Reklama

Zbliżają się spotkania w sprawie kolei do CPK. Wielu mieszkańców nie chce inwestycji

Redakcja
Mieszkańcy Katowic będą mogli niebawem wypowiedzieć się w sprawie planowanej inwestycji kolejowej. Budowa linii do Centralnego Portu Komunikacyjnego może oznaczać duże zmiany na południu miasta.

Kolejne gminy ogłaszają terminy spotkań dotyczących dużej transportowej inwestycji. Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i dochodzących do niego linii kolejowych to jeden ze sztandarowych pomysłów obecnej władzy. Jedna ze „szprych” kolejowych ma przebiegać przez wiele gmin woj. śląskiego. Katowice zostaną połączone z Ostrawą infrastrukturą o długości 74 km. Kolej dużych prędkości ma dzięki temu umożliwić nie tylko dojazd do CPK, ale również skrócić czas podróży pomiędzy największymi miastami. Do Warszawy z Katowic pociągi miałyby docierać w 1 godz. 40 min. Trwa opracowanie „Studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego dla zadania: Budowa linii kolejowych: nr 170 Katowice-Granica Państwa-Ostrawa”, którego efektem ma być wybór korytarza dla nowej linii kolejowej. Przy okazji przygotowań do inwestycji konieczne są spotkania z mieszkańcami. Firma Egis, wykonawca studium, ma zaproponować najbardziej optymalny wariant. Nie tylko ze względów finansowych, ale również społecznych. Stąd konsultacje z mieszkańcami.

Miasto ogłosiło terminy spotkań, w których każdy będzie mógł wziąć udział. – Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Miasto poprosiło CPK o możliwość organizacji dwóch zamiast jednego spotkania. Odbędą się one 4 lutego o godz. 13.00 w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy pl. Sejmu Śląskiego 2 oraz 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.

Jednak zanim odbędą się te oficjalne i szerokie konsultacje, mieszkańcy Podlesia mogą wziąć udział w innym, organizowanym przez posłankę Ewę Kołodziej i dwójkę radnych. Spotkanie zaplanowano 24 stycznia w Miejskim Domu Kultury „Południe” przy ul. Sołtysiej 25 o godzinie 18.00.

Wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu linii kolejowej do CPK oraz ankietę online są dostępne TUTAJ. Formularz jest dostępna do 15 marca.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*