Reklama

Rozpoczyna się modernizacja Stargańca. Na razie nie wiadomo, kto będzie płacił za jego utrzymanie

Wizualizacja Stargańca po przebudowie.

Redakcja
W piątek symbolicznie rozpoczęła się modernizacja Stargańca. Właściwe prace mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Staw na terenie Mikołowa zostanie odnowiony za pieniądze z budżetu Katowic. Na razie nie wiadomo jeszcze kto będzie go utrzymywał. Zgodnie z umową, wykonawca będzie miał 36 tygodni na zakończenie prac. Oznacza to, że zmodernizowany Starganiec ma być gotowy jeszcze przed najbliższymi wakacjami.

Projekt modernizacji terenu wokół leżącego w Mikołowie stawu zakłada m.in. zagospodarowanie oraz umocnienie plaży wraz z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko. Obecnie nie ma w nim wody, ale docelowo zbiornik będzie napełniany przez Katowickie Wodociągi wodą z sieci. Z kolei istniejący staw zostanie oczyszczony i zyska pomost. Będzie się on składał z dwóch części – stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej.

Jeśli chodzi o ścieżki, to nowe zostaną utworzone w śladzie istniejących. Będą też nowe elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Nowością będą dwa boiska do siatkówki plażowej. Ponadto teren zostanie wzbogacony o domki dla owadów oraz tablice informacyjne i edukacyjne.

Projekt zakłada też utworzenie strefy małej gastronomii, czyli miejsca dla dwóch foodtrucków. W planach jest także montaż nowego oświetlenia solarnego oraz wymiana nawierzchni istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Zaplanowano też nowe nasadzenia drzew owocowych, m.in. jabłoni, śliw czy wiśni oraz krzewów, traw ozdobnych i kwiatów.

Inwestycja pochłonie 6,8 mln zł. To znacznie więcej niż wynikało z wyceny Zakładu Zieleni Miejskiej. Jednak oferty w dwóch przetargach nie mieściły się w budżecie i władze Katowic podjęły decyzję o dołożeniu około 1,7 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Mieszkaniec 21 października, 2022 at 8:33 pm - Reply

    Idzie kryzys zamiast oszczędzać miasto karmi deweloperów. Dworzcrzec na Ligocie oświetlony na maxa , po co tak widno ,przez całą noc.

Dodaj komentarz

*
*