Reklama

Nowości w Metrobilecie, ale ceny zostają bez zmian

Redakcja
Ulgi nie tylko dla studentów, bilet 24-godzinny i współpraca z kolejnym przewoźnikiem. To zmiany w Metrobilecie, które wejdą w życie w najbliższych dniach.

Metrobilet to oferta wprowadzona w czerwcu 2019 roku. Teraz zajdą pierwsze od dwóch lat zmiany w taryfie integrującej oferty Kolei Śląskich i Zarządu Transportu Metropolitalnego. To propozycja dla osób podróżujących pociągami oraz autobusami, tramwajami i trolejbusami.

Pierwszym nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie do sprzedaży imiennego biletu „24h+Kolej”, który będzie uprawniać do podróżowania pojazdami ZTM oraz pociągami Kolei Śląskich bez żadnych ograniczeń na terenie całej Metropolii przez 24 godziny. Bilet będzie dostępny w sprzedaży w formie elektronicznej na kartę ŚKUP, w aplikacjach mobilnych oraz docelowo – również w formie papierowej w automatach biletowych. Bilet pozostanie w obecnej cenie (15 zł – bilet normalny, 7,50 zł – bilet ulgowy). Jednocześnie w sieci sprzedaży Kolei Śląskich będzie funkcjonował analogiczny bilet pod nazwą „Superbilet 24 Strefa M” (kupując ten rodzaj biletu od 1 września poprzez doładowanie karty ŚKUP, konieczne jest jego aktywowanie w kasowniku w dowolnym autobusie, tramwaju, trolejbusie). – Cena biletu dobowego od 1 września nie zmieni się, a mieszkańcy zyskują możliwości przejazdu na jego podstawie także pociągami Kolei Śląskich. Dzięki temu podróżowanie transportem publicznym po Metropolii będzie jeszcze łatwiejsze, a pasażerowie nie będą musieli się już martwić jaki bilet muszą mieć przy sobie, decydując się na dany środek transportu – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Kolejne zmiany dotyczą rozszerzenia zakresu obowiązywania Metrobiletu Zielonego i biletu Cała Metropolia o odcinek Gliwice-Knurów, a także na trasach Gliwice-Bytom i Katowice-Sławków, na których połączenia będą realizowane przez Polregio od połowy grudnia. Zmieniają się też zasady w honorowaniu ulg.

Zarówno w pociągach Kolei Śląskich, jak i pojazdach pod szyldem ZTM będą wzajemnie honorowane ulgowe bilety miesięczne z ofert METROBILET i SUPERBILET. Do tej pory, ze względu na duże różnice w przepisach dotyczących ulgowych przejazdów, które honorowane są na kolei i w komunikacji miejskiej, z możliwości zakupu ulgowego Metrobiletu mogli skorzystać wyłącznie studenci do 26 lat. Natomiast dzięki wprowadzonym zmianom od 1 września 2021 roku, każdy pasażer, który kupi jeden z wymienionych biletów (bilet 24h+Kolej, Superbilet 24 Strefa M, Metrobilet,) ulgowych w sieci sprzedaży Kolei Śląskich, będzie mógł podróżować w pojazdach ZTM. Tak samo będzie to działało w drugą stronę, kiedy pasażer kupi wymieniony bilet ulgowy w sieci sprzedaży ZTM, będzie mógł na jego podstawie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich. Po zmianach taki bilet ulgowy będą mogli również zakupić, a następnie podróżować pociągami Kolei Śląskich np. uczniowie, emeryci, którzy ukończyli 60. rok życia lub studenci bez względu na wiek. Bilety „24h+Kolej” oraz „Superbilet 24 Strefa M” będą dostępne z ulgą 50% dla uprawnionych zgodnie z taryfą ZTM.

Opisane rozwiązania taryfowe wejdą w życie od 1 września.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*