Reklama

Robert Biedroń w Katowicach: musimy zamknąć kopalnie, bo ludzie umierają od smogu

Grzegorz Żądło
Robert Biedroń, lider nowopowstałej partii Wiosna spotkał się w środę w Katowicach ze swoimi zwolennikami i dziennikarzami. Mówił m.in. o zamykaniu kopalń, języku śląskim i przenoszeniu centralnych urzędów z Warszawy do innych miast.

O deglomeracji

Robert Biedroń: Dzisiaj Polska nie rozwija się równomiernie. Większość urzędów centralnych zlokalizowana jest w Warszawie. Śląsk, Katowice mają tylko jeden urząd, Wyższy Urząd Górniczy. To trzeba zmienić, bo Śląsk ma ogromny potencjał technologiczny i innowacyjny. Jest tu wielu przedsiębiorców, którzy są w stanie stworzyć, jeśli nie taką Dolinę Krzemową, to namiastkę czegoś, co będzie technologicznym, przemysłowym sercem naszego kraju.

Na Śląsku studiuje około 100 000 studentów. Dlaczego Śląsk nie miałby być centrum nauki? Dlaczego na Śląsku nie miałoby funkcjonować ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego?

O smogu

Robert Biedroń: Źle się stało, że Śląsk dzisiaj jest symbolem smogu. Tutaj normy są często przekroczone o 1200%. To trzeba zmienić. Jak? Odchodzeniem od opalania węglem na rzecz odnawialnych źródeł energii. Będziemy to odważnie wspierali.

Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezes partii WiosnaCzy nam się to podoba, czy nie, dekarbonizacja to fakt. Musimy zmienić politykę energetyczną. Likwidacja kopalń może przynieść pożądane efekty tylko wówczas, jeśli rok po roku będzie zmniejszany udział węgla w miksie energetycznym. Potrzeba nam planowania. To nie jest rewolucja, to ewelucja. Produkcja węgla cały czas spada, mimo dobrej koniunktury. Nasze kopalnie nie dają rady. W związku z tym, nie zadawajmy sobie pytania czy, tylko jak. Zadajmy sobie pytanie co zrobić, żeby polityka energetyczna państwa była planowana.

Trzeba zachęcać właścicieli domów do inwestowania w energetykę odnawialną: pompy ciepła, fotowoltaika, solary, farmy wiatrowe. To jest coś, co państwo może zrobić tu i teraz, poprzez odpowiednie zachęty dla ludzi. Cały czas duża część naszego kraju nie jest zgazyfikowana. Jesteśmy w stanie powoli, planowo zastępować energetykę opartą na węglu inną energetyką. 

Do 2035 roku wielu górników, którzy teraz pracują w kopalniach już nie będzie pracowało w górnictwie. Przejdą na zasłużoną emeryturę.

Biedroń: Jeżeli się okaże, że trzeba przesunąć o rok czy dwa datę zamknięcia kopalń, to jesteśmy na to otwarci, Ale trzeba podjąć odważną decyzję. Jesteśmy pierwszą siłą polityczną w Polsce, która wyznaczyła jakiś cel. Inni tchórzyli, chowali głowę w piasek. Trzeba powiedzieć w końcu jasno i wyraźnie: Polska musi odchodzić od węgla na rzecz bardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł energii, ale w ten sposób, żeby nikt nie został zostawiony z tyłu. Nie pozwolę, żeby jakikolwiek górnik, żeby jakakolwiek osoba pracująca dzisiaj w górnictwie straciła na tej transformacji, która jest konieczna dla całej Polski.

Musimy zrobić tak, żeby 45 tys. ludzi rocznie nie umierało w Polsce  z powodu smogu, który jest powodowany przede wszystkim przez opalanie węglem. 

O tożsamość Śląska

Robert Biedroń: Zaprezentowaliśmy pionierskie tłumaczenie preambuły na język śląski. Śląska godka zasługuje w końcu na to, żeby nie tylko preambuła konstytucji została przetłumaczona, ale także żeby cała konstytucja była po śląsku i żeby śląska godka była językiem regionalnym.

Jedną z naszych pierwszych decyzji, będąc w sejmie, będzie złożenie projektu ustawy wprowadzającej język śląski jako język regionalny.

Robert Biedroń zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy przedstawi dokładny harmonogram (mapę drogową) likwidacji kopalń.


Tagi:

Komentarze

 1. Roma 14 marca, 2019 at 7:39 am - Reply

  Likwidować kopalnie ja w UK. Tylko czysta energia

 2. max 28 lutego, 2019 at 5:21 pm - Reply

  najpierw jak pan Biedroń chce zamykać kopalnie to niech w tych miejscach takie jak np Jastrzebie Zdroj Ruda Slaska niech stworzy strefe ekonomiczna jak w Walbrzychu bo co z tego ze Ci ktorzy teraz pracuja w górnictwie dorobią, a ich dzieci niby gdzie? Chce zrobic z calego Śląska drugi Bytom???? Do dziś nic dla tego miasta sfera rządowa dla niego nie zrobiła, Strefa ekonomiczna w Bytomiu powinna zostać otwarta 15 lat temu! Do dziś nic tam nie ma. Miasto zostawione same sobie. Szkoda słów.

 3. Jan 28 lutego, 2019 at 7:48 am - Reply

  Kopalnie to relikt. Czas na szukanie ekologicznych źródeł energii. Kopalnie produkują węgiel ktory spalanie w przydomowych piecach trujące na potęgę Polaków. Czas najwyższy z tym skończyć

 4. cnn 25 lutego, 2019 at 11:05 pm - Reply

  Co ma smog wspólnego z kopalniami ? Jak nie nasz węgiel, to będziemy sprowadzali od Rusów, a może brunatny z ekologicznych Niemiec ?

 5. Aleksander Syrek 15 lutego, 2019 at 1:22 pm - Reply

  Odcinam się od komentowania, ale żałuję i jest mi strasznie przykro że zyjemy w czasach gdzie tak wielu idiotów nie mających podstawowej wiedzy może zabierać głos w tak wielu kluczowych sprawach, eksperci, profesorowie i osoby które mają ogromne rozeznanie w temacie począwszy od zasobów, przez rynek do ochrony środowiska włącznie, milczą, a zwykły zjadacz chleba bedzie strugał eksperta przed kamerą i co najgorsza reszta nieoczytanych debili, żyjących jedynie na łasce śmieciowych medii które poza nagłówkami i stertą pustych treści, będą nadal rozsiewały te brednie wśród coraz to większej rzeszy idiotów. Smutna prawda. Oczywiście zgadzam się że jest wiele rzeczy które można a nawet należy naprawić czy zmienić, ale tak jak mówię trzeba mieć wiedzę, a nie gonić za bilansem dodatnim sondaży, ale właśnie oni dobrze wiedzą czy mają do czynienia z ludzmi myślącymi czy z baranami, większość wygrywa i w konsekwencji uchodzi im to płazem. Koniec.

 6. górnik 15 lutego, 2019 at 10:01 am - Reply

  Nie z wszystkim się zgadzam, ale w końcu ktoś powiedział prawdę, że najwyższy czas zamknąć kopalnie. Wszyscy tylko dopłacamy do tego. Górnicy będą mieli lżejszą i bezpieczniejszą robotę. Szkody górnicze, tąpnięcia przestaną doskwierać wszystkim. Same plusy tego, że kopalnie zostaną pozamykane. Szkoda, że dopiero w 2035 – im szybciej tym lepiej

  • P Śl 15 lutego, 2019 at 7:32 pm Reply

   Ino kaj tyla zarobiom…

 7. Heniek 15 lutego, 2019 at 6:45 am - Reply

  Wara od Kopalń !
  Kopalnie będą czy wam się to podoba czy nie ! To jest element śląska. i co ze tona kosztuje tysiąc zloty. Jak jeden z drugim cwaniaczy, to niech zjedzie na tydzień pod ziemia – zobaczy jako to lekko robota !

Dodaj komentarz

*
*