycji w sprawie stworzenia ekspozycji  dotyczącej sportu. Niemniej uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Cały czas docierają do mnie opinie, że na wystawie o historii Górnego Śląska brakuje głębszego spojrzenia na takie sprawy jak sport, medycyna czy przemysł. Ekspozycja  przy Stadionie Śląskim mogłaby tę lukę wypełnić – mówi Knast.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*