Reklama

Awaria ŚKUP. Będą kasowniki dziurkujące bilety i lepiej mieć przy sobie długopis

Ł. K.
Awaria systemu ŚKUP wymaga od Zarządu Transportu Metropolitalnego powrotu do starego typu kasowników. W niektórych pojazdach pojawią się urządzenia robiące dziurki w bilecie. Poza tym pasażer będzie musiał go opisać.

Dzisiaj od rana występują duże problemy ze ŚKUP-em. Zarząd Transportu Metropolitalnego informował już wcześniej, że z przyczyn technicznych system został tymczasowo wyłączony. Nie działają kasowniki w pojazdach, automaty biletowe, Portal ŚKUP, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej i aplikacja mobilny ŚKUP. Pasażerowie nie dowiedzą się też o godzinie przyjazdu pojazdu komunikacji miejskiej z tablic świetlnych. Naprawą awarii zajmuje sie firma odpowiedzialna za ŚKUP, czyli Asseco. Nadal nie wiadomo, kiedy w pełni przywrócona zostanie funkcjonalność systemu. Może to zająć kilka dni. Dlatego ZTM informuje o zakupie i kasowaniu biletów.

Bilety jednorazowe można kupować w wersji elektronicznej w zewnętrznych aplikacjach mobilnych (SkyCash, mPay, moBilet, zBiletem.pl, JakDojade). W wersjach papierowych dostępne są w kioskach oznaczonych logo ŚKUP, Punktach Obsługi Pasażera oraz u kierowców. Można je także kupować w 12 wybranych automatach solarnych (oznaczone symbolem *) oraz wybranych automatach na terenie Sosnowca (oznaczonych symbolem #). Lista biletomatów jest dostępna TUTAJ.
W większości pojazdów działają kasowniki biletów papierowych niezabudowane w czytnikach ŚKUP i to z nich powinni korzystać pasażerowie. Dodatkowo w tramwajach awaryjnie zamontowane zostaną kasowniki starego typu, oznaczające skasowanie biletu poprzez przedziurkowanie go. Po jego użyciu konieczne jest dodatkowo oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania. Jeśli w pojeździe nie ma żadnego z tego typu kasowników, pasażer powinien na odwrocie biletu zapisać datę i godzinę rozpoczęcia podróży, co będzie równoznaczne ze skasowaniem biletu.
Bilety średniookresowe można kupować również poprzez zewnętrzne aplikacje. Z kolei osoby, które posiadają na swoich kartach ŚKUP zakodowane ważne bilety długookresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne, półroczne, metrobilety), będą mogły podróżować na ich podstawie za okazaniem karty ŚKUP.

Na czas awarii zawieszone zostają bilety: jednorazowe kodowane na kartach ŚKUP, jednorazowe kupowane w czytnikach ŚKUP w pojazdach, wieloprzejazdowe i bilety w taryfie odległościowej.


Tagi:

Komentarze

 1. Zniesmaczona 13 lutego, 2023 at 9:17 am - Reply

  Skoro powrót do starych kasowników to może powrót również do biletów miesięcznych papierowych. Ja mam teraz jeździć dziennie za 13,20 zł w skali 21 dni roboczych koszt 277,20 zł chyba ku…a żart i jeszcze śmią twierdzić, że jeśli ktoś ma bilet miesięczny na karcie śkup to jest on aktualnie zawieszony. Kpina niech powiedzą prosto że już nie chcą tego systemu i nie wiedzą jak wyjść z twarzą. Skoro awaria systemu i wszystko zawieszone to, kontrole biletów też powinny być zawieszone, a nie że porządny człowiek musi dwa razy płacić ( oni niby zwrócą koszty hahhaaa ) uśmiałam się do łęz

 2. Kobuch 9 lutego, 2023 at 10:16 am - Reply

  Niech firma “A” która wdrażała informatycznie tego BUBLA Śliskiej Karty Utrudniającej Podróże zapłaci odszkodowanie ZTMowi, będą mieli zwrot kosztów za nieskasowane bilety w czasie awarii za którą odpowiada firma na “A”;)

 3. tyle w temacie 9 lutego, 2023 at 2:26 am - Reply

  Buahahahah! DŁUGOPIS! Może jeszcze frytki do tego? Co nas, pasażerów, obchodzi to, że ztm nie panuje nad kupą zwaną śkupem? Niech te pieniądze za stratne dni trwania awarii ściągną z firmy, która ten bubel wypuściła, a nie wymyślają jakieś debilne wymagania, które są do uwalenia w sądzie przez jakiegokolwiek prawnika.

 4. Marian 8 lutego, 2023 at 9:27 pm - Reply

  Jasne, juz biegnę po długopis:))) Chyba ich nieźle popier…. w tym ZTMie, wdrożyli BUBLA który tak naprawdę był jedną wielką awarią od momentu niepokalanego poczęcia i teraz padł całkowicie:)))
  Kiedyś doładowałem tę kartę i mam tam pieniadze, wsiadam i mało mnie interesują ich kasowniki, nie działa mi karta tzn. że oni nie chcą ode mnie opłaty za przejazd i normalnie jadę.

 5. Mich 8 lutego, 2023 at 8:44 pm - Reply

  Również mam bilet wieloprzejazdowy, nie mam zamiaru kupować papierowych droższych, których i tak nie da się kupić w okolicy.

 6. Mich 8 lutego, 2023 at 8:42 pm - Reply

  Przypominam, że ta sama firma odpowiedzialna za ten system, odpowiada także za system ZUS PUE, Płatnika… Obyśmy nie mieli wyliczanych emerytur ze zbieranych od pracodawcy kartek…

 7. Daniel 8 lutego, 2023 at 8:37 pm - Reply

  Ja stawiam na atak hakerski. Wiadomo skąd. Ostatnio głośno było o Śląsku.

  • Kasownik 9 lutego, 2023 at 11:12 am Reply

   Dokładnie, to nie żadna awaria. Jeszcze dokładnie wiadomo, że potrwa dłużej, ciekawe skąd

  • Marian 8 lutego, 2023 at 9:28 pm Reply

   Bullshit, ten ŚKUP to jest jeden wielki bubel i nic dziwnego że padł całkowicie. Nie trzeba żadnych hakerów.

 8. Mikkei 8 lutego, 2023 at 8:20 pm - Reply

  Nic nie trzeba mieć!! Wprowadzacie ludzi w błąd!!

  To wina ZTM, że nie można kupić biletów i to oni mają za to zapłacić!!
  Pasażerowie którzy wykupili miesięczny a nie mogą z niego skorzystać powinni żądać wprost proporcjonalnego do czasu przestoju zwrotu poniesionych kosztów za bilet miesięczny.
  https://www.polsatnews.pl/wideo/dostala-mandat-za-jazde-na-gape-wygrala-w-sadzie-_6816005/

  • Mich 8 lutego, 2023 at 10:28 pm Reply

   Jak ktoś ma kupiony bilet miesięczny, to spoko – jeździ do końca jego ważności. Gorzej jak ktoś miał właśnie kupić miesięczny za 109 zł, a teraz ma kupować po minimum 2 bilety dziennie za około 5 zł.

  • Łukasz Kądziołka 8 lutego, 2023 at 8:27 pm Reply

   Ale jakiego przestoju?

 9. Marcel 8 lutego, 2023 at 8:17 pm - Reply

  To są jakieś jaja. Bilety wieloprzejazdowe i jednorazowe zapisane na karcie nie do wykorzystania. Teraz trzeba szukać bilety papierowe – droższe.

  • Marian 8 lutego, 2023 at 9:30 pm Reply

   Nie trzeba, on pieprzą głupoty w tym artykule, jak masz na karcie bilet to normalnie jedziesz, co cię interesuje że im padło, jak im padło to niech sobie naprawią i wtedy sprawdzają.

Dodaj komentarz

*
*