Reklama

Ruszyły konsultacje ws. przedłużenia ul. Bocheńskiego. Może kosztować nawet 134 mln zł

Redakcja
W Katowicach rozpoczęły się konsultacje dotyczące ważnej drogowej inwestycji. Realizacja najdroższego wariantu przedłużenia ul. Bocheńskiego ma kosztować 134 mln zł. Największa ingerencja w zieleń będzie oznaczała wycinkę na powierzchni prawie 4 hektarów.

Zgodnie z zapowiedziami, mieszkańcy mogą zabrać już głos w sprawie przedłużenia ul. Bocheńskiego. Przez najbliższe dwa tygodnie można wybrać jeden z trzech wariantów zaproponowanych przez miasto. Pierwszy zakłada przedłużenie Bocheńskiego do ul. Hadyny równolegle do ul. Dobrego Urobku, wzdłuż terenów dawnej linii kolejowej. Drugi i trzeci wariant są przesunięte na zachód od pierwszego. W wariancie drugim droga biegnie do ul. Kijowskiej, natomiast w wariancie trzecim do ul. Hadyny. Analizowane koncepcje uwzględniają pełną infrastrukturę drogową, w tym wiadukt drogowy nad linią kolejową, rozwiązania dla rowerzystów i pieszych oraz transportu publicznego.

W ankiecie wymienione są wady i zalety każdego z rozwiązań. Najdroższy jest wariant pierwszy, ponieważ konieczna będzie budowa dużego wiaduktu nad liniami kolejowymi. Jednak to rozwiązanie pozwoliłoby na zachowanie największej liczby drzew. Wycinka obejmowałaby teren o powierzchni ok. 1,69 ha. Z drugiej strony droga poprowadzona byłaby w bliskim sąsiedztwie ogródków działkowych. Wariant drugi przebiegałby głównie przez tereny leśne, co wiązałoby się z usunięciem zieleni na powierzchni ponad ok. 3,6 ha. Ta inwestycja drogowa pochłonęłaby ok. 88 mln zł. Rozwiązaniem pośrednim pod względem finansowym jest wariant nr 3. Jego koszt to ok. 96,5 mln zł. Jednak w porównaniu do pozostałych rozwiązań, konieczna byłaby likwidacja jeszcze większej liczby drzew. Powierzchnia objęta wycinką wyniosłaby prawie 4 ha.

Konsultacje mają charakter informacyjno-diagnostyczny, a głosy mieszkańców mają mieć znaczenie przy pracach projektowych. Faktyczny przebieg drogi może się jednak różnić od śladów przedstawionych na koncepcji. Na kolejnym etapie, czyli podczas projektowania nowej drogi na południe, odbędą się ponowne konsultacje z mieszkańcami. Mają one być bardziej szczegółowe.

Konsultacje społeczne z mieszkańcami zostaną przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, dostępnej TUTAJ. Można ją wypełnić do 10 grudnia. W tym samym czasie za pośrednictwem poczty elektronicznej (na adres [email protected]) możliwe będzie przesłanie własnych uwag i sugestii.


Tagi:

Komentarze

 1. Marcin 5 grudnia, 2021 at 10:25 am - Reply

  Jak najbardziej Wariant nr 1!!!
  – wykorzystuje dawną trasę kolejową,
  – najmniej ingeruje w wycinkę lasów i zniszczenie środowiska naturalnego
  – lokalizacja przyszłej trasy z dala od zabudowań

 2. Szymon 25 listopada, 2021 at 7:31 am - Reply

  Zdecydowanie wariant 2+3 – oczywiście z infrastrukturą rowerową

 3. Lui 25 listopada, 2021 at 12:10 am - Reply

  najlepszy wariant 2 z odnogą do 1

 4. Nikodem 24 listopada, 2021 at 5:57 pm - Reply

  Najlepszy żółty, z tym że powinien być podłączony także do ul. Wybickiego.

  • Pablo 24 listopada, 2021 at 9:59 pm Reply

   Ciekawe kto bedzie mial pierszenstwo jak dojedzie do hadyny

Dodaj komentarz

*
*