Reklama

Duże osiedle na terenie po hucie cynku w Wełnowcu i wysokie budynki przy CH 3 Stawy. Radni przegłosowali zmiany w studium

Łukasz Kądziołka
Zmiany w studium przegłosowane dzisiaj przez katowickich radnych otwierają możliwości inwestorom. W dwóch lokalizacjach szykuje się budowa osiedli. Jedno z nich przy granicy z Siemianowicami Śląskimi będzie budowała spółka, którą kieruje były prezydent.

Nowe osiedle na północy Katowic i nowe wieżowce przy autostradzie A4. Dzisiaj radni przegłosowali zmiany w studium. To oznacza, że inwestorzy będą mieli większe niż do tej pory możliwości zabudowy swoich działek. Miasto wydzieliło 3 obszary, które zyskały nowe zapisy. Decyzja o punktowych, a nie całościowych zmianach w  Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wzięła się z tego, że urząd chce reagować na dynamiczny rozwój miasta. Chodzi o tereny po dawnych Zakładach Metalurgicznych „Silesia”, działki należące do właściciela CH 3 Stawy, zlokalizowane przy autostradzie A4, a także budowany stadion miejski i jego otoczenie.

Powstanie subcentrum północ

Już podczas dyskusji zorganizowanej w październiku zeszłego roku największe kontrowersje wywoływała zabudowa śródmiejska, którą dopuszczono na północy Katowic. Na granicy z Siemianowicami Śląskimi spółka Silesia Nova (wcześniej Eko-Bryza), której prezesem jest były prezydent Katowic, Piotr Uszok, planuje budowę wielkiego osiedla. Zgodnie z szacunkami na terenie zlokalizowanym pomiędzy al. Korfantego a ul. Konduktorską miałoby mieszkać nawet ok. 8 tys. osób. Ten pomysł jest ostro krytykowany przez mieszkańców. Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic w swoich uwagach wskazywało, że taki charakter zabudowy może się odbić na komforcie życia przyszłych mieszkańców osiedla, bo budynki będzie można stawiać blisko siebie. Jak wyjaśniano ostatnio radnym, taka zabudowa jest tu potrzebna, żeby „wygenerować potencjał zmiany” na tym obszarze. Argumentem za jest to, że dzięki temu terenu po hucie będzie można zrekultywować. Dlatego uwagi nie zostały uwzględnione.


Jednak negatywnie rozpatrzono również te złożone przez Silesia Nova. Inwestor chciał zwiększenia wskaźników powierzchni zabudowy, powierzchni handlu i obiektów handlu wielkopowierzchniowego, a także obniżenia wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej i ograniczenie minimalnej liczby miejsc postojowych. – Rekomendowane wskaźniki w ocenie projektantów i naszej ocenie zdecydowanie przewyższały możliwości realizacji subcentrum niż to, co zostało zaprojektowane w studium – mówił podczas dzisiejszej sesji rady miasta Jerzy Pogoda, naczelnik wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki w UM Katowice.

Kilkunastopiętrowe bloki przy os. Paderewskiego

Mieszkańcy naciągali zapisy studium w swoją, a inwestor w swoją stronę również w przypadku drugiego z obszarów. Właściciel CH 3 Stawy, niemiecka spółka Union Investment, ma ambitne plany dotyczące swoich terenów. Na działkach położonych na południe od autostrady A4 miałyby powstać mieszkania. Nie wiadomo, w jaki sposób chce pogodzić obecnie działające tam obiekty handlowe z zupełnie nową funkcją. Jednak miasto dopuściło tu możliwość zabudowy w taki sposób 15% terenu. Pojawiły się uwagi, żeby mieszkaniówki nie było tu w ogóle lub żeby ewentualnie ją ograniczyć. Jednak miasto uznało, że w tym miejscu należy wprowadzić taką możliwość, bo obok są już tereny o takiej funkcji. Poza tym miasto chce też uniknąć „monofunkcyjności” tego terenu.

W studium określono, że budynki mogą mieć do 12 kondygnacji z możliwością kształtowania dominant do 15 kondygnacji w obszarze sąsiadującym z pasem drogowym autostrady A4. Uwagi do takich zapisów zgłaszał m.in. Aeroklub Śląski zarządzający sąsiadującym z tym terenem lotniskiem na Muchowcu. Z kolei właściciel działek, na których stoi CH 3 Stawy i pozostałe obiekty handlowe, chciał, żeby najwyższy budynek miał aż 20 kondygnacji. Te propozycje jednej i drugiej strony odrzucono. Jak wyjaśniano ostatnio radnym, taka dominanta jest uzasadniona, ponieważ podniesiono rangę ośrodka usługowo-handlowego w rejonie ulicy Alpejskiej i ul. z „ośrodka międzydzielnicowego” na „ośrodek regionalny”. – To jest punkt wyjścia, nie jest przesądzone, że tam się pojawi taki 15-kondygnacyjny budynek. Ale jest prawdopodobne, że się pojawi. Żeby to miejsce mogło zaistnieć, trzeba dać możliwość, trzeba dać marchewkę inwestorowi  – mówił kilka dni temu podczas posiedzenia komisji rozwoju miasta Radosław Jończak, właściciel firmy SoftGIS, która na zlecenie miasta przygotowała zmiany w studium. Uznano, że ta dominanta nie koliduje z ruchem lotniczym. Na razie nie wiadomo, gdzie konkretnie ten najwyższy budynek miałby stanąć. Jednak można przypuszczać, że skoro zachowany zostanie staw zlokalizowany tuż przy autostradzie, to tuż obok niego – blisko kładki dla pieszych. – Spodziewamy się w części zachodniej, która sąsiaduje z już istniejącymi budynkami wysokimi – wyjaśniał Pogoda i podawał przykłady wysokiej zabudowy wzdłuż A4 – Francuska 70, ul. Kościuszki na wysokości ul. Wita Stwosza oraz na wysokości AWF-u. – Także osiedle Paderewskiego na tej wysokości, po drugiej stronie, stanowi zabudowę wysoką. W związku z tym będzie to dobre umiejscowienie dla takiej dominanty – stwierdził naczelnik wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki w UM Katowice. Konkretne wysokości, wskaźniki zabudowy mieszkaniowej i inne szczegóły określą już zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dzisiaj wykonano pierwszy krok w kierunku umożliwienia realizacji dwóch dużych inwestycji mieszkaniowych w Katowicach.

Do trzeciego z obszarów, czyli terenu w rejonie ulic Feliksa Bocheńskiego i Upadowej, nie zgłoszono żadnych uwag, ponieważ to konieczne zmiany wyłącznie w celu realizacji kolejnych elementów planowanego kompleksu sportowego.


Komentarze

 1. Tomasz 29 maja, 2023 at 6:58 am - Reply

  Gratuluję pomysłu aby budować na hołdzie po hucie. Czy pan Uszok pozwoli tam mieszkać swoim dzieciom i wnukom? Życzę zdrowia… dużo zdrowia.

 2. Sk 26 maja, 2023 at 11:16 pm - Reply

  teren jest koło sklepu z materiałami budowlanymi stoi pusta działka od dłuższego czasu tylko czekała aż mafia z młyńskiej zmieni studium no i jest będa nowe bloki będą mieć dużo darmowych atrakcji szczególnie latem samoloty imprezy na muchowcu plus hałas z a 4 he he wszystko gratis od dewelopera !!!!

 3. avi 26 maja, 2023 at 11:16 am - Reply

  Rozumiem, że wraz z nowa inwestycją przy Siemianowicach zostanie przystosowana infrastruktura komunikacyjna. Powstanie jakieś połączenie z ul. Plebiscytową, a na ul. Korfantego powstaną chociaż “lewoskręty” dla przynajmniej 2-3 samochodów umożliwiające reszcie jadących prosto na płynna jazdę, bo blokowanie całej drogi – jak to ma miejsce teraz przy skrzyżowaniu z ul. Karłowicza nie sprzyja płynności ruchu.

  • Damian 29 maja, 2023 at 10:27 pm Reply

   Sprawdź Pan internet pod hasłem “Nowy Wełnowiec”
   Na wizualizacji rondo i duże skrzyżowanie z możliwością przecięcia Korfantego na wprost. Tylko co po tym jak wyjazd z kombinatu jest jeden, od strony Plebiscytowej. Czyli 8 tysięcy chłopa (i baby) będzie stało na tym skrzyżowaniu co rano bo nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się pchał na Chemiczną.
   Tylko czekać aż jakiś niedorajda z MZUiM wymyśli malowanie pasów o 7:30

   • Michał 30 maja, 2023 at 8:09 am Reply

    A jak już pasy pomalują to będą o tej godzinie na zmianę jeździły śmieciarka i to autko ze szczotkami do pucowania asfaltu, żeby tam czysto nowi mieszkańcy mieli 😉

 4. barney 26 maja, 2023 at 10:12 am - Reply

  Trochę nie rozumiem, gdzie oni chcą zmieścić ten wieżowiec na trzech stawach? Między stawem, a kładką? A ludzie do bloku będą wpław przez staw wchodzić? Czy prosto z kładki?

  • miguel 26 maja, 2023 at 1:58 pm Reply

   Nieważne gdzie będzie, ważne, że zareklamują tę inwestycję: “cicha okolica, nad stawem z łabędziami. 10 sekund dojazdu do autostrady A4, 1 minuta do CH 3 Stawy”.

  • Pixel 26 maja, 2023 at 10:40 am Reply

   Będzie zjazd bezpośrednio z autostrady do podziemnego garażu 😉

   • Krycha 31 maja, 2023 at 1:27 pm Reply

    Oby nikt więcej z ekipy Krupy nie dostał się na stołek prezydenta. Patodeweloperka betonoza. Dno i metr mułu.

 5. klm 26 maja, 2023 at 7:44 am - Reply

  Ciekawe kto będzie w tym wszystkim mieszkał. Serio pytam. Ostatnie lata to wysyp nowych mieszkań, a ludzie albo umierają, albo wyprowadzają się “na wieś”. Aktualnie Katowice są na poziomie 1964 roku.

  • Piotr 26 maja, 2023 at 10:50 am Reply

   Ja na pewno nie będę mieszkał, dopóki tam jest autostrada, bo co to za przyjemność. Piszę dopóki, bo ten błąd, jakim jest a4 przez centrum miasta, myślę że zostanie naprawiony za jakieś 30-50 lat.

  • Damian 26 maja, 2023 at 8:41 am Reply

   Młodzi na pewno nie, pół miliona za ajnclę 35m i kredyt 30 lat. Pójdą na wynajem.

  • p 26 maja, 2023 at 8:13 am Reply

   przecież to nie do mieszkania, tylko do inwestowania. Zrzucono helicopter money i bogaci nie mają gdzie wrzucić resztówki

 6. anonimus 26 maja, 2023 at 12:19 am - Reply

  potrzebne sa nie tylko nowe mieszkania ale rowniez dokonczenie inwestycji zwiazanyej z dostosowaniem lotniska na muchowcu na potrzeby portu lotniczego dla srednich i malych samolotow

 7. Bartek 25 maja, 2023 at 7:18 pm - Reply

  Dziennikarze Wyborczej którzy wypromowali Uszoka i bali się mu zadawać niewygodnych pytań mogą być z siebie teraz dumni. Krupa dumnie idzie w jego ślady i podobnie ma wygodnie ze strony mediów.

  • herman 25 maja, 2023 at 9:41 pm Reply

   Dziennikarze Wyborczej nigdy dobrego słowa o Uszoku nie powiedzieli. A dziennikarz oddziału Katowickiego, rodowity Gliwiczanin Jedlecki nie skrywał swojej niechęci jeśli nie nienawiści do Katowic. Uszoka nie trzeba było promować bo był prezydentem Katowic zanim zaczęliśmy wybierać prezydentów miast w wyborach. Możesz nie wiedzieć jeśli jesteś nietutejszy.

   • Tt 26 maja, 2023 at 11:13 pm Reply

    super niech mieszkają na hucie Krupa i uszoka pierwsi dla sprawdzenia kiedy wylądują w szpitalu he he

   • kukura 26 maja, 2023 at 8:13 am Reply

    Red. Jedlicki nigdy nie ukrywał krytyki dla idiotycznych pomysłów Uszoka i spółki. Możesz o tym nie wiedzieć spędzając cały czas w d… Uszoka.

Dodaj komentarz

*
*