Reklama

Wykonawcy chcą za dużo za modernizację Stargańca

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty w przetargu na modernizację stawu Starganiec i jego najbliższego otoczenia. Chętne do wykonania tej inwestycji są cztery firmy, ale wszystkie proponują kwoty zdecydowanie wyższe niż wynosi budżet inwestycji. Przetarg albo zostanie unieważniony, albo miasto będzie musiało wyłożyć większą kwotę.

Oferty w przetargu na modernizację Stargańca można było składać do 30 czerwca. Z czterech chętnych firm, najtańsza jest Geosolid Sp. z o.o. z Krakowa, która oczekuje 6,338 mln zł. Co jednak zastanawiające, krakowska spółka zapewnia, że jest w stanie wykonać zadanie w 16 tygodni, podczas gdy inni oferenci przewidują, że będą potrzebować 39, 43 i 48 tygodni.

Pozostałe oferty są już dużo wyższe. Krisbud Sp. z o.o. z Trzebini złożyła ofertę na 8,030 mln zł, AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. z Brzezia na 9,481 mln zł, a Bako Sport G. Baran R. Koziołek z Dąbrowy Górniczej na 9,728 mln zł.

Tymczasem Zakład Zieleni Miejskiej zamierza przeznaczyć na inwestycję 4,939 mln zł.

Projekt modernizacji terenu wokół stawu zakłada m.in. zagospodarowanie oraz umocnienie plaży wraz z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko. Obecnie nie ma w nim wody, ale docelowo zbiornik będzie napełniany przez Katowickie Wodociągi wodą z sieci. Z kolei istniejący staw zostanie oczyszczony i zyska pomost. Będzie się on składał z dwóch części – stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej.

Jeśli chodzi o ścieżki, to nowe zostaną utworzone w śladzie istniejących. Będą też nowe elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Nowością będzie boisko do siatkówki plażowej. Ponadto teren zostanie wzbogacony o domki dla owadów oraz tablice informacyjne i edukacyjne.

Projekt zakłada też utworzenie strefy małej gastronomii, czyli miejsce dla dwóch foodtrucków. W planach jest także montaż nowego oświetlenia solarnego oraz wymiana nawierzchni istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Zaplanowano też nowe nasadzenia drzew owocowych, m.in. jabłoni, śliw czy wiśni oraz krzewów, traw ozdobnych i kwiatów.

Wykonawca będzie miał maksymalnie 52 tygodnie od podpisania umowy na realizację inwestycji.

Ośrodek Starganiec obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha


Tagi:

Komentarze

 1. kukura 2 lipca, 2022 at 9:34 am - Reply

  Niech się Mikołów dołoży, bo całość leży w jego granicach.

 2. Rt 1 lipca, 2022 at 6:48 pm - Reply

  Zostawić tak jak jest !!! Dzikie !!!!

 3. Darek 1 lipca, 2022 at 4:12 pm - Reply

  Zasypać sprzedać deweloperowi będą apartamenty albo biura . Leśnicy wycinają las na potęgę od 20 lat nie było takiej wycinki . Do końsca kadencji PISu las w panewnikach zniknie ! Wycinka się nasiliła od zeszłego roku !

 4. Darek 1 lipca, 2022 at 4:07 pm - Reply

  iNFLACJA INFLACJA I DROŻYZNA W BUDOWNICTWIE TEŻ .

Dodaj komentarz

*
*