Reklama

Stop CPK w Katowicach. Przeciwnicy inwestycji przejdą przez miasto

Ł. K.
Protest Stop CPK w Katowicach. W tym tygodniu przeciwnicy jednej z kluczowych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości przejdą przez Katowice. Nie chcą zadłużania państwa w imię „megalomańskich projektów”.
CPK nadal budzi duże emocje. Mimo dużego sprzeciwu mieszkańców i włodarzy gmin w całej Polsce, rząd nie odstępuje od planów budowy wielkiego portu lotniczego. Na początku października spółka CPK, powołana do realizacji inwestycji, złożyła wniosek o decyzję środowiskową dla budowy największego lotniska w Polsce – Portu Solidarność. Raport, który załączono do wniosku skierowanego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, liczy 20 000 stron. – Złożony dziś wniosek o decyzję środowiskową to dowód na to, że prace nad inwestycją prowadzimy w bardzo ambitnym tempie, ale bez strat na jakości. Bardzo dziękuję i gratuluję wszystkim twórcom raportu. To działanie wprost pokazuje, że zrealizujemy Centralny Port Komunikacyjny zgodnie z planem i najwyższymi standardami, wbrew absurdalnej narracji naszych oponentów – mówił wtedy Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.
 
Lotnisko nie budzi tak dużych kontrowersji w woj. śląskim. Jednak mieszkańców i samorządowców niepokoją plany budowy kolejowych „szprych”. Kolej dużych prędkości ma umożliwić dojazd do CPK, który planowany jest w Baranowie oddalonym  o kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Tory mają połączyć lotnisko z różnymi częściami Polski. Jedną z tych linii ma być „szprycha” nr 7 o długości 74 km, która ma przebiegać pomiędzy Katowicami a Ostrawą. Realizacja linii kolejowej będzie wymagała pozyskania gruntów. Konieczne będą wywłaszczenia i przecięcie zielonych terenów nową infrastrukturą. Więcej o wariantach przebiegu kolei dużych prędkości w woj. śląskim pisaliśmy TUTAJ.
 
Dlatego co jakiś czas odbywają się protesty przeciwko realizacji CPK. W najbliższą sobotę, 5 listopada, taka manifestacja zostanie zorganizowana w Katowicach. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którym leży na sercu „ochrona środowiska naturalnego człowieka oraz zrównoważony rozwój państwa bez megalomańskich projektów służących zadłużaniu ojczyzny”. Zgromadzenie publiczne zostało zarejestrowane na 500 osób. Rozpocznie się o godz. 12.00 na pl. Wolności. Następnie uczestnicy przejdą ul. 3 Maja na pl. Kwiatowy. Tam zaplanowano briefing prasowy i przemówienia. Protest Stop CPK ma zakończyć się ok. godziny 14.00.


Tagi:

Komentarze

 1. Wacek 3 listopada, 2022 at 10:21 am - Reply

  Przez te koleje dużych prędkości moje kury przestaną nieś jaja a krowy mleka dawać.

 2. Ss 3 listopada, 2022 at 9:18 am - Reply

  Megalomański projekt bandy zakompleksionych wsioków, którym słoma z butów wystaje ale dzielnie wstają z kolan…

  • Kicek 3 listopada, 2022 at 10:22 am Reply

   No tak. Po co nam CPK skoro jest lotnisko w Berlinie…

 3. P Śl 3 listopada, 2022 at 9:12 am - Reply

  Trolle widzę nie śpią, tylko nicki zmieniają.

 4. Rr 3 listopada, 2022 at 6:44 am - Reply

  jak komuś przeszkadza kolej w mieście to niech się wyprowadzi na wieś !!!!a nie blokuje inwestycje!!!!

 5. Now 2 listopada, 2022 at 9:24 pm - Reply

  budować budować Polska powinna być potęga dobre myslenie władzy!!! nie jak za platformy na nic nie było bo Niemca nic nie pasowało że Polska się rozwija!!! brawo dla Pis

 6. Sk 2 listopada, 2022 at 5:15 pm - Reply

  niech jadą do Warszawy a nie szkodzą w Katowicach!!!! poza tym niech budują cpk ludzie będą mieć pracę!!!

Dodaj komentarz

*
*