Reklama

Na razie nie będzie spotkań w sprawie CPK

Redakcja
Konsultacje w sprawie budowy linii kolejowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostały zawieszone. Na razie nie odbędą się zapowiadane i wyczekiwane spotkania z mieszkańcami. Trzeba czekać na nowy termin.

Budząca duże kontrowersje rządowa inwestycja jest na etapie przygotowań. CPK to nie tylko port lotniczy w mazowieckim Baranowie, ale również rozbudowana sieć dróg i linii kolejowych. Jedna ze „szprych” prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie przebiegała przez Katowice. Niedawno samorządy dostały dokumenty prezentujące kilka wariantów przebiegu linii kolejowej na odcinku od Ostrawy do Katowic. Aktualnie firma Egis Poland przygotowuje analizę dotyczącą uwarunkowań przestrzennych i ekonomicznych oraz studium wykonalności kolei dużych prędkości. Musi przeprowadzić także konsultacje społeczne. Ustalono już terminy, a pierwsze spotkanie w woj. śląskim zaplanowano na 31 stycznia. Czekali na nie samorządowcy i mieszkańcy. Niektórzy mobilizują się już do oprotestowania inwestycji.

Teraz okazało się, że zaplanowanych spotkań nie będzie. W Katowicach miały się one odbyć 4 i 14 lutego. Jednak po czwartkowym spotkaniu samorządowców z przedstawicielami firmy Egis Poland Sp. z o.o., która przeprowadza konsultacje, podjęto decyzję o zmianie tych planów. Ze względu na trudną sytuację pandemiczną i brak możliwości bezpiecznego przeprowadzenia spotkań stacjonarnych samorządy domagały się ustalenia nowych terminów. Wykonawca studium zaproponował dwa rozwiązania. Pierwsze to konsultacje podzielone na dwa etapy – w pierwszym miałyby się odbyć wyłącznie spotkania online, a dopiero później bezpośrednio w gminie. Druga propozycja zakładała organizację spotkania konsultacyjnego stacjonarnie, ale z limitem osób biorących w nim udział i transmisją na żywo.

Katowice nie zgodziły się na przeprowadzenie spotkań online. Na nowy termin konsultacji trzeba czekać. Ustalono, że co dwa tygodnie gminy wraz z organizatorem konsultacji będą się kontaktować i podejmować decyzje na bieżąco, w zależności od sytuacji w kraju.

Do czasu ogłoszenia nowego terminu spotkań mieszkańcy mogą wypełniać ankiety online. Dostępne TUTAJ. Mają na to czas do 15 marca. Wszystkie szczegóły dotyczące nowej linii kolejowej są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*