Reklama

Teren wokół stawu Starganiec zostanie zmodernizowany. Kąpielisko będzie zasilane wodą z sieci

Redakcja
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na wykonawcę modernizacji terenu wokół stawu Starganiec. Wprawdzie leży on na terenie Mikołowa, ale Katowice wzięły koszty inwestycji na siebie, bo od lat katowiczanie spędzają czas nad tym zbiornikiem.

Projekt modernizacji terenu wokół stawu zakłada m.in. zagospodarowanie oraz umocnienie plaży wraz z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko. Obecnie nie ma w nim wody, ale docelowo zbiornik będzie napełniany przez Katowickie Wodociągi wodą z sieci. Z kolei istniejący staw zostanie oczyszczony i zyska pomost. Będzie się on składał z dwóch części – stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej.

Jeśli chodzi o ścieżki, to nowe zostaną utworzone w śladzie istniejących. Będą też nowe elementy małej architektury, jak altany piknikowe, ławki i leżaki miejskie. Nowością będzie boisko do siatkówki plażowej. Ponadto teren zostanie wzbogacony o domki dla owadów oraz tablice informacyjne i edukacyjne.

Projekt zakłada też utworzenie strefy małej gastronomii, czyli miejsce dla dwóch foodtrucków. W planach jest także montaż nowego oświetlenia solarnego oraz wymiana nawierzchni istniejącego parkingu przy wejściu na teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Zaplanowano też nowe nasadzenia drzew owocowych, m.in. jabłoni, śliw czy wiśni oraz krzewów, traw ozdobnych i kwiatów.

Wykonawca będzie miał 52 tygodnie od podpisania umowy na realizację inwestycji. Starganiec w nowej odsłonie ma być gotowy na przyszłe wakacje.

Ośrodek Starganiec obejmuje łącznie teren o powierzchni ok. 16 ha, skupiony wokół popiaskowego stawu o powierzchni ok. 3 ha


Tagi:

Komentarze

  1. MM 2 czerwca, 2022 at 8:18 am - Reply

    Ten mniejszy staw to był kiedyś basen, ale nigdy nie remontowany więc beton popękał w wyniku szkód górniczych i z czasem całkiem się pokruszył. Resztki betonu swego czasu stamtąd uprzątnęli ( nie wiem kto ) a w niecce byłego basenu po prostu zbiera się deszczówka.

Dodaj komentarz

*
*