Reklama

Fatalna jakość powietrza w Katowicach i regionie

Fot. archiwum.

Redakcja
Kto nie musi, niech nie wychodzi w sobotę na dwór. Służby ostrzegają, że przekroczone są średnie normy stężenia pyłu zawieszonego PM10, który zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Mogą one docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Ostrzeżenie wydał Wojewódzki Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Prognoza mówi o tym, że w sobotę jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego będzie zła, a w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, lokalnie w aglomeracji górnośląskiej i w środkowej części województwa oraz w Kotlinie Żywieckiej nawet bardzo zła. Sytuacja ma się poprawić dopiero w niedzielę. Jutro jakość powietrza w Katowicach ma być dostateczna.

Przekroczone stężenie pyłu zawieszonego może być niebezpieczne zwłaszcza dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osób  cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.
W czasie wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej również u osób zdrowych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*