Reklama

Plan zagospodarowania przestrzennego dla Muchowca. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Grzegorz Żądło
Od dzisiaj przez miesiąc każdy może się zapoznać z projektem planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla Muchowca. Warto, bo urzędnicy w kilku miejscach zaskakują zaproponowanymi rozwiązaniami. Najbardziej, próbą zablokowania rozpoczętej już inwestycji, przeciwko której od kilku tygodni protestują mieszkańcy.

Plan dla Muchowca obejmuje teren ograniczony na północy autostradą A4, na południu biegnącymi przez las torami kolejowymi, na zachodzie ulicami Meteorologów i Zgrzebnioka, a na wschodzie DK nr 86, czyli ul. Pszczyńską. Na części Muchowca istniał już MPZP. Zapisy projektu nowego planu w zdecydowanej większości potwierdzają ustalenia właśnie tego dokumentu. Ale są też zmiany i nowe propozycje. Te w największym stopniu dotyczą dwóch obszarów. Pierwszy to działki, o których w ostatnich tygodniach jest bardzo głośno. Chodzi o teren, na którym prywatna spółka z Jaworza (powiat bielski) planowała wybudować kompleks trzech budynków. Pierwszy już powstaje. Jeśli radni przyjmą plan w zaproponowanym dzisiaj kształcie, ten pierwszy będzie ostatnim. Urząd nie chce bowiem dopuścić do budowy kolejnych. To efekt protestów mieszkańców (o szczegółach tej sprawy można przeczytać tutaj).

Z projektu planu wynika, że inwestor będzie mógł postawić tylko jeden budynek
Z projektu planu wynika, że inwestor będzie mógł postawić tylko jeden budynek

Drugi teren, na którym mogą zajść duże zmiany, to obszar położony pomiędzy ul. Lotnisko na południu, ul. Szybowcową na wschodzie, Francuską na zachodzie i autostradą A4 na północy. Projekt planu przewiduje tu m.in. tereny przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Byłaby to kontynuacja takiej zabudowy jaka powstała już wzdłuż ul. Lotnisko (Francuska Park). Plan przewiduje też powstanie nowej drogi, która biegłaby od ul. Szybowcowej w kierunku Francuskiej i w mniej więcej w połowie dystansu odbijałaby na północ w kierunku A4. Łączyłaby się z drogą, która biegnie przy budynku urzędu miasta (biuro praw jazdy i rejestracji pojazdów). W planie jest jeszcze jeden odcinek nowej drogi, która przedłużałaby ul. Szybowcową i biegłaby przy hotelu Silesian z jednej i BP z drugiej strony.

W tym miejscu ma się zaczynać droga w kierunku ul. Francuskiej
W tym miejscu ma się zaczynać droga w kierunku ul. Francuskiej

Wróćmy na południe Muchowca. W miejscu, w którym mieścił się dawny stadion Startu, projekt planu dopuszcza usługi sportu i rekreacji, a jako towarzyszące: turystykę, gastronomię i handel. Ten ostatni z zastrzeżeniem, że będzie związany z usługami podstawowymi. Jeśli np. powstaną tu korty (a właśnie na taką inwestycję prywatny inwestor ma już pozwolenie na budowę), to będzie tu mógł im towarzyszyć sklep np. z akcesoriami sportowymi. Zabezpieczeniem przed nadmierną zabudową tej działki jest np. zapis o maksymalnej dopuszczalnej powierzchni budynku przeznaczonego pod gastronomię. Może on mieć nie więcej niż 200 m kw. Z kolei usługi turystyczne dopuszczają budowę niewielkiego hotelu (max. 3 kondygnacje) ub kempingu.

Teren byłego boiska Startu
Teren byłego boiska Startu

W nawiązaniu do istniejącego planu, w projekcie nowego na terenie leżącej obok stadniny koni dopuszczone są usługi sportu, rekreacji, gastronomii i turystyki.

Podobnie sprawa wygląda z prywatnym terenem, który leży po zachodniej stronie ul. Francuskiej (kilkadziesiąt metrów od ulicy, przy ścieżce, która tworzy skrzyżowanie z drogą prowadzącą do rolkostrady). Tak jak stanowi obecny plan, również będzie tu można lokować usługi sportu i rekreacji, gastronomii, turystyki (2-kondygnacyjny hotel lub kemping) oraz tzw. zieleń urządzoną.

Teren pod inwestycje po zachodniej stronie ul. Francuskiej
Teren pod inwestycje po zachodniej stronie ul. Francuskiej

Istniejący już przy ul. Francuskiej budynek Zakładu Zieleni Miejskiej też został uwzględniony w planie. Stąd zapis o możliwości istnienia na działce, na której stoi, usług administracji.

Budynek Zakładu Zieleni Miejskiej
Budynek Zakładu Zieleni Miejskiej

Nowy plan uwzględnia zamierzenia Aeroklubu Śląskiego, który zarządza lotniskiem na Muchowcu. Aeroklub chce „wyprostować” pas startowy, tak żeby biegł równolegle do ul. Lotnisko, a nie jak obecnie po przekątnej lotniska. Ma to swoje konsekwencje, bo w nowym układzie pasa zmieni się strefa nalotu. Znajdą się w niej ogródki działkowe leżące wokół stawu Grunfeld. Oznacza to, że nowy MPZP zachowuje wszystkie istniejące ogródki. Nie ich terenie nie będzie można realizować żadnej innej funkcji, poza indywidualną rekreacją.

Pas startowy lotniska ma zostać "wyprostowany"
Pas startowy lotniska ma zostać “wyprostowany”

– Podobnie, ochroną przed zabudową, objęte są tereny parku, lasów i stawów – mówi Teresa Homan-Chanek, naczelnik wydziału planowania przestrzennego UM w Katowicach. Czyli de facto wszystkie miejsca, w których teraz jest zieleń.

Z projektem MPZP dla Muchowca można się zapoznać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13 (Rynek 13, p. 515, V piętro) do 10 lipca. Publiczna dyskusja nad planem odbędzie się w poniedziałek 15 czerwca o godz. 15 w budynku przy ul. Młyńskiej 4 ( sala 209, II piętro). – Chcieliśmy, żeby dyskusja odbyła się jeszcze przed okresem urlopowym. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to zorganizujemy jeszcze jedną – deklaruje Teresa Homan-Chanek.

Uwagi do planu może wnieść każdy. Trzeba je  sformułować na piśmie, adresując je do prezydenta Katowic, podając swoje imię i nazwisko (lub nazwę jednostki organizacyjnej), adres oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga będzie dotyczyła. Uwagi będą przyjmowane do 24 lipca 2015 r., można je również przesłać drogą elektroniczną przy pomocy skrzynki kontaktowej PeUP.


Tagi:

Komentarze

 1. zuza 12 czerwca, 2015 at 10:37 am - Reply

  Katowicki Park Leśny tez już widać zaczyna dbać o kase wynajmując, dzierżawiąc, sprzedając swój teren pod knajpe…

  • Grzegorz Żądło 12 czerwca, 2015 at 11:27 am Reply

   Co ma Pani konkretnie na myśli? Z tego co pamiętam, od lat na Muchowcu działa/działało kilka lokali gastronomicznych i restauracji.

   • bartoszcze 12 czerwca, 2015 at 5:03 pm Reply

    To znaczy tylko, że ludzie są bezmyślni (a często towarzyszy temu fanatyzm).

    Swoją drogą pojechałem sobie dziś na Muchowiec. Byłem zaskoczony, jak wpasowany między drzewa jest ten powstający budynek i jakie puste przestrzenie między drzewami są w miejscach, w których – jeżeli dobrze zrozumiałem plan – miały być te dwa kolejne budynki. Oraz odnalazłem zarastające ordynarnymi chaszczami stare fundamenty po dawnej gastronomii na wschód od parkingu…

Dodaj komentarz

*
*