Reklama

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą zlikwidować smog w 10 lat

Ł. K.
Dopłaty dla osób, które już wymieniły źródło ciepła w swoim domu i zwiększenie dofinansowania do ich wymiany. To dwa postulaty radnych Koalicji Obywatelskiej. Złożyli już projekt w tej sprawie.

Od kilku dni w Katowicach utrzymuje się kiepska jakość powietrza. Normy stężeń niektórych substancji w powietrzu są kilkukrotnie przekroczone.  Walka ze smogiem w mieście odbywa się przede wszystkim na dwóch polach. Miasto dopłaca do zakupu węgla podopiecznym MOPS-u oraz dofinansowuje wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, czyli ogrzewanie elektryczne lub gazowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ludzie praktycznie przestali spalać śmieci. Smog to efekt używania węgla w starych piecach

Zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej, te działania nie są wystarczające. Wczoraj złożyli projekt uchwały, który ma przyspieszyć poprawę jakości powietrza. – Zrobiliśmy kalkulacje, żeby w ciągu 10 lat zlikwidować smog w Katowicach – mówi Patryk Białas, radny Koalicji. Radni powołują się na wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli. Zgodnie z nimi, emisja pyłu zawieszonego PM10 w latach 2014-2016 została zmniejszona o 3%. W tym samym czasie Kraków obniżył emisję PM10 o 31%, Wrocław – o 13%, a Tarnowskie Góry o 7%. Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, “NIK, oceniając też dotychczasowe postępy samorządów, podała, że jeśli w Katowicach nic w tej sprawie się nie zmieni, to pył zawieszony przestanie nas truć za 100 lat”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wróciło „Czyste powietrze” i ruszył nabór wniosków do programu

Radni KO mają dwa pomysły na przyspieszenie walki ze smogiem. Po pierwsze chcą, żeby w Katowicach uruchomiony został Lokalny Program Osłonowy. Ma on polegać na dopłacie dla osób które wymieniły już źródło ciepła na jedno z ekologicznych (podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe). Miasto miałoby dopłacać w przypadku, gdy koszty ogrzewania po wymianie są większe. Na ten cel z budżetu Katowic rocznie byłoby przeznaczane 10 mln zł. Program miałby działać 5 lat – od 2019 do 2023 roku. W tym samym czasie radni chcą, żeby miasto wydawało dwukrotnie więcej na dofinansowania do wymiany źródeł ciepła. Zamiast zadeklarowanych ok. 15 mln zł, miałoby to być 30 mln zł.
Projekt Koalicji został złożony w biurze rady miasta. Następnie ma być opiniowany przez właściwe komisje. Radni KO chcieliby, żeby trafił na sesję rady miasta w marcu. Projekt uchwały jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. kokogut 23 stycznia, 2020 at 10:50 pm - Reply

    Patryk Białas czy to ten pan, który chce zakazać spalania węgla w Katowicach nie czekając na efekty uchwały antysmogowej i wymiany kopciuchów? Następny co chce robić karierę na chwilowej modzie anty CO2.

  2. jjokocza 22 stycznia, 2019 at 5:11 pm - Reply

    15 mln, czyli tyle samo co na GKS. To jest żałosne.

Dodaj komentarz

*
*