Reklama

Sąd nad Barbie

Grzegorz Żądło
Z jednej strony działaczka PO, była radna sejmiku i kandydatka w ostatnich wyborach na prezydenta Mysłowic. Z drugiej znany z ciętego języka dziennikarz, specjalizujący się w lustrowaniu ludzi zajmujących różne stanowiska publiczne. Pomiędzy nimi lalka Barbie i sąd, który rozstrzygnie czy doszło do znieważenia.

To w największym skrócie opis prywatnego aktu oskarżenia, jaki pełnomocnik Agnieszki Kostempskiej złożył w katowickim sądzie. Działaczce PO, a prywatnie żonie prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego, nie spodobały się teksty Tomasza Szymborskiego zamieszczone na stronie www.kostempskiwonzeswion.pl. Chodzi przede wszystkim o użycie określenia „Barbie”. Właśnie to słowo, a właściwie to co w opinii prawników Kostempskiej za nim stoi, miało być przyczyną znieważenia. W prywatnym akcie oskarżenia, który Tomasz Szymborski opublikował na swojej stronie internetowej można przeczytać m.in. „Stosowane względem Agnieszki Kostempskiej określenie Barbie ma jednoznacznie pejoratywny oddźwięk. Zgodnie z utrwalonym odbiorem społecznym kobieta określana takim mianem jest osobą pustą, bezrefleksyjną, sterowalną, pozbawioną własnej woli, a swoją pozycję zawdzięczająca jedynie urodzie. Przedmiotowe określenie stosowane względem Agnieszki Kostempskiej – polityka samorządowego w szczególny sposób narusza jej godność.” Dalej prawnicy podnoszą, że „użycie wzmiankowanego określenia względem osoby aktywnie partycypującej w działalności publicznej niesie w sobie jeszcze większy wyraz pogardy, zarzucając posiadanie przymiotów wręcz dyskwalifikujących dla pełnionych przez Agnieszkę Kostempską funkcji.”

Zapowiada się więc ciekawy i precedensowy proces. Zwłaszcza, że na swojej stronie Tomasz Szymborski poinformował już, że wystąpi do sądu z wnioskiem o zgodę na transmisję w internecie.


Tagi:

Komentarze

 1. KOSZUTKA.EU 21 lutego, 2015 at 6:56 pm - Reply

  Czyżby szykowało się małe kneblowanie prasy i Internetu? To, że skręcamy w kierunku autorytarnym widać gołym okiem. Na moje gołe oko określenie „Barbie” dla pani, która prowokacyjnie afiszuje się swoją (przemijającą) urodą i wybitnym intelektualistą nie jest, to mimo wszystko komplement.

 2. Anna 15 lutego, 2015 at 9:54 pm - Reply

  Zdjęcie sugeruje, że Barbie jest w ciąży. Gratulować?

  • Grzegorz Żądło 15 lutego, 2015 at 10:32 pm Reply

   Akurat takie zdjęcie było w bazie. Także nie przywiązywałbym wagi do tego, że to Barbie z dzieckiem 🙂

Dodaj komentarz

*
*