Reklama

Stara apteka w Szopienicach zmieniła się w miejsce spotkań

G. Ż.
Przez wiele lat w tej kamienicy działała apteka. Po tym jak w 2015 roku wyprowadziła się do Sosnowca, miejsce stało puste. Teraz będzie służyło seniorom. Za około 600 tys. zł miasto przeprowadziło modernizację wnętrza budynku przy ul. Bednorza 14 w Szopienicach. Lokalne stowarzyszenia będą tu aktywizować seniorów. Z kolei przy ul. Brynicy 7 działa już Centrum Animacji Młodzieżowej “Kotłownia”.

Od dawna Szopienice uchodzą za zapomnianą dzielnicę. Zmiany następują tu powoli. Mieszkańcy mają pretensje m.in. o zlokalizowanie tu kolejnej noclegowni dla bezdomnych. Teraz przynajmniej seniorzy i młodzież będą mieli swoje miejsce spotkań.

Kosztem 615 tys. zł w  budynku starej apteki powstało kilka mniejszych i dwa większe pomieszczenia. Będzie tu można przyjść codziennie, napić się kawy lub soku, ale przede wszystkim spotkać się z innymi ludźmi i specjalistami. Miejscem opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a organizatorami konkretnych działań będę Stowarzyszenie Trzeźwościowe “Dwójka” oraz Stowarzyszenie “Mocni Razem”. – Planujemy organizować spotkania dla seniorów, zabawy, gry, ale liczymy również na inicjatywy oddolne. Będziemy tak chcieli współpracować z seniorami, żeby to o czym sobie zamarzą, mogło się zrealizować – mówi Anna Trepka, dyrektor MOSP w Katowicach. Dodaje, że w Szopienicach przybywa osób starszych, co wyraźnie pokazała przygotowana na potrzeby projektu diagnoza potrzeb seniorów.

Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice, seniorzy będą tu mogli liczyć na rozmowę ze specjalistą. – W planach są spotkania z terapeutą, prawnikiem, psychologiem czy dietetykiem. Chcemy ożywić przestrzeń Szopienic i Burowca i ożywić współpracę pomiędzy mieszkańcami różnych pokoleń. 

Temu ma też służyć Centrum Animacji Młodzieżowej “Kotłownia”, które działa przy ul. Brynicy 7. Tam w pomieszczeniach starej kotłowni dawnego Gimnazjum nr 13, o łącznej powierzchni 277 m2, został przeprowadzony kapitalny remont kosztem. Kosztował 938 tys. zł, a pieniądze pochodziły z budżetu miasta, budżetu państwa i unii europejskiej. Od stycznia odbywają się tu treningi umiejętności społecznych i rodzicielskich, grupy samopomocowe i specjalistyczne poradnictwo prawne, pedagogiczne, psychologiczne. Na środku kotłowni stanęła scena, dzięki czemu będzie można organizować również występy i kameralne koncerty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*