O północy rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Wybierać można spośród 29 ogólnomiejskich i 228 lokalnych. Głosowanie potrwa do 19 września i odbędzie się przez internet.
W ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 330 wniosków, z czego 80% zostało pozytywnie zweryfikowanych.
Każdy mieszkaniec Katowic (również niemowlęta) ma do dyspozycji 6 punktów (głosów). Po 3 na projekt lub projekty ogólnomiejskie i 3 na lokalne. Można obdzielić swoimi głosami minimalnie 2, a maksymalnie 6 pomysłów (wtedy każdy dostanie po 1 pkt.). Co ważne, można głosować na projekty lokalne tylko z jednej dzielnicy, chociaż niekoniecznie ze swojej.
Głosowanie odbywa się elektronicznie, ale uruchomione zostaną też Mobilne Punkty Głosowania. Dodatkowo przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu miasta będzie uruchamiany Stacjonarny Punkt Głosowania w Biurze Obsługi Mieszkańców, na parterze budynku urzędu przy Rynku 1. Tam też wszystkie osoby, które nie mają nr PESEL lub są mieszkańcami niezameldowanymi w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos.
W tym roku nie ma zbyt wielu ciekawych projektów ogólnomiejskich. Na wyróżnienie zasługuje pomysł stworzenia pasów rowerowych na ul. 1 Maja i ul. Warszawskiej, które umożliwiłyby w miarę bezpieczny przejazd rowerem z Zawodzia do centrum miasta i odwrotnie. Szczegóły TUTAJ.
Zdecydowanie najciekawszy projekt lokalny to pomysł odbrukowania części chodników przy ul. Żwirki i Wigury i ul. Mikołowskiej i stworzenia pasów zieleni z drzewami, krzewami i bylinami. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.
Zdecydowana większość wniosków lokalnych dotyczy zakupu książek do miejskiej biblioteki, remontów placów zabaw czy sal lekcyjnych w przedszkolach i szkołach, remontów dróg czy organizacji festynów i innych wydarzeń.
Informacje dotyczące głosowania oraz lista projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – www.bo.katowice.eu.