Reklama

Przetarg na modernizację Stargańca został unieważniony

Redakcja
Stało się to, co stać się musiało. Po tym, jak w przetargu na wykonawcę modernizacji stawu Starganiec i jego najbliższego otoczenia wpłynęły oferty znacznie przekraczające budżet inwestycji, Zakład Zieleni Miejskiej unieważnił postępowanie. Patrząc na ceny trudno oczekiwać, że w kolejnym przetargu ktoś zmieści się w zakładanej przez miasto kwocie.

Oferty w przetargu na modernizację Stargańca można było składać do 30 czerwca. Z czterech chętnych firm, najtańsza była Geosolid Sp. z o.o. z Krakowa, która oczekiwała 6,338 mln zł. Co ciekawe, krakowska spółka zapewniała, że jest w stanie wykonać zadanie w 16 tygodni, podczas gdy inni oferenci przewidywali, że będą potrzebować 39, 43 i 48 tygodni.

Pozostałe oferty były już dużo wyższe. Krisbud Sp. z o.o. z Trzebini złożyła ofertę na 8,030 mln zł, AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. z Brzezia na 9,481 mln zł, a Bako Sport G. Baran R. Koziołek z Dąbrowy Górniczej na 9,728 mln zł.

Tymczasem Zakład Zieleni Miejskiej zamierzał przeznaczyć na inwestycję 4,939 mln zł. Przetarg został więc unieważniony.

Projekt modernizacji terenu wokół stawu zakłada m.in. zagospodarowanie oraz umocnienie plaży wraz z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko. Obecnie nie ma w nim wody, ale docelowo zbiornik będzie napełniany przez Katowickie Wodociągi wodą z sieci. Z kolei istniejący staw zostanie oczyszczony i zyska pomost. Będzie się on składał z dwóch części – stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej.

Jeśli chodzi o ścieżki, to nowe zostaną utworzone w śladzie istniejących. Będą też nowe elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Nowością będzie boisko do siatkówki plażowej. Ponadto teren zostanie wzbogacony o domki dla owadów oraz tablice informacyjne i edukacyjne.

Projekt zakłada też utworzenie strefy małej gastronomii, czyli miejsce dla dwóch foodtrucków. W planach jest także montaż nowego oświetlenia solarnego oraz wymiana nawierzchni istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Zaplanowano też nowe nasadzenia drzew owocowych, m.in. jabłoni, śliw czy wiśni oraz krzewów, traw ozdobnych i kwiatów.

Wykonawca będzie miał maksymalnie 52 tygodnie od podpisania umowy na realizację inwestycji. Ośrodek Starganiec obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*