Reklama

Katowice planują duże zmiany dla kierowców. Powód to stadion miejski

Łukasz Kądziołka
Miasto planuje dojazd do stadionu miejskiego w Katowicach. Został ogłoszony przetarg na projekt dróg wokół obiektu sportowego. Ma on kosztować około miliona złotych.

Stadion miejski w Katowicach nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, ale prawdopodobnie zostanie ono wydane do końca tego roku. Następnie będzie przetarg na uszczuploną wersję obiektu. Na razie miasto ogłosiło inny przetarg związany z obiecaną przez prezydenta Marcina Krupę inwestycją. Aby zapewnić odpowiednią komunikację, konieczne są duże zmiany w otoczeniu przyszłego obiektu. Drogi wokół terenu położonego pomiędzy ulicami Bocheńskiego i Dobrego Urobku a Upadową wymagają przebudowy. Dojazd będzie się odbywał przede wszystkim autostradą A4. Zjazd na stadion ma być możliwy zarówno od strony Krakowa, jak i Wrocławia. Poza tym zmiany zajdą w komunikacji miejskiej. Będzie też dojście dla pieszych i drogi dla rowerzystów.

Projekt zostanie wykonany z uwzględnieniem koncepcji stadionu miejskiego pracowni RS Architekci. Tam pojawiły się już założenia dla nowego układu drogowego. Opracowanie drogowe ma dotyczyć dwóch obszarów. Pierwszy to rejon skrzyżowania ulic Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy. Drugi obejmuje zjazd z autostrady A4 oraz tereny położone w rejonie ulic Upadowej i Kochłowickiej.
Na końcu ul. Bocheńskiego, na odcinku powyżej autostrady A4, ma zostać poszerzona jezdnia. Będą tam dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Na skrzyżowaniu Bocheńskiego-Załęska Hałda powstanie rondo. Droga prowadząca bezpośrednio do stadionu, czyli pomiędzy ul. Bocheńskiego i ul. Upadową, zostanie również rozbudowana. Wzdłuż tych wymienionych odcinków dróg powstaną też chodniki oraz infrastruktura dla rowerzystów, która ma być zgodna ze standardami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Druga część projektu będzie dotyczyła umożliwienia zjazdu z autostrady A4 od strony Wrocławia. Na razie istniejące w tym miejscu drogi nie nadają się do obsługi większego ruchu. Dlatego konieczne będzie utworzenie dwóch wylotów z ul. Kochłowickiej, czyli jezdni przebiegającej wzdłuż autostrady A4. Jeden będzie położony tuż za salonem marki Porsche, a drugi skomunikuje autostradę z ul. Upadową. Istniejące pasy włączające na ul. Kochłowickiej zostaną przebudowane, a na zjazdach powstaną skrzyżowania. Przy realizacji tej części układu drogowego konieczne będą wyburzenia i wycinki, ponieważ dojazd do stadionu zostanie poprowadzony również na odcinku, gdzie nie ma obecnie żadnych dróg.

 

Na wykonanie projektu wyłoniona firma będzie miała niecały rok od momentu podpisania umowy. Szacowany koszt opracowania to nieco ponad 1 mln zł brutto. Termin składania ofert upływa 20 października.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*