Reklama

Rozpoczął się montaż zielonych przystanków

Redakcja
Wybrana przez Zakład Zieleni Miejskiej firma rozpoczęła montaż zielonych przystanków. Za trzy wiaty porośnięte roślinami miasto zapłaci 273 tys. zł.

Zielone przystanki to jeden z pomysłów zgłoszonych do pierwszej edycji Zielonego Budżetu. Już dawno powinien zostać zrealizowany, ale Zakład Zieleni Miejskiej nie mógł wybrać wykonawcy. W trzech kolejnych przetargach zaproponowane przez firmy ceny były za wysokie. Co ciekawe, pierwotnie projekt nazywał się „Zielony przystanek w każdej dzielnicy Katowic”. Ostatecznie wybrano 5 lokalizacji. Kiedy jednak w dwóch przetargach ceny oferentów były zdecydowanie zbyt wysokie, zapadła decyzja o obcięciu projektu do 3 lokalizacji: przy ul. Sokolskiej (w kierunku ul. Chorzowskiej, w pobliżu budynku Sokolska 33), ul. Radockiego (przy budynku Radockiego 160) i ul. Kościuszki (przystanek tramwajowy przy basenie Brynów).

Pierwszy przetarg na wykonanie zielonych przystanków ZZM ogłosił we wrześniu 2021 roku. Zakład chciał przeznaczyć na inwestycję 278 813 zł. Tymczasem firma Sorted Sp. z o.o. z Piaseczna chciała ją wykonać za 489 975 zł, a Botika s.c z Katowic za 531 472,70 zł. Obydwaj oferenci byli zdecydowanie za drodzy, dlatego przetarg został unieważniony.

W drugim przetargu, który został ogłoszony w październiku ubiegłego roku, zaproponowane kwoty były jeszcze wyższe. Firma Sorted „zdrożała” w ciągu kilku tygodni do 637 980 zł, czyli o prawie 150 000 zł. Drugi oferent, Kapibara Sp. z o.o. z Knurowa, zaproponował nieco mniej, bo 549 900. To jednak i tak zdecydowanie za dużo, bo tym razem ZZM chciał przeznaczyć 285 763 zł.

W trzecim przetargu, już na 3, a nie 5 przystanków, oferty złożyły dwie firmy. Agro-Mar Zakład Projektowania, Urządzania i Utrzymania Terenów Zieleni Marek Trzcionka zaproponował 361 678,47 zł, a TOPATOTERA Sp. z o.o. 375 000 zł. Z wyceny ZZM wynikało, że prace powinny kosztować maksymalnie 285 763 zł. Przetarg został więc unieważniony. Został ogłoszony kolejny. Tym razem wpłynęła jedna oferta, która mieściła się w budżecie. Dlatego ZZM podpisał umowę z firmą A2HM TRADE Sp. z o.o. z Koźmina Wielkopolskiego, która ma zrealizować 3 przystanki za kwotę 273 tys. zł. Ma na to 12 tygodni, a czas powoli się kończy.

Projekt przewiduje, że na wybranych przystankach wiata zostanie wymieniona na nową. Na dachu znajdzie się mata rozchodnikowa. Z tyłu zostaną posadzone rośliny pnące. Projektant proponuje wiciokrzew zaostrzony. Z boku wiat mają zostać urządzone zieleńce. Rośliny zostaną posadzone w czymś na kształt donicy, wykonanej z betonowej palisady. Proponowane do posadzenia rośliny to turzyca morrowa „Ice Dance” lub turzyca oszimska ‘Evergold’, bodziszek czerwony, przywrotnik czerwonostopy lub liliowiec ‘Stella de Oro’ albo barwinek pospolity. Dominantę ma stanowić perukowiec Royal Purple Cotinus.


Tagi:

Komentarze

 1. kukura 5 października, 2022 at 3:15 pm - Reply

  a najlepsze, ze przystanek na Sokolskiej to jeden z głownych przystanków. zawsze dużo ludzi na nim czeka, a wiata wielkości komórki na rowery w piwnicy…

 2. kukura 5 października, 2022 at 3:13 pm - Reply

  wygląda to marnie, że az szkoda gadać.

  a zamiast wydawac nie wiadomo ile kasy wystarczyłoby zadbać o zieleniec za przystankiem, sprzątnąc pety, posiać bluszcz, który w naturalny sposób zazieleniłby przystanek.

 3. Magda 4 października, 2022 at 9:29 pm - Reply

  Wszystko fajnie tylko ławeczki mogły by być trochę wyżej i jakieś szyby żeby można było schować się przed wiatrem albo deszczem.

 4. Marta 4 października, 2022 at 10:41 am - Reply

  W Których miejscach będą te 3 przystanki?
  Basen Brynów
  Katowice Sokolska
  … i?

 5. Artur 4 października, 2022 at 10:28 am - Reply

  Na Radockiego „montowali” ten zielony przystanek z nową wiatą pod koniec zeszłego tygodnia.

Dodaj komentarz

*
*