Reklama

Rozpoczął się remont boiska Rapid

G. Ż.
Kilka dni temu MOSIR przekazał wykonawcy plac budowy, którym na najbliższe kilka tygodni stanie się boisko Rapid. Przejdzie ono gruntowny remont, choć wbrew pierwotnym planom, nie zostanie na nim zamontowana instalacja do podgrzewania sztucznej trawy.

Wykonawca modernizacji boiska Rapid został wybrany w drugim przetargu, na który wpłynęły dwie oferty. Co ciekawe, wybrana została ta droższa. Mizar Sp. z o.o. zaproponowała 3 687 800 zł, a Gretasport 3 059 998 zł. Okazało się jednak, że sztuczna trawa zaproponowana przez tańszego wykonawcę nie spełniała warunków zawartych w specyfikacji przetargu.

To właśnie wymiana sztucznej trawy, która jest w bardzo złym stanie, jest najważniejszym punktem modernizacji Rapidu. Dodatkowo, MOSiR planował montaż elektrycznej instalacji grzewczej, która miała zimą ułatwić utrzymanie boiska. – W trakcie realizacji pierwszego postępowania na wybór wykonawcy okazało się, że pierwotnie planowany przez projektanta zakres prac jest zbyt wąski. Wbrew sformułowanym w 2013 roku ustaleniom konieczna jest budowa nowej stacji transformatorowej. Firma TAURON dokonała nawet w 2015 roku modernizacji sieci, znajdującej się tuż za ogrodzeniem obiektu. Budowa stacji oraz wynikająca z niej konieczność rozbudowania instalacji grzewczej samego boiska (dodatkowe szafy zasilające) spowodowała istotny wzrost kosztów inwestycji – tłumaczył nam kilka tygodni Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Konsekwencją było przekroczenie planowanego budżetu inwestycji (4 mln zł) i decyzja o unieważnieniu przetargu.

Jak wyjaśnia Muc, w pierwotnych planach całkowity koszt montażu instalacji miał się zamknąć w kwocie 420 tys. zł. Budowa stacji wraz z niezbędną infrastrukturą spowodowała wzrost kosztów do nawet 950 tys. zł.

Zamiast instalacji do podgrzewania boiska zmodernizowane zostanie oświetlenie na ledowe, co obniży koszty eksploatacji boiska.

Roboty budowlane, które formalnie rozpoczęły się w poniedziałek 18 października mają potrwać 70 dni. W tym czasie boisko Rapid będzie zamknięte. Jeśli pogoda pozwoli, modernizacja zakończy się w tym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*