Reklama

Spodek ma 50 lat. Dzisiaj wydarzenia z okazji okrągłego jubileuszu

Redakcja
Spodek ma 50 lat. Kultowa hala i ikona Katowic obchodzi okrągły jubileusz. Obchody w dniu rocznicy nie będą huczne, ale można wziąć udział w spotkaniach o historii Spodka, a wieczorem zobaczyć projekcję na jego elewacji.

Jeśli ktoś mówi „Katowice”, to jednym z pierwszych skojarzeń jest Spodek. Dzisiaj hala obchodzi swoje 50. „urodziny”. 8 maja 1971 roku halę, która w ciągu kilkudziesięciu lat stała się symbolem miasta, otwierali m.in. Edward Gierek i Józef Cyrankiewicz. Uroczystości  uświetnił występ m.in. Anny German. Jednak zanim to nastąpiło, trzeba było Spodek wymyślić. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski. Początkowo hala miała powstać w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jednak wizjonerski i odważny projekt tak bardzo spodobał się gen. Jerzemu Ziętkowi, że musiał on zostać zrealizowany w centrum Katowic. Zmieniono też przeznaczenie obiektu, ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała 7 lat, od 1964 do 1971 roku. Spodek był jednym z pierwszych na świecie obiektów zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. Ważąca trzysta ton konstrukcja, która nadała budowli kształt niezidentyfikowanego obiektu latającego, umożliwiła połączenie dwóch podstawowych funkcji hali – sportowej i widowiskowej.

W kolejnych latach obiekt gościł znane postaci. Na przykład w 1972 roku halę odwiedził kubański przywódca Fidel Castro. Poza tym Spodek był świadkiem wielu sukcesów polskich sportowców. Tutaj zapaśnicy zostali mistrzami Europy i świata, a hokeiści odnieśli niespodziewane zwycięstwo nad ZSRR w 1976 roku. Po sukcesach siatkarzy, z których najważniejszy to mistrzostwo świata wywalczone w 2014 roku, hala zaczęła być nazywana mekką siatkówki.

Z okazji okrągłego jubileuszu Spodka zorganizowane zostaną debaty online. Zaproszeni goście porozmawiają m.in. o architekturze hali, o sportowych emocjach, które przeżywali kibice przez ostatnie kilkadziesiąt lat i przełomowych koncertach w historii obiektu. „Studio Spodek” oglądać będzie można 8 maja br. na Facebooku Spodka oraz stronie www.spodekkatowice.pl od godziny 10.00. Wieczorem, w godz. 21-23.00, na elewacji Spodka wyświetlane będą daty przypominające 50 najciekawszych wydarzeń z 50-letniej historii kultowego obiektu.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 8 maja, 2021 at 12:01 pm - Reply

    Rok 1976 Mistrzostwa Świata w hokeju. Nauczyciel j. polskiego w szkole średniej, informuje nas, abysmy nie oblepili z podziwem, zachodnich samochodów, które przy okazji mistrzostw, zjada do Katowic ;))
    To był chyba pierwszy sekretarz szkolnej organizacji partyjnej i ” prawdziwy patriota” naszej ziemi, którego przywieziono na Śląsk plecionym autobusem…
    Tępił jak SS – man, wszelkie przejawy naszej gwary.
    W ramach rewanżu, miał zawsze oplute klamki w swoim samochodzie :))
    Trzy powstania śląskie, po których spora część Śląska powróciła do Macierzy, zorganizowali ludzie, którzy w znakomitej większości nie znali języka literackiego tylko gwarę.
    Od tego momentu, kocham dziko i namiętnie, wszystkich którym przeszkadza nasza „mowa serca”.
    Artykuł o Spodku i zaangażowaniu J. Ziętka w jego budowę wraz z wszystkimi „knifami’ przed towarzyszami z Warszawy, byłby wspaniałym przykładem, umiłowania tej ziemi przez jej mieszkańców.
    Być może wtedy, nikt nie odważyłby się, nazwać nas „ukrytą mniejszością niemiecką”… ;))

Dodaj komentarz

*
*