Reklama

Powodem awarii ŚKUP jest cyberatak

Redakcja
Trwa awaria ŚKUP. Nadal nie jest znany termin ponownego uruchomienia systemu. Jednak udało się w końcu ustalić przyczynę problemów. Doszło do cyberataku.

Upływa trzecia doba od wystąpienia awarii ŚKUP. O problemie poinformował w środę rano ZTM. Następnego dnia wprowadzono zmiany w zakupie i kasowaniu biletów, które spotkały się z krytycznymi głosami pasażerów. Zdecydowano się między innymi na powrót do starych, metalowych kasowników-dziurkaczy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powrót do przeszłości w ZTM. Stare kasowniki to nie jedyny problem pasażerów

W dalszym ciągu nie było jednak wiadomo, jaka jest przyczyna tak dużej awarii ŚKUP. W końcu udało się to ustalić. Jak informuje metropolia w nocy z 7 na 8 lutego doszło do zewnętrznej, celowej ingerencji osób trzecich.

Nic nie wskazuje na to, aby dane pasażerów zostały w jakikolwiek sposób naruszone lub zagrożone. System, który uległ atakowi hakerskiemu, nie przechowuje tego typu zasobów informacji. Bezpieczne są również pieniądze zgromadzone w elektronicznej portmonetce kart ŚKUP – po przywróceniu systemu, będą dostępne dla pasażerów” – zapewnia metropolia.

Atak został zgłoszony policji. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powiadomiła również Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Urząd Ochrony Danych Osobowych. Awarię usuwa twórca ŚKUP-u firma Asseco, ale wspiera ją również zewnętrzna firma wyspecjalizowana w zakresie bezpieczeństwa systemów informatycznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezydent Katowic wbija szpilkę metropolii. Chce wprowadzenia bezpłatnej komunikacji

Na razie metropolia nie podaje terminu przywrócenia funkcjonalności systemu. Wymaga  to utworzenia nowej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej. Dlatego usunięcie awarii może potrwać kilka dni.


Tagi:

Komentarze

 1. gosc 10 lutego, 2023 at 10:17 pm - Reply

  Nie żaden atak, kłamią nieudacznicy z GZM, tam nie trzeba niczego atakować, system śkup to jest bubel i prowizorka, taki był od samego początku więc nie dziwne że padł całościowo.

 2. Daniel 10 lutego, 2023 at 3:57 pm - Reply

  Wyszło że serwer był postawiony na Windows serwer 2008. Należałoby zrobić audyt. Tym bardziej że jest prowadzona modernizacja systemu. Na starym systemie bez wsparcia chcieli to pociągnąć?

  • gosc 10 lutego, 2023 at 10:18 pm Reply

   Przeceiż ten system to był wał od samego początku, on już wtedy był informatycznym skansenem, tam powinien ktoś odpowiadać przed prokuratorem za ten śkup.

Dodaj komentarz

*
*