Reklama

Samochody rajdowe na ul. Mariackiej i ul Dworcowej. Rajd Śląska rozpocznie się w centrumKatowic

Redakcja
Na ulicach centrum Katowic odbędzie się w piątek 8 września odcinek specjalny Rajdu Śląska. Będzie to początek rywalizacji w tej imprezie. Z tego powodu wystąpią utrudnienia w ruchu, zmieni się także kursowanie komunikacji publicznej.

Oficjalna ceremonia otwarcia rajdu odbędzie się w piątek o godz. 18 na ulicach Mariackiej i Dworcowej, na których zostaną zaprezentowane samochody uczestników. Pół godziny później ma się zacząć odcinek specjalny. Najpierw kibicom zaprezentują się załogi w samochodach historycznych, które dwukrotnie pokonają pętlę w śródmieściu (od 18:30 i 19). Trasa została wyznaczona na ulicach: al. Roździeńskiego, ul. Olimpijskiej, ul. Haralda i ul. Góreckiego.

 Zawodnicy we współczesnych samochodach wyjadą na odcinek specjalny o 20:30.

Dodatkową atrakcją będą pokazowe przejazdy Mateusza Kaprzyka. Katowiczanin zaprezentuje kibicom Ligiera JS-P320. To wart ponad milion złotych, prototypowy samochód, którym reprezentant ORLEN Team ściga się w European Le Mans Series, czyli cyklu wyścigów długodystansowych.

Z powodu organizacji Rajdu Śląska w Katowicach wystąpią duże utrudnienia w ruchu. Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywała od godz. 15 do godz. 23 w piątek 8 września.

Z ruchu będą wyłączone następujące ulice:

– wschodnia jezdnia al. Wojciecha Korfantego od skrzyżowania z ul. Stanisława Moniuszki do skrzyżowania z ul. Olimpijską (brak przejazdu przez rondo na północ – w kierunku Koszutki i Bogucic);

– północna jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Chorzowa) od skrzyżowania z ul. Tadeusza Dobrowolskiego do ronda im. Gen. Jerzego Ziętka (brak przejazdu przez rondo w kierunku Chorzowa);

– południowa jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Sosnowca) od ronda im. Gen. Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką;

– ul. Uniwersytecka od ronda Pietera do al. Wojciecha Korfantego;

– ul. Olimpijska od skrzyżowania z al. Walentego Roździeńskiego do skrzyżowania z al. Wojciecha Korfantego;

– parking w Strefie Kultury – między ul. Olimpijską i ul. Jerzego Haralda;

· ul. Jerzego Haralda od wyjazdu z parkingu w Strefie Kultury do ul. Mikołaja Góreckiego;

· ul. Mikołaja Góreckiego od skrzyżowania z ul. Jerzego Haralda do ul. Olimpijskiej.

Tunel pod katowickim rondem będzie przejezdny. Objazd ronda im. Gen. Jerzego Ziętka dla relacji z Koszutki i Bogucic w kierunku Sosnowca będzie poprowadzony zachodnią jezdnią al. Wojciecha Korfantego, a następnie ul. Piotra Skargi i Sokolską.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (8 września)

Zmiany będą obowiązywać w piątek, 8 września, od godziny 15.00 do 23.00 i będą dotyczyć następujących linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M10, M23 i M101.

Dodatkowo, w tych godzinach z obsługi będą wyłączone przystanki:

· Katowice Aleja Korfantego 01;

· Katowice Strefa Kultury NOSPR 01 i 02;

· Katowice Strefa Kultury 02;

· Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie 01;

· Katowice Uniwersytet Śląski 01.

Jednocześnie uruchomione zostaną tymczasowe stanowiska przystankowe:

· Katowice Strefa Kultury 32 – zlokalizowany przy ul. Dudy-Gracza za skrzyżowaniem z Aleją Roździeńskiego;

· Katowice Szkoła Filmowa UŚ 01 – zlokalizowany przy ul. Warszawskiej, przed skrzyżowaniem z ulicą Damrota (na wysokości przystanku tramwajowego).

Więcej informacji o zmianach w kursowaniu autobusów podczas pierwszego dnia Rajdu Śląska znajduje się na stronie Zarządu Transportu Metropolitarnego.

Program Rajdu Śląska 2023 – piątek, 8 września

· 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)

· 18:00 – Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa)

· 18:30 – Odcinek specjalny Katowice (4 km) – przejazdy samochodów historycznych

· 19:00 – Odcinek specjalny Katowice (4 km) – przejazdy samochodów historycznych

· 19:15 – Odcinek specjalny Katowice (4 km) – przejazd bolidu z European Le Mans Series – Mateusz Kaprzyk

· 20:30 – Odcinek specjalny Katowice (4 km) – przejazdy współczesnych rajdówek


Tagi:

Komentarze

 1. Brum brum 8 września, 2023 at 2:05 pm - Reply

  Jak zwykle miasto ma gdzieś mieszkańców. Liczy się zarobek firm, które to organizują.

 2. […] O godz. 18.00 na ul. Dworcowej ceremonia startu Rajdu Śląska, po której załogi wyjadą na odcinek specjalny. Więcej TUTAJ. […]

 3. Damian 7 września, 2023 at 2:57 pm - Reply

  LMAO
  Tygodniowa impreza w parku potem płacz że zwierzęta się stresują. Wieżowce pod chmury i płacz że aut za dużo. Puszczanie autokarów po granicie i płacz że popękał. A tera impreza palenia gumy i będzie płacz że głośno brudno. Schizofreniczne miasto mem.

 4. mieszkaniec 7 września, 2023 at 12:30 pm - Reply

  ???????????????? chore i zboczone rajd w centrum Katowic ! to ma być ekologia ! w wykobnaniu “Krupy i jego bandy z ratusza ” ” skorumpowanego towarzystwa przez deweloperów !

 5. Mieszkaniec 7 września, 2023 at 12:06 pm - Reply

  Ile to miasto wydało na deptak? 17 milionów? Nie o to chodzi aby nie robić takich wydarzeń, ale robić je na asfaltowej nawierzchni, a nie na bardzo drogich płytach chodnikowych. Moim zdaniem to jest po prostu niegospodarność.

 6. kukura 7 września, 2023 at 10:45 am - Reply

  już możecie napisać szkic artykułu o zniszczonej nawierzchni na reprezentacyjnym deptaku. Opublikuje się za 2-3tygodnie.

Dodaj komentarz

*
*